TPz 1 Fuchs A4 ambulans 1/72 [ukończony]

inne techniki modelarskie - plastik, żywica, drewno itd.

Moderatorzy: kartonwork, Edmund_Nita, Tempest

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Tomek_K
Posty: 520
Rejestracja: śr paź 27 2004, 15:09
Lokalizacja: Kłodzko

TPz 1 Fuchs A4 ambulans 1/72 [ukończony]

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomek_K »

Witam wszystkich serdecznie.
Jako, że jest to mój pierwszy post, wypadało by napisać coś o sobie. Od paru miesięcy przymierzam się do powrotu do modelarstwa. Będąc dzieckiem sklejałem samoloty, ale ich nie malowałem. Później w podstawówce zrobiłem kartonowego ORP "Conrada" z Małego Modelarza na zajęcia z Pracy-techniki. Spodobało mi się to i zacząłem robić parę innych kartonów, ale nigdy ich nie ukończyłem. Później przerzuciłem się na plastiki, ale żaden z nich nie został ukończony (ale mam zamiar to zmienić). Jakiś czas temu zacząłem przeglądać stare katalogi modelarskie i postanowiłem ponownie spróbować. Pomyślałem, żeby wykorzystać w tym celu internet i w ten oto sposób trafiłem na to wspaniałe forum, gdzie chciałbym pozostać.

Na początek pomyślałem, że zacznę od czegoś tańszego i jednocześnie dobrze sklejalnego. Przeglądając forum i inne strony naczytałem się dobrych opinii o pojazdach Revella w skali 1:72 i zdecydowałem się na Fuchsa A4. Faktycznie, po otwarciu pudełka dokładność wyprasek zaskoczyła mnie. Żadnych śladów po wypychaczach w widocznych miejscach, tak jak w modelach Italeri, które zostały mi z dawnych lat. Ilość szczegółów też jest bardzo duża jak na tak mały pojazd. Tak więc jestem zadowolony z zakupu.
Obrazek

Kończąc ten przydługi wstęp chciałbym przejść do moich problemów.
1. Nigdzie w instrukcji nie mogę dopatrzyć się, na jaki kolor mam pomalować podwozie.
2. Czy lepiej pomalować elementy podwozia w ramkach, czy po przyklejeniu do kadłuba?
3. Jakie kolory Pactry mam użyć do pomalowania kamuflażu?

Bardzo liczę na waszą pomoc, ponieważ chciałbym zakupić farby i jak najszybciej przystąpić do pracy.
Ostatnio zmieniony śr lip 20 2005, 15:06 przez Tomek_K, łącznie zmieniany 3 razy.
Skończony: Kurogane
W budowie: SAS
Awatar użytkownika
gulus
Posty: 1245
Rejestracja: sob maja 24 2003, 22:22
Lokalizacja: Ełk, mazury

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gulus »

Zacznę od końca: którą wersję chcesz skleić, bo jeśli ambulans, to wiadomo. Jeśli w trójkolorowym malowaniu, to przypomnij jakie są kolory, bo już nie pamiętam numerów Revella z instukcji, albo sam poszukaj na stronie http://www.minilotnictwo.hg.pl/revell_p.html

Ja większość drobiazgów malowałem techniką mieszaną, czyli ile się da przed przyklejeniem, ale po wycięciu z ramek, plus retuszowanie po przyklejeniu.

Podwozie malowałem na kolor biały, gdyż tak widziałem na fotkach oryginału (skleiłem wersję ambulansu).

Obrazek

gulus

P.S. Dalej eksperymentuję z nowym serwerem do fotek i przegiąłem z wielkością fotki. Przynajmniej widać moje babole straszlwe, jakie zrobiłem w modelu (na przykład nie do końca obrobione opony).
Awatar użytkownika
Tomek_K
Posty: 520
Rejestracja: śr paź 27 2004, 15:09
Lokalizacja: Kłodzko

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomek_K »

Dziękuję za szybką odpowiedź.

Numery farb to:
6 - teerschwartz (czy to jakiś inny czarny niż zwykły czarny?)
65 - bronze grun
84 - leder braun

Problem polega na tym, że w przelicznikach kolorów nie ma farb Pactry odpowiadających tym Revellom.

Myślałem nad ambulansem z Somalii, bo naprawdę bardzo fajnie wygląda, ale nie wiem, czy udało by mi się go ładnie pomalować pędzlem na biało. Tak więc będę robił werskę trójkolorową.
Okonek
Posty: 1782
Rejestracja: śr mar 05 2003, 23:33
Lokalizacja: Meckenheim / BRD

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Okonek »

Serdecznie witam nowego kolege w naszym skromnym dziale :D
pozdrawiam
Obrazek
Awatar użytkownika
gulus
Posty: 1245
Rejestracja: sob maja 24 2003, 22:22
Lokalizacja: Ełk, mazury

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gulus »

Fuchsa skleiłem w malowaniu białym, ambulans. Trójkolorowe barwy musiałbym poszukać w innych źródłach, bo powinny być takie same jak w malowaniu Panzerhaubice 2000, albo Luchs. A te modele też kleiłem.

gulus
Awatar użytkownika
Tomek_K
Posty: 520
Rejestracja: śr paź 27 2004, 15:09
Lokalizacja: Kłodzko

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomek_K »

Bardzo bym prosił o poszukanie, ponieważ te kolory faktycznie powinny być takie same. Model ten spodobał mi się na tyle, że jeżeli uda mi się skończyć tego Fuchsa to w planach też mam Luchsa i Fennka.

Fotka rzeczywiście wielka, jak dla mnie modemowca, ale przynajmniej wszystko dobrze widać. Wolę jedną taką niż 5 małych, na których nie widać szczegółów.
A czy mógłbym prosić o fotki również z innych stron pojazdu, jak też o jakieś zdjęcia oryginału w białym malowaniu, ponieważ żadnych nie znalazałem.

P.S. Dziękuję Okonkowi za powitanie. :D
Awatar użytkownika
Tomek_K
Posty: 520
Rejestracja: śr paź 27 2004, 15:09
Lokalizacja: Kłodzko

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomek_K »

Skoro nikt mi nie chce odpowiedzieć :( , to odpowiem sobie sam :lol: .
Komuś się to może kiedyś przydać.

Szukając, w końcu znalazłem taką oto stronę:
http://www.old.modelarstwo.org.pl/pojaz ... index.html
na której autor użył do kamuflażu następujących kolorów Pactry:
A32 (FS 34097 Marine Green) i A105 (RAL 8017 Panzer Schokobraun).
Jest tam również zdjęcie podwozia, które całe jest na kolor zielony.
Tak więc mam pytanie: czy swój model też powinienem pomalować tymi kolorami :?:

Bardzo proszę niech ktoś się wypowie, bo nie wiem co mam robić.
Awatar użytkownika
gulus
Posty: 1245
Rejestracja: sob maja 24 2003, 22:22
Lokalizacja: Ełk, mazury

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gulus »

Obrazek
Awatar użytkownika
gulus
Posty: 1245
Rejestracja: sob maja 24 2003, 22:22
Lokalizacja: Ełk, mazury

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gulus »

Coś się dzieje z Twoim Fuchsem?

gulus
Awatar użytkownika
Tomek_K
Posty: 520
Rejestracja: śr paź 27 2004, 15:09
Lokalizacja: Kłodzko

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomek_K »

gulus pisze:Coś się dzieje z Twoim Fuchsem?
Dziękuję za zainteresowanie moim modelem :D
Powoli powstaje podwozie. Te części są tak małe i cienkie, że przy obróbce połamało mi się już parę. :oops:
Niestety nie mam aparatu, żeby pokazać efekty :(
Całe podwozie maluję na zielono Pactrą A32.
A jak pomalować opony, żeby nie wyglądały jak prosto z fabryki?
ODPOWIEDZ