Skala stosowana w MM- samoloty serii RWD*

technika, historia, dokumentacja, linki itp.

Moderatorzy: kartonwork, Aviator, Rafal N.

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
audiodekan
Posty: 25
Rejestracja: pt paź 01 2004, 20:14

Skala stosowana w MM- samoloty serii RWD*

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: audiodekan »

Zbieram trochę wycinanek z cywilnymi RWD. Na stare lata jak znalazł :cool: . Nie bardzo jestem obyty z niuansami dotyczącymi standardów skali stosowanych przez wydawnictwa. Np. większość RWD wydanych w MM to 1:25. Jest bardzo trafiona, bo wg mnie papierowi nie służy zbytnia miniaturyzacja. Ostatnio na Allegro dokupiłem sobie MM z RWD5bis i tu rozczarowanie - skala 1:33 :x . Nie stworzę przecież kolekcji kilku samolotów w dwóch skalach! Czy znacie wydawnictwo oferujące ten model w skali 1:25? Trochę szukałem i czarno to widzę. Jednak nie chciałbym bawić się w żmudne, komputerowe powiększanie a tydzień później dowiedzieć, że jednak taka wycinanka była gdzieś, kiedyś wydana...
Pozdrawiam, a.
Nie należy lekceważyć drobiazgów - to one składają się na doskonałość a przecież nikt nie lekceważy doskonałości...
Awatar użytkownika
mr_tom
Posty: 125
Rejestracja: ndz wrz 19 2004, 14:05
Lokalizacja: Lesko

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: mr_tom »

Mnie udało się kiedyś zakupić RWD-5 bis z wydawnictwa Super model ale ten model był w skali 1:15 (swoją drogą była to przeskalowana wycinanka MM).
A jakie modele RWD udało ci się już zdobyć, bo sam takowe zbieram.
Awatar użytkownika
Grzegorz Nowak (W)
Posty: 242
Rejestracja: wt cze 03 2003, 23:47
Lokalizacja: Łódź-Wieluń

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Grzegorz Nowak (W) »

z tego co pamiętam to powinny w 1:25 być RWDy :13, 10 (razem z szybowcem), 17...
RWD 8 , 4 i 5 były w 1:33..
nie pamietam starszym MM, ale chyba PZL 38 Wilk był kiedyś w skali 1:25...
niestety muszę chyba Cię zmartwić - standardem raczej jest skala 1:33, 1:25 była w MM dośc rzadko...
jedyne co mogę poradzić to ew. poszukanie modeli za granicą - tam preferują inne skale niż u nas - np. w Niemczech bardzo popularna jest 1:50, nie pamiętam czy w samaolotach też używają 1:25...
a jeśli chcesz się ogarniczyć do naszego rynku to tylko przeskalowywanie ...
nie każdy święty garnki lepi
Awatar użytkownika
audiodekan
Posty: 25
Rejestracja: pt paź 01 2004, 20:14

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: audiodekan »

Te moje RWDziaki to żadna rewelacja - to, co do kupienia na Allegro... Czyli:
RWD13, RWD10, RWD17, ten nieszczęsny RWD5bis no i powalczę na Allegro o RWD2 i RWD9. Typy zawężam do tych wykorzystywanych głównie w celach cywilnych albo szkoleniowych. Może jak się rozkręcę to rozciągnę swe zainteresowania o małe samoloty komunikacyjne okresu międzywojennego innych firm (np Ford 3C czy słynny Fokker FVII). Swoją drogą chciałem kupić tego Forda w niemieckim sklepie on-line. Tylko szybko przyszło opamiętanie; koszt modelu 10Eu plus koszty wysyłki...9Eu (z tą wysyłką ich pogięło, bo normalnie to powinno być ok. 2,5Eu). Generalnie lotnictwo cywilne jest zmarginalizowane przez ultra komercyjne cele firm. Angielskie, oklepane myśliwce sprzedadzą się zawsze. To jak z reklamami telewizyjnymi... Lotnictwo cywilne okresu międzywojennego praktycznie na rynku wycinanek nie istnieje. Patrząc dalej w przyszłość widzę jedyny środek do stworzenia pięknej kolekcji - budowanie od podstaw własnych projektów...
Pozdrawiam, a.
Nie należy lekceważyć drobiazgów - to one składają się na doskonałość a przecież nikt nie lekceważy doskonałości...
Awatar użytkownika
mr_tom
Posty: 125
Rejestracja: ndz wrz 19 2004, 14:05
Lokalizacja: Lesko

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: mr_tom »

Jeśli masz możliwość druku to niektóre z tych modeli znajdziesz na płytach CD wydawanych przez LOK. Wydawali je następująco
RWD 2 jako nr 10/1965
RWD 5bis jako nr 8/1969
RWD 6 jako nr 4/1967
RWD 9 jako nr 7/1958 i 3/1968

Poza tymi na kompaktach masz jeszcze RWD 8 jako nr 9/1983 i RWD 4 oraz RWD 5bis jako nr 12/1996. Te 3 modele są w skali 1:33. Jeśli jesteś zaintersowany to moge ci podrzucić skany RWD 8 bo go posiadam ale nie wiem kiedy mi się to uda. Może to być za tydzień a może za 2 miesiące (nie posiadam własnego skanera)
ODPOWIEDZ