Prezentacje modeli INBOX

inne techniki modelarskie - plastik, żywica, drewno itd.

Moderatorzy: kartonwork, Edmund_Nita, Tempest

Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3193
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 97

Prezentacje modeli INBOX

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

Jako że od tygodnia nie kupiłem żadnego modelu poczułem się nieswojo i wczoraj odwiedziłem sklep modelarski. Ostatnio zaczęły mi się podobać samoloty odrzutowe konstruowane w latach 50 i 60-siątych ubiegłego wieku. Na półce leżał Skyhawk firmy Italeri w skali 1:72. Firma ta jak i wiele innych lubi pudełka z modelem foliować co skutecznie uniemożliwia sprawdzenie tego co się kupuje. Po rozpakowaniu okazało się, że model jest nawet fajny tylko linie podziału są wypukłe co w dzisiejszych czasach powinno być postrzegane jako swoista extrawagancyja. Z drugiej strony takie wypukłe linie dla kogoś kto pragnie wykonać replikę "doskonałą" są ułatwieniem, bo i tak linie podziału nie będą się zgadzać z dostępną dokumentacją i należałoby wykonać je od nowa co przy wersji wypukłej jest prostsze bo wystarczy je zeszlifować a w wersji wklęsłej trzeba zaklejać, co jest zajęciem dużo bardziej pracochłonnym.

Zakup ten skłonił mnie do założenia wątku pod tytułem 'Prezentacje modeli INBOX' w którym jeśli ktoś ma ochotę może wrzucić krótki opis tego co producent dostarcza w pudełku. W prezentacjach tych chodzi o krótkie przedstawienie modelu: ile ramek z częściami, jaka jakość wyprasek - czy są przesunięcia, nadlewki czy nie, jaka kabinka, kalkomanie itp. Jeśli ktoś sklejał model można zawrzeć jakieś krótkie podsumowanie czy 'sklejał się sam' czy też należało zakupić szpachlówkę. Można też dokonać porównania z modelami innych firm. Nie przyznajemy żadnych punktów czy ocen.

Na pierwszy ogien idzie wspomniany Skyhawk.

Model: Skyhawk A-4E/F
Producent: Italeri
Numer katalogowy: 181
Skala: 1:72
Cena: 18 PLN
Linie podziału blach: wypukłe
Ilość części/ramki: 38 / 2 ramki + oszklenie
Wersje malowania: 2

Linie podziału blach w modelu odwzorowane są jako wypukłe. W ramce zawierającej stateczniki poziome wystąpiły minimalne przesunięcia formy co wymaga dodatkowej obróbki. Dotyczy to na szczęście tylko owych stateczników. Gdzieniegdzie trochę nadlewek. Osłona kabiny pilota wykonana jako jedna część więc osoby chcące wykonać ją w wersji otwartej będą zmuszone użyć jakiejś piłki. Jakość tej osłony nie jest najlepsza - występują minimalne rysy wymagające polerowania. Nie mam żadnych planów Skyhawka ale wygląda na to, że kadłub pochodzi z innej wersji, ponieważ na stateczniku pionowym jest umieszczony jakiś zasobnik na aparaturę, który instrukcja montażu poleca odciąć.

Dołączone kalkomanie pozwalają na wykonanie dwóch wersji malowania. Jedno samolot A4/E z lotniskowca USS Interpid a drugie nie jest opisane więc nie wiem. Kalkomanie wyglądają ładnie, nie ma żadnych przesunięć.
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
Awatar użytkownika
Maciej
Posty: 593
Rejestracja: śr maja 05 2004, 19:41
Lokalizacja: Poznań

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Maciej »

Myślę Tempest,
że pomysł na nowy wątek BARDZO DOBRY!
W końcu nie tylko sklejamy ale także kupujemy,
a to co kupimy casami długo "leżakuje" - tak bywa
przynajmniej w moim przypadku.
Poza tym to również informacja na temat danego
modelu ( bez ocen, i dobrze ) - może kogoś niezdecydowanego przekonać lub powstrzymać.
Jestem na tak. Wkrótce coś dorzucę.
Pozdrawiam,
Maciej
peter
Posty: 561
Rejestracja: wt sty 06 2004, 15:25
Lokalizacja: Wrocław

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: peter »

coś takiego było (i jest) dość fajnie prezentowane na PMW - tyle tylko, że od czerwca strona PMW leży (działa tylko forum) - ale jest tam i tak całkiem sporo recenzji modeli "inbox"

tak czy tak - z dziką przyjemnością się przyłączę - tyle tylko, że niestety nie dysponuję ani skanerem, ani cyfrówką (chwilowo) - z mojej strony więc będą to opisy czysto tekstowe...
zapraszam na Forum Historyczne
Awatar użytkownika
Piotr Dmitruk
Posty: 17
Rejestracja: wt kwie 27 2004, 22:19
Lokalizacja: Łańcut

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Piotr Dmitruk »

Dla władających angielskim jest taka stronka:
http://www.fortunecity.com/meltingpot/p ... 1/home.htm
Tylko uwaga, jak zwykle w Fortunecity sporo brzydkich pop-upów, nie otwierać, tylko wywalać!
Pozdrawiam
Piotrek
__________
na warsztacie:
najbliżej ukończenia AMX
Awatar użytkownika
gulus
Posty: 1245
Rejestracja: sob maja 24 2003, 22:22
Lokalizacja: Ełk, mazury

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gulus »

Zawsze tworzenie tego typu tematu, to wkraczanie ponownie do tej samej rzeki, ale chyba tak trzeba. Znam in-boxy z PWM (nie PMW), znam z innych stron (Piotr, dzięki za linka, ale nie o to chodzi), ale nie zawsze jest tam to, czego szukam. Może i inni nie znaleźli wszystkiego? Chyba warto popatrzeć, co z tego wyniknie.
Zastanawiam się nad formą, czy pozostawimy temat jakim jest, czy może spróbujemy inaczej? Na przykład topick moderowany? Może inna jeszcze forma?

gulus
Obrazek
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3193
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 97

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

Gulus - takich stron jest wiele ale lepiej abyśmy mieli tu wszystko 'pod reką' zamiast szlajać się po innych stronach ;-)
Nie chodzi o to aby zaraz wklepywać prezentacje wszystkich modeli jakie trzymamy w szafach. Po prostu jeżeli ktoś kupi model i będzie się mu chciało wstawić zdjęcie pudełka, ramek z częściami oraz kalkomani i napisać parę słów o jakości to z czasem utworzy się jakaś być może przydatna baza.

Jezeli chodzi o formę to minimum informacji zawarłem w swoim pierwszym poscie
Model: Skyhawk A-4E/F
Producent: Italeri
Numer katalogowy: 181
Skala: 1:72
Cena: 18 PLN
Linie podziału blach: wypukłe
Ilość części/ramki: 38 / 2 ramki + oszklenie
Wersje malowania: 2
Chciałem zwrócic uwage na pozycję CENA. Jest to informacja bardzo potrzebna pomimo tego, że ceny moga być różne w różnych sklepach. Chodzi o to, żeby po przeczytaniu o jakimś wspaniałym F-16 z Revella i gorszym F-16 z Italerii mieć świadomość ile za tą 'lepszość' trzeba zapłacić. Zaoszczędzi to czasu, który należy przeznaczyć na przegladanie stron sklepów internetowych. A czas to pieniądz.

Można jeszcze dodać pozycję Dokładność opisującą zgodnośc z oryginałem. Tu jednak może dojść do przekłamań bo jeżeli do jakiegoś samolotu istnieje 10 monografii zawierajacych plany to zawsze jeden autor będzie kwestionował to co inny autor narysował i vice versa. Na czymś jednak należy sie opierać więc należy wziąć to co się ma i na podstawie tego porównać (w Scale Aviation Modeller jeden gość napisał: Is it art or science?)

No i na koniec jeśli istnieje jakaś relacja z budowy można dodać link do niej. Można by dodać także linki do stron zawierających informacje o obiekcie którego model leży w pudełku. zaoszczędzi to znowu cenny czas innym maniakom chcącym skleić/zbudować dany model. Spis dostępnej literatury też byłby bardzo pomocny.

Gulus - co to jest topic moderowany? Rozumiem że chodzi o to, aby wyrzucać z niego wpisy nie będące prezentacją INBOX. Jest to bardzo pożądane rozwiązanie.

Podsumowując: jeden model = 1 topic (3 zdjęcia - pudełko, ramki, kalkomania)
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
Awatar użytkownika
gulus
Posty: 1245
Rejestracja: sob maja 24 2003, 22:22
Lokalizacja: Ełk, mazury

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gulus »

W tym przypadku trochę inaczej rozumiem "moderowanie". Usuwać nie potrzebne posty mogą moderatorzy działu i administrator, w każdej chwili. Ja zastanawiałem się nad czymś innym: relację In-box , może umieścić tylko moderator, administrator. Czyli, informujemy forumowiczy, że wszelkie swoje recenzje In-box mogą przysłać na email lub PW do nich i do osób, które też miałyby ochotę się tym zająć. Relacja zostałaby oceniona, czy spełnia podstawowe wymagania, jeśli tak, trafiłaby na forum. Od razu piszę, że to tylko luźna propozycja.
Tempeściku, ja nie neguję potrzeby In-boxów, według mnie im więcej ich będzie w sieci, tym większa szansa, że znajdzie się poszukiwane modele, większa szansa ma porównanie kilku firm.

gulus
Awatar użytkownika
kuba
Posty: 131
Rejestracja: pn kwie 07 2003, 12:55
Lokalizacja: Lancut

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kuba »

Tak mysle ze to bylby wspanialy pomysl jeden i drugi ale powstaje podstawowe pytanie : jak sie znajdziemy w tym wszystkim jak stron w temacie bedzie ze 20 a w tym z 2/3 opisy na stone , to da nam z 50 szt i jak ktos bedzie chcial znalesc dany opis modelu to co ?????? bedzie wertowal pokolei wszystko. Trzeba by pomyslec zeby to mialo rece i nogi i zeby to nie sluzylo tylko dla nas ale i dla nowych na forum (bo starzy wyjadacze to sobie bez problemu znajda) ;-) nie jestem w temacie jak jest z naszym forum wiec zostawiam ta kwestie wtajemniczonym : moze nowy dzial , tak zeby mozna bylo skorzystac w zapominanej funkcji "wyszukaj" zostawiam to wam na przetrawienie :cool:
....::::RASTAFARAJ::::....
Awatar użytkownika
gulus
Posty: 1245
Rejestracja: sob maja 24 2003, 22:22
Lokalizacja: Ełk, mazury

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gulus »

Jak na razie zostanie jak jest, zmiany w funkcjonowaniu forum, podziałach, muszą zostać sprawdzone przez Administratora i on podejmuje decyzje jak to ma wyglądać.

gulus
Obrazek
peter
Posty: 561
Rejestracja: wt sty 06 2004, 15:25
Lokalizacja: Wrocław

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: peter »

Gulusie szanowny!
jeśli to ma szanse zadziałać tak, jak opisałeś trzy posty wyżej - to ja się pod tym podpisuję wszystkimi rękami - takie rozwiązanie daje gwarancję, że recenzje będą mniej więcej jednorodne treściowo :D

a na razie - może trzebaby oddzielić recenzje(ę) od dyskusji na temat recenzji? bo się ztraszny bajzel robi...
zapraszam na Forum Historyczne
ODPOWIEDZ