Reaktywacja IPMS-Polska

inne techniki modelarskie - plastik, żywica, drewno itd.

Moderatorzy: kartonwork, Edmund_Nita, Tempest

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
O_Pablo
Posty: 23
Rejestracja: czw sie 12 2004, 23:11
Lokalizacja: Gliwice

Reaktywacja IPMS-Polska

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: O_Pablo »

Mam nadzieję, Że mnie nie zlinczujecie :D

Jak już pisałem na innych forach, działam lub może w ten sposób działamy nad reaktywacją IPMS w Polsce. Zbieramy ludzi , rozmawiamy z potencjalnymi sponsorami a w międzyczasie robię (to już osobiście) stronę IPMS'u. Na razie jest coś na jej wzór gdzie z grubsza jest to co zamieściłem poniżej ( ale znacznie krócej). Końcem września lub na początku października ruszy właściwa strona (coś na wzór www.ipmsstockholm.org), z kórym zresztą nawiązaliśmy współpracę.
A teraz sedno - szukam potencjalnych autorów materiałów dotyczących bronii pancernej i okrętów ja siedzę w samolotach. Nie obiecuję pieniędzy ale być może (podkreślam być może) z czasem uda się trud wynagrodzić w modelach i akcesoriach.
Oczywiście zachęcam też do zgłaszania akcesu do IPMS-Polska - więcej detali poniżej.

Pozdrawiam
Paweł

==============================================================================================

Szanowni koledzy,
po blisko dziesięciu latach niebytu postanowiliśmy wskrzesić na nowo IPMS-Polska (International Plastic Moddeller's Society Polska). W związku z tym zwracam się z uprzejmą prośbą do wszystkich byłych członków oraz kandydatów na nowych o zgłaszanie swego akcesu do tej organizacji.

Zgłoszenia proszę dokonywać na poniższy adres mailowy z tytułem IPMS-Polska lub drogą pocztową z takim samym dopiskiem.

Ociepka Paweł
ul. Mieszka I 1/3
44-121 Gliwice
tel./fax.: 32/230 77 36
e-mail: ociepka_p@o2.pl

We wrześniu będę mógł Was poinformować o stanie organizacyjnym i sprawach formalno-prawnych. Być może również we wrześniu ruszy coś na kształt witryny, dzięki której łatwiejszy będzie sposób wzajemnego komunikowania się.

Na początek proponujemy spotkania w tzw. regionach. Proponujemy utworzenie 5 regionów PÓŁNOC, POŁUDNIE, WSCHÓD, ZACHÓD, CENTRUM - w ramach, których znajdą się działające już gdzie niegdzie miejskie koła IPMS-Polska. Z tymi kołami również staram nawiązać się kontakt. Definicja obszaru terenu, na których działałby każdy z tych regionów tych regionów w chwili obecnej trudna jest do ustalenia. Mam nadzieję, że z czasem do tego dojdziemy. W chwili obecnej zależy nam aby w ramach tych regionów chętni wybrali swojego przedstawiciela, który mógłby kontaktować się z nami w sprawie powstania organizacji krajowej.
Wam przy piwie łatwiej jest się spotkać i ustalić czego oczekujecie, niż mnie do każdego pisać osobnego maila z wyjaśnianiem całej sprawy. Oczywiście takie maile będą się pojawiały, ale w terminie późniejszym i będą wysyłane na zasadzie subskrypcji.

Oczywiście w ramach IPMS-Polska deklarujemy chęć pełnej współpracy zarówno z niniejszym forum jak i innymi portalami i organizacjami działającymi w kraju i na świecie. Ideą modelarstwa jest przecież łączyć a nie dzielić.

Na początek chyba tyle.

Zapraszam więc do zrzeszania się w ramach IPMS - Polska!

Pozdrawiam
Paweł
-------------------------------------------------------------------------------------
Szanowni koledzy,
na początek może zacznę od składek - otóż w nowej formule IPMS-Polska nie przewidujemy żadnych składek na początku działalności. Być może taka kwestia pojawi się o wiele później i będzie związana z wydawaniem biuletynu IPMS, tak jak ma to miejsce w przypadku tej organizacji w innych krajach świata. W chwili obecnej takim medium informacyjnym będzie internet i strona WWW. Oraz maile, które będą dystrybuowane z tak zwanej listy subskrypcyjnej. Lista ta ruszy mniej więcej w połowie września.

Co do statutu, taki statut istnieje i zostanie opublikowany na stronie WWW kiedy ta ruszy. Niestety statut powstał na początku lat 90 i powoli nie przystaje do czasów obecnych. Wymaga więc ponownego zredagowania i uchwalenia - czego sam przecież nie mogę zrobić. Muszę zebrać byłych i nowych członków aby tego dokonać.

IPMS-Polska nie zamierza konkurować z witryną PWM i innymi tego typu incjatywami w internecie. Liczymy na szeroką współpracę w zakresie merytorycznym dot. modelarstwa plastikowego jak i organizacyjną.

Reaktywacja IPMS-POLSKA jest incjatywą oddolną byłych członków mnie i kilku innych osób, które na początku lat 90 wiele sobie po tej organizacji obiecywały, niestety z różnych powodów nic z tego nie wyszło.

Co IPMS-POLSKA w nowej edycji chce zaoferować swoim członkom. Przede wszystkim chcemy zebrać tzw. sklejaczy w jednym miejscu, tak aby nie błąkali się w różnych forach witrynach, szukając swojego miejsca. Chcemy organizować wystawy dla tych modelarzy, którzy chcieliby się pokazać ale niekoniecznie rywalizować w konkursach. Chcielibyśmy aby owe wystawy nie wiązały się z opłatami dla ich uczestników, nawet jeżeli wystawy byłyby połączone z konkursem jak to ma miejsce na świecie. Chcielibyśmy aby w takim przypadku regulamin zawodów, skład komisji sędziowskiej, karty zawodniecze, metryki modeli były znane na długo przed datą owej wystawy (m.in. o tym pisałem w wątku dot. oceny modeli).

Dodatkowo w imieniu IPMS-Polska prowadzę na razie luźne rozmowy z potencjalnymi sponsorami. Są już pierwsze deklaracje dot. np. zniżek na niektóre publikacje dotępne na naszym rynku. Tu byłyby korzyści obopólne. Wydawca miałby zapewniony zbyt i wiedziałby jakim zainteresowaniem może cieszyć się dana pozycja - my członkowie mielibyśmy tańsze materiały (nie zapominajmy, że koszty dystrybucji stanowią niejednokrotnie do 40% ceny danego tytułu). Mam nadzieję, że na podobnej zasadzie będzie można zaoferować naszym członkom modele (przynajmniej w jakiejś części).

Inną kwestią pozostaje sprawa kontaktów z tą organizacją w innych krajach na świecie.

Jak napisałem wcześniej jest to inicjatywa oddolna, mam jednak nadzieję że wypali i wszystko uda doprowadzić się szczęśliwie do końca. Trudno jest jednak tworzyć całe przedsięwzięcie dla garstki osób. W 1994 roku kiedy IPMS-Polska ukłdał się do 10 letniego snu liczył 148 członków, których nazwiska, adresy i preferencje modelarskie zostały opublikowane w biuletynie.

Wiem, że z tej rzeszy modelarzy część się już wykruszyła, część od nas odeszła na zawsze. Mam jednak nadzieję, że z czasem uda się nam zebrać ponownie grupę ludzi, którzy coś dla sprawy będą chcieli zrobić.

Jeszcze jedno na koniec
W chwili obecnej akces do nowego IPMS-Polska nie wiąże się jeszcze z koniecznością członkowstwa, do czego zastrzeżenia mają niektórzy koledzy. Na razie zbieram chętnych, bo jak wcześniej napisałem trudno organizować coś dla niewielkiej grupki. O konkretne deklaracje będę prosił później (kwestia danych osobowych).

Pozdrawiam
Paweł
-------------------------------------------------------------------------------------
Szanowni koledzy,
na początek może zacznę od składek - otóż w nowej formule IPMS-Polska nie przewidujemy żadnych składek na początku działalności. Być może taka kwestia pojawi się o wiele później i będzie związana z wydawaniem biuletynu IPMS, tak jak ma to miejsce w przypadku tej organizacji w innych krajach świata. W chwili obecnej takim medium informacyjnym będzie internet i strona WWW. Oraz maile, które będą dystrybuowane z tak zwanej listy subskrypcyjnej. Lista ta ruszy mniej więcej w połowie września.

Co do statutu, taki statut istnieje i zostanie opublikowany na stronie WWW kiedy ta ruszy. Niestety statut powstał na początku lat 90 i powoli nie przystaje do czasów obecnych. Wymaga więc ponownego zredagowania i uchwalenia - czego sam przecież nie mogę zrobić. Muszę zebrać byłych i nowych członków aby tego dokonać.

IPMS-Polska nie zamierza konkurować z witryną PWM i innymi tego typu incjatywami w internecie. Liczymy na szeroką współpracę w zakresie merytorycznym dot. modelarstwa plastikowego jak i organizacyjną.

Reaktywacja IPMS-POLSKA jest incjatywą oddolną byłych członków mnie i kilku innych osób, które na początku lat 90 wiele sobie po tej organizacji obiecywały, niestety z różnych powodów nic z tego nie wyszło.

Co IPMS-POLSKA w nowej edycji chce zaoferować swoim członkom. Przede wszystkim chcemy zebrać tzw. sklejaczy w jednym miejscu, tak aby nie błąkali się w różnych forach witrynach, szukając swojego miejsca. Chcemy organizować wystawy dla tych modelarzy, którzy chcieliby się pokazać ale niekoniecznie rywalizować w konkursach. Chcielibyśmy aby owe wystawy nie wiązały się z opłatami dla ich uczestników, nawet jeżeli wystawy byłyby połączone z konkursem jak to ma miejsce na świecie. Chcielibyśmy aby w takim przypadku regulamin zawodów, skład komisji sędziowskiej, karty zawodniecze, metryki modeli były znane na długo przed datą owej wystawy (m.in. o tym pisałem w wątku dot. oceny modeli).

Dodatkowo w imieniu IPMS-Polska prowadzę na razie luźne rozmowy z potencjalnymi sponsorami. Są już pierwsze deklaracje dot. np. zniżek na niektóre publikacje dotępne na naszym rynku. Tu byłyby korzyści obopólne. Wydawca miałby zapewniony zbyt i wiedziałby jakim zainteresowaniem może cieszyć się dana pozycja - my członkowie mielibyśmy tańsze materiały (nie zapominajmy, że koszty dystrybucji stanowią niejednokrotnie do 40% ceny danego tytułu). Mam nadzieję, że na podobnej zasadzie będzie można zaoferować naszym członkom modele (przynajmniej w jakiejś części).

Inną kwestią pozostaje sprawa kontaktów z tą organizacją w innych krajach na świecie.

Jak napisałem wcześniej jest to inicjatywa oddolna, mam jednak nadzieję że wypali i wszystko uda doprowadzić się szczęśliwie do końca. Trudno jest jednak tworzyć całe przedsięwzięcie dla garstki osób. W 1994 roku kiedy IPMS-Polska ukłdał się do 10 letniego snu liczył 148 członków, których nazwiska, adresy i preferencje modelarskie zostały opublikowane w biuletynie.

Wiem, że z tej rzeszy modelarzy część się już wykruszyła, część od nas odeszła na zawsze. Mam jednak nadzieję, że z czasem uda się nam zebrać ponownie grupę ludzi, którzy coś dla sprawy będą chcieli zrobić.

Jeszcze jedno na koniec
W chwili obecnej akces do nowego IPMS-Polska nie wiąże się jeszcze z koniecznością członkowstwa, do czego zastrzeżenia mają niektórzy koledzy. Na razie zbieram chętnych, bo jak wcześniej napisałem trudno organizować coś dla niewielkiej grupki. O konkretne deklaracje będę prosił później (kwestia danych osobowych).

Pozdrawiam
Paweł
------------------------------------------------------------------------------------
No więc jeszcze raz!
Ponad dziesięc lat temu grupa modelarzy z Lublina pod przewodnictwem p. Zbigniewa Boratyńskiego powołała do życia IPMS-Polska. Organizacja ta początkowo w wymiarze lokalnym a potem krajowym działała w miarę prężnie do 1994 roku.
Do roku 1994 prezesem IPMS Polska był p. Boratyński on też nadzorował i do 1993 roku wydawał Biuletyn IPMS-Polska. Niestety z powodu choroby i innych przyczyn osobistych wycofał się z tej funkcji. Nowym przywódcom zabrakło charyzmy i organizacja jako twór krajowy padła. W tym czasie sekretarzem był p. Maciej Jastrzębski a skarbnikiem p. Stanisław Szalak. W skład zarządu wchodzili również panowie Robert Stachyra, Krzysztof Cieślak, Zbigniew Królikowski oraz Julian Rudak. W ramch wyborów nowych władz zarząd uległ poszerzeniu ale jak napisałem nic z tego nie wyszło, więc nie będę podawał dalszych nazwisk.
W latach 1993-1994 miałem przyjemnośc opracowania i dystrybucji kilku numerów biuletynu. Mam nadzieję, że pod moją redakcją podniosła się odrobinę szata graficzna - choć jedyną dostępną wówczas techniką powielenia biuletyny IPMS było ksero lub jego odmiana tzw. risograph. O tym mogą się jednak wypowiedzieć byli członkowie IPMS odwiedzający to forum - jak Piotr DMITRUK, czy Mariusz ŁUKASIK (robmario) lub też inni których nie potrafię rozpoznać po pseudonimach.
Kiedy IPMS-Polska umarło w jego miejsce powstały liczne koła: IPMS-Polska Lublin, Kraśnik, Nowy Targ, Żywiec czy jak się dowiaduje teraz Wrocław. Trudno jest więc mówić o tym aby IPMS-Polska w całości była tworem żywym. Choćby ze względu na to, że niby wszystko wszyscy wiedzą ale tak naprawdę nikt nie wie nic.
Spróbuj choćby w wyszukiwarce wpisać ipms-polska, zobaczymy co ci się wyświetli.

Owa inicjatywa oddolna, którą tak na roboczo nazwałem ma na celu zebrać te wszystkie oddziały i pojedynczych ludzi. I nadać jakieś szersze (krajowe) ramy tej organizacji. W kupie siła jak mawiali kiedyś szlachcice.

Z wypowiedzi na PWM mogę wywnioskować, że większość modelarzy chętnie widzi coś takiego jak IPMS ale chce aby IPMS działało a wtedy oni ewentualnie przystąpią. Niestety Panowie nic od siebie nie powstanie, a nic tak ludzi nie połączy jak wspólna praca. W chwili obecnej mamy tak cudowne medium jakim jest internet, który niesamowicie ułatwia przekazywanie informacji a nawet wspólne działanie. W latach dziewięćdziesiątych (na początku) takiego środka nie mieliśmy. Cała komunikacja odbywała się listownie i za pomocą telefonów. Ale była grupa ludzi, którym coś się chciało - nie pytali się czy jest już IPMS w Łodzi, Rzeszowie, czy Lublinie. Chcieli aby IPMS-Polska było organizacją krajową.

Również ja i kilku innych osamotnionych modelarzy z głębi kraju chciałoby aby IPMS-Polska ponownie było taką organizacją. Mam nadzieję, że tak się stanie choć okres wakacyjny nie sprzyja kontaktom. Cały proces REAKTYWACJI nie tworzenia bo przecież IPMS-POLSKA przez te dziesięć lat było, tyle że w letargu został więc zaplanowany co najmniej do końca roku. Zdaję sobie sprawę, że Kraków też nie od razu zbudowano.

Tu muszę jeszcze raz zwrócić się do Was kolegów modelarzy z prośbą -
zamiast kontestować działanie moje i innych, zróbcie coś aby IPMS-POLSKA ponownie zaczęło działać!
skontaktujcie się z innymi modelarzami, zastanówcie się czego oczekujecie od IPMS. Chyba czas przytoczyć parafrazę słów znanych z historii

nie pytajcie co IPMS-Polska może zrobić dla Was, powiedzcie co Wy możecie zrobić dla IPMS-Polska
Przynajmniej na początku

Pozdrawiam
Paweł
-------------------------------------------------------------------------------------
Reaktywacja w toku, sprawy formalno-prawne też się powoli wyjaśniają. Na dzień dzisiejszy jestem po rozmowie z panem Januszem Rakiem, który jest prezesem IPMS (został wybrany w 1994 roku itą funkcję sprawuje do dziś). Mamy jego błogosławieństwo.

Prosiłem aby wszyscy chętni (zarówno byli członkowie jak i Ci którzy do IPMS chcą przystąpić) kontaktowali się na adres e-mailowy:(tu zmiana) ipms@ipmspolska.prv.pl Jest to o tyle ważne, że wraz z nastaniem września ułatwi sprawę komunikowania się. Tzn. ok. 10 września do tych osób, które podadzą swój adres e-mail oraz imię i nazwisko zostanie wysłany newsletter z informacjami co do miejsca , w którym reaktywacja IPMS się znajduje, prośba o określenie formy współpracy dla tych, którzy współpracować będą chcieli itp. . Niektórzy już się określili czy chcą współpracować, a nawet podali ewentualny zakres współpracy. Być może nie zaraz na początku ale w niedługiej przyszłości osoby, które się wykażą spotka jakaś nagroda. Prawdopodobnie będzie taka możliwość ale nie chciałbym składać czczych obietnic.

Za tydzień wyjeżdżam na 2-tygodniowy urlop. Cała sprawa oczywiście będzie się toczyć nadal.

Na dzień dzisiejszy została uruchomiona strona IPMS-Polska pod adresem

www.ipmspolska.prv.pl

Jest to strona tymczasowa, która po dopełnieniu wszystkich formalności zostanie przeniesiona na serwer komercyjny, na którym zostaną uruchomione: serwis z prawdziwego zdarzenia, forum, galeria etc. Z tej strony można już jednak zapisać się do listy subskrypcyjnej.
Osoby, które przesłały mi wcześniej swoje dane zostaną do tej listy dopisane w dniu jutrzejszym.


Pozdrawiam
Paweł Ociepka
Pozdrawiam jak Zawsze
Paweł
Obrazek
ODPOWIEDZ