[Dyskusja] Nowe kamuflaże polskich śmigłowców*

technika, historia, dokumentacja, linki itp.

Moderatorzy: kartonwork, Aviator, Rafal N.

Awatar użytkownika
messer
Posty: 713
Rejestracja: śr maja 28 2003, 21:35
Lokalizacja: Piaseczno
x 18

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: messer »

Cygielski masz racje :) Nawet farba ma wpływ na aerodynamike statku powietrznego. Pod koniec wojny wiele Mustangów czy Thunderboltów nie było praktycznie malowanych, poza pasem przed kabiną, a cały kadłub pozostawał w kolorze duraluminium. Dodatkowo oczywiście wszystko było polerowane. Dlaczego? Farba to dodatkowy opór, no i dodatkowa masa płatowca. Z tego co pamiętam, masa farby do pomalowanie C-5 Galaxy wynosi coś ponad tonę :) Troche dużo, no nie?
Awatar użytkownika
origami
Posty: 282
Rejestracja: pt mar 05 2004, 12:38
Lokalizacja: Warszawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: origami »

Amon pisze:Troche głupio jak śmigłowiec puszcza "zajączki" po całym terenie.
A może to kolejny sposób na oślepienie celowniczych ręcznych pocisków rakietowych :haha:

A jeśli chodzi o ewentualny spadek osiągów po pomalowaniu farbami matowymi, to chyba jest to do przeżycia. W końcu Sokół to nie jest maszyna pościgowa. ;-)
Pozdrawiam
_____________________

W stoczni:USS Wasp CV7 (1:200) - projekt własny
Awatar użytkownika
cygielski
Posty: 212
Rejestracja: czw sty 29 2004, 16:39
Lokalizacja: Czikago

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: cygielski »

messer,
myślę że malowanie Sokołów błyszczącą farbą było jednak podyktowane innymi względami... Amon ma rację, że przy niskich prędkościach nie robiłoby to wielkiej różnicy. A ciężar takiej czy innej farby i tak trzeba znieść, jeśli nie chce się wystawiać srebrnych ptaszków na pole.
Pozdrawiam,
Szymon
Awatar użytkownika
messer
Posty: 713
Rejestracja: śr maja 28 2003, 21:35
Lokalizacja: Piaseczno
x 18

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: messer »

Wiem o co chodzi :) Akurat dla śmigłowca nie ma to znaczenia, czy leci 5 km/h szybciej czy nie. Poprostu rozwinąłem Twoją myśl :D
Awatar użytkownika
cygielski
Posty: 212
Rejestracja: czw sty 29 2004, 16:39
Lokalizacja: Czikago

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: cygielski »

Widziałem kiedyś film o eksperymentach z kamuflażem aktywnym -- ponieważ niebo w dzień jest zawsze jaśniejsze od lecącego na jego tle samolotu, robiono próby z montowaniem reflektorów, których natężenie miało równoważyć się z tłem. Podobno działało, tylko że było cholernie ciężkie. Może ta błyszcząca farba to próba poprawienia tego pomysłu? Taki odbłysk ze słońca, i śmigłowca nie widać... :haha:
Pozdrawiam,
Szymon
Awatar użytkownika
origami
Posty: 282
Rejestracja: pt mar 05 2004, 12:38
Lokalizacja: Warszawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: origami »

Widziałem reportaż o eksperymencie ze stosowaniem elastycznych ekranów wyświetlających obraz zza obiektu widziany "na żywo" przez specjalną kamerę. Powstaje w ten sposób iluzja prawie-niewidzialności. Błyszczące farby to tańsza alternatywa naszej zbrojeniówki ;-)
Pozdrawiam
_____________________

W stoczni:USS Wasp CV7 (1:200) - projekt własny
ODPOWIEDZ