[Dyskusja] Nowe kamuflaże polskich śmigłowców*

technika, historia, dokumentacja, linki itp.

Moderatorzy: kartonwork, Aviator, Rafal N.

Yacoob

[Dyskusja] Nowe kamuflaże polskich śmigłowców*

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Yacoob »

Ostatnio czytalem ze nasze smiglowce sa malowane na jednolity zielony kolor. Znalazlem zdjecie Mi-2 i Mi-24. Czy ktos widzial Mi-8/17 w takim kamuflazu?
Awatar użytkownika
origami
Posty: 282
Rejestracja: pt mar 05 2004, 12:38
Lokalizacja: Warszawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: origami »

Z tego co słyszałem, taki rodzaj malowania był przewidziany dla Mi-24 oddelegowanych do natowskich oddziałów combat SAR (bojowe działania poszukiwawczo-ratownicze), tym bardziej zdziwiło mnie zdjęcie Mi-2 w tym malowaniu. Tak na marginesie, to skoro numery taktyczne pomalowali w systemie tzw. low visibility dziwi brak konsekwencji w malowaniu szachownicy. W konsekwencji nieźle "zamaskowany" śmigłowiec demaskują piękne biało-czerwone szachownice.
Pozdrawiam
_____________________

W stoczni:USS Wasp CV7 (1:200) - projekt własny
Amon
Posty: 15
Rejestracja: wt mar 30 2004, 22:37
Lokalizacja: Warszawa/Lublin

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Amon »

O ile mogę zrozumieć przemalowanie maszyn do zadań NATOwskich, coby nie odróżniały się od amerykańskich i niezostały przez nie zestrzelone przypadkiem, to nie mogę pojąć czemu mielibyśmy wszystkie nasze maszyny przemalować na wzór wieliego brata zza wielkiej wody. Chyba nie będziemy się znowu podlizywać?
ps. Swoją drogą to zabawnie wygląda Mi-24 malowany jak Cobra za czasów Wietnamu..
Okonek
Posty: 1782
Rejestracja: śr mar 05 2003, 23:33
Lokalizacja: Meckenheim / BRD

Re: Nowe kamuflaze naszych smiglowcow

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Okonek »

Yacoob pisze: Czy ktos widzial Mi-8/17 w takim kamuflazu?
O ile pamietam to wlasnie maszyny , ktore poszly do Iraku byly tak pomalowane. A co do Mi-24 w takim malowaniu to powiem tylko - Fujjjjjj. Smiglowiec stracil caly swoj urok. Amon ma racje z tym podlizywaniem :evil:
pozdrawiam
Obrazek
Amon
Posty: 15
Rejestracja: wt mar 30 2004, 22:37
Lokalizacja: Warszawa/Lublin

Re: Nowe kamuflaze naszych smiglowcow

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Amon »

Okonek pisze:O ile pamietam to wlasnie maszyny , ktore poszly do Iraku byly tak pomalowane.
No oki, może mi komputer do reszty zjadł rozumek, ale Irak to chyba na jakiejs pustyni jest. To po jakiego grzyba wysłaliśmy tam ZIELONE śmigłowce?
Awatar użytkownika
origami
Posty: 282
Rejestracja: pt mar 05 2004, 12:38
Lokalizacja: Warszawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: origami »

Co do podlizywania to rzeczywiście powinniśmy być bardziej asertywni, natomiast nijak się to ma do ewentualnego przejmowania np. sposobu maskowania niektórych elementów uzbrojenia jakim np. jest śmigłowiec. W końcu przecież Amerykanie to najczęściej walcząca armia świata, warto więc czasem skorzystać z ich doświadczenia. Nasze plamkowe malowanie śmigłowców – atrakcyjne dla modelarzy – niekoniecznie „działa” na polu walki.
W przypadku Iraku chyba najsensowniejszym byłoby malowanie piaskowe, tyle, że tam nie ma potrzeby maskowania śmigłowców - brak przeciwnika w powietrzu.
Pozdrawiam
_____________________

W stoczni:USS Wasp CV7 (1:200) - projekt własny
Yacoob

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Yacoob »

To jednolite malowanie to chyba jakas moda, rusy tez maluja nowe smiglowce na czrno i zielono. Czy ma ktos zdjecie zielonych maszyn z Iraku.
Awatar użytkownika
origami
Posty: 282
Rejestracja: pt mar 05 2004, 12:38
Lokalizacja: Warszawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: origami »

Yacoob pisze:Czy ma ktos zdjecie zielonych maszyn z Iraku.
Obawiam się, że takich tam nie mamy. Na 10 maszyn wysłanych do Iraku, 6 to Sokoły, malowane w paskudne sraczkowato zielone plamy. Kolejne 4 to Mi 8 w tradycyjnym plamiastym malowaniu.
Tyle po przestudiowaniu dostępnych mi zdjęć.
Pozdrawiam
_____________________

W stoczni:USS Wasp CV7 (1:200) - projekt własny
Awatar użytkownika
Pawel
Posty: 373
Rejestracja: sob cze 21 2003, 22:14
Lokalizacja: Oleśnica /Bournemouth UK
x 13

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Pawel »

Obrazek

W Iraku też jest Mi 8 w jednolitym zielonym malowaniu (Kliknij na zdjęcie więcej informacji)
"Orły nie wchodzą na górę po schodach...."
J-311
Awatar użytkownika
Hook6
Posty: 53
Rejestracja: sob mar 22 2003, 0:51
Lokalizacja: Wrocław

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Hook6 »

Decyzja o jednolitym przemalowaniu na zielono śmigłowców Lotnictwa Wojsk Lądowych zapadła zanim zaczął się Irak i nie miała z tym państwem nic wspólnego. Dla oszczędności postanowiono przemalowywać smigłowce w trakcie przechodzonych przez nie remontów (przeglądów). O ile mi wiadomo te śmigłowce które podlegają wojskom lotniczym nie będą przemalowywane.
Moim zdaniem są brzydkie. Znowu jakiś trep ze sztabu się wykazał...
ODPOWIEDZ