[Dyskusja] Polskie Falcony- malowanie*

technika, historia, dokumentacja, linki itp.

Moderatorzy: kartonwork, Aviator, Rafal N.

ODPOWIEDZ
Okonek
Posty: 1782
Rejestracja: śr mar 05 2003, 23:33
Lokalizacja: Meckenheim / BRD

[Dyskusja] Polskie Falcony- malowanie*

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Okonek »

Dzieki Marcinowi , ktory skierowal mnie na sasiednie forum ;-) Czy tak wlasnie beda malowane nasze F-16 :?: Troche mnie dziwia napisy w jezyku angielskim :roll:
pozdrawiam
Obrazek
Awatar użytkownika
Roobert
Posty: 209
Rejestracja: wt lut 17 2004, 16:23
Lokalizacja: Resko
x 1

Re: Polskie Falcony- malowanie ?

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Roobert »

Okonek pisze:Troche mnie dziwia napisy w jezyku angielskim :roll:
Do tej pory byly w jezyku rosyjskim ;-) Malowanie chyba wzorowane na Mig-29 po remoncie. Maja podobne (takie same :?: ) malowanie.
Awatar użytkownika
Pawel
Posty: 373
Rejestracja: sob cze 21 2003, 22:14
Lokalizacja: Oleśnica /Bournemouth UK
x 13

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Pawel »

A ja się dziwie jednej rzeczy. Dlaczego do tej pory nie wprowadzono szachownic na górnych powierzchniach skrzydeł. Ostatnie samoloty z szachownicami na górnych powierzchniach skrzydeł zniknęły z polskiego ( i nie tylko)nieba w 1939 r. Po wojnie już nie malowano szachownic na górnych powierzchniach... dlaczego?
Samoloty sowieckie w czasie wojny nie maiły gwiazd na górnych powierzchniach skrzydeł, także samoloty ludowego lotnictwa. Po wojnie Dowódca Wojsk Lotniczych w rozkazie nr 0108 z dnia 11 lipca 1945 r. polecił wprowadzić polskie znaki rozpoznawcze na wszystkich samolotach wchodzących w skład LLP :
1. Do 20 lipca 1945 nanieść na wszystkich samolotach narodowe znaki rozpoznawcze.
2. Znaki te nanieść w miejscach radzieckich znaków rozpoznawczych (gwiazd) na dolnej powierzchni skrzydeł, na kadłubie i na sterze kierunku.
...
I tak sowiecki zwyczaj, który nawet w ZSRR zarzucono po wojnie do dzisiaj jest stosowany. Miałem taka cicha nadzieję, że F 16 będzie pierwszy samolotem, który będzie miał szachownice na górnych powierzchniach skrzydeł i dzięki temu nawiąże do przedwojennych tradycji. No nie upieram się żeby były niesymetrycznie rozmieszczone ale fajnie by było ( taki symbol). Niestety szachownice nam przekręcili o 90 stopni i dalej samoloty Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej z góry są "bezpaństwowe"...
"Orły nie wchodzą na górę po schodach...."
J-311
Awatar użytkownika
Pawel
Posty: 373
Rejestracja: sob cze 21 2003, 22:14
Lokalizacja: Oleśnica /Bournemouth UK
x 13

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Pawel »

Okonek pisze:A moze zrobimy jakis konkursik na najciekawsze malowanie dla polskich 16-tek
No to ja zaproponuje powrót do korzeni tzn. F 16 z godłami dwóch najbardziej zasłużonych eskadr dla polskiego lotnictwa - 3 i 16 Eskadry Wywiadowczej. Chyba nie ma żadniej współczesnej eskadry WLiOP, która kontynuuje tradycje tych eskadr. Godło „śmierć grająca na skrzypcach” powstało w Warszawie w sierpniu 1920 r po bitwie warszawskiej.
Obrazek
Godło „dziewczyna w stroju krakowskim z bukietem kwiatów” powstało w Krakowie. Autorem godła był d-dca eskadry kpt. Rudlicki, który był również dobrym rysownikiem. Obie jednostki latały na Berguetach XIV. Godło 16 eskadry malowane było później, jeszcze na Karasiach i Welligtonach dywizjonu 300 PSP. Należałoby twórcom dzisiejszych godeł eskadr WLiOP przypomnieć trochę historii.... Być może te godła pojawią się na F 16 jako malowanie okolicznościowe lub oficjalne godło....może kiedyś. Bo tradycje polskiego lotnictwa to nie tylko kilka dywizjonów PSP w W Brytanii.
Obrazek
"Orły nie wchodzą na górę po schodach...."
J-311
Awatar użytkownika
bedrzich
Posty: 60
Rejestracja: pn mar 10 2003, 13:50
Lokalizacja: OTHH

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: bedrzich »

Cos mi sie zdaje ze decyzje juz zapadly i najpewniej ujrzymy godlo 111 eskadry/303 dyonu albo jakas ich odmiane bo chyba jedna z eskadr bedzie w Minsku Mazowieckim
Pozdrawiam!
-- --------------------------
PAPIERU!!!
Awatar użytkownika
Roobert
Posty: 209
Rejestracja: wt lut 17 2004, 16:23
Lokalizacja: Resko
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Roobert »

A moze na jednym dali by godlo jak na Losiu. Chodzi mi o ten wielki woz z nazwami darczyncow. W koncu to my zaplacimy za te samoloty ;-)
Okonek
Posty: 1782
Rejestracja: śr mar 05 2003, 23:33
Lokalizacja: Meckenheim / BRD

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Okonek »

My nadal czekamy na Falkony a tymczasem u naszych sasiadow powoli zaczynaja juz smigac Gripeny :cool:
pozdrawiam
Obrazek
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3195
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 97

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

Ciekawe czy nasze szachownice tez bedą malowane zgodnie z zasadą "low visibility" i będą cimnoszaro-jasnoszare. Na czeskich grippenach jakoś nie moge dopatrzyc się czerwonego i niebieskiego w znaku na stateczniku. Co do kwestii wyboru Mig, F, Gripen czy coś innego to osobiście uważam że najlepiej gdybyśmy nic nie mieli. Im szybciej znajdziemy się znowu pod jakimś zaborem tym lepiej.
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
ODPOWIEDZ