*[Relacja/Samolot] Fokker E.III (Kartonowy Świat 1/04)

Zakończone relacje i galerie gotowych modeli.

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
Łukasz K.
Posty: 925
Rejestracja: wt paź 07 2003, 18:08
Lokalizacja: Gdańsk

*[Relacja/Samolot] Fokker E.III (Kartonowy Świat 1/04)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Łukasz K. »

Fokker E.III w skali 1:50 z serii Kartonowy Świat (1/2004), wydany przez wydawnictwo Answer, opracowany przez Marka Pacyńskiego. Cena 4,49.

Obrazek

Przy okazji ostatniej relacji (Zero - poprzedni numer KŚ) marudziłem, że opis jest szczątkowy, przez co model nie nadaje się dla początkujących - i proszę - Fokker ma instrukcję wręcz potężną (ze zdjęciami). Nie ma za to już, niestety, rezerw koloru.

Relacja będzie niespieszna, gdyż robótki przy tym modeliku są dla mnie przerywnikiem w różnego rodzaju zajęciach związanych z kończącym się rokiem akademickim.

Zachęcony wyglądem silnika Gladiatora Gały, także postanowiłem zacząć od tego elementu, udoskonalając nieco technikę (cieńszy papier na żeberka, przez co jest ich tyle, ile być powinno - no, OK, o jedno za mało ;-) ). Poza tym cały silnik zrobiłem od podstaw (z kartonu, oczywiście - druciane są tylko popychacze, a będą, bo jeszcze ich nie ma, świece (czy cóś) i przewody do nich). Jak dotąd, składa się on z 392 części. :twisted:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W silniku tym było dużo małych części... Zwykle przyklejam je tak, że kładę je sobie na palcu, a w odpowiednim miejscu dużej części (do której mała ma być przyklejona) nakładam klej; potem, manewrując palcem z małą częścią i dużą częścią trzymaną w drugiej ręce, stykam je ze sobą. To jednak nie zawsze jest możliwe - wtedy używam bardzo małej pęsety, którą sobie zrobiłem ze spinacza (poniżej). W tym przypadku jednak tylko jeden rodzaj części tym przyklejałem (te małe kwadraciki na cylindrach, do których przyczepione są dźwignie popychaczy...).

Obrazek
Ostatnio zmieniony czw wrz 01 2005, 13:57 przez Łukasz K., łącznie zmieniany 8 razy.
Awatar użytkownika
Łukasz K.
Posty: 925
Rejestracja: wt paź 07 2003, 18:08
Lokalizacja: Gdańsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Łukasz K. »

Ta beczka to zbiornik paliwa. Będzie się znajdować za fotelem pilota.

Obrazek

Coś mi malowanie nie wyszło (tempera). Jak to zrobić, żeby było gładko? Z drugiej strony, wygląda, jakby farba z niego odłaziła. ;-) Miałem kiedyś taką beczkę na działce. :lol: No i nie zapominajmy, że to ma centymetr długości.
Ostatnio zmieniony czw wrz 01 2005, 11:10 przez Łukasz K., łącznie zmieniany 8 razy.
Piotr D.
Posty: 133
Rejestracja: ndz lis 30 2003, 18:08
Lokalizacja: szczecin
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Piotr D. »

Też kleję ten model. Mam już gotowy cału kadłub ze skrzydłami (ale bez silnika). Bardzo nie podoba mi sie sposób mocowania skrzydeł, sporo sie trzeba namęczyć żeby oba wyszły takie same. Czekam z niecierpliwością na dalsze postępy Twojej pracy:)
pozdrawiam
Piotr
Awatar użytkownika
kuba
Posty: 131
Rejestracja: pn kwie 07 2003, 12:55
Lokalizacja: Lancut

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kuba »

Swinger a ja mam do ciebie takie pytanie : Jakiej to fraby uzywsz do malowania np: tego silnika , ze ma on takie fajne odcienie ??????
....::::RASTAFARAJ::::....
Awatar użytkownika
Łukasz K.
Posty: 925
Rejestracja: wt paź 07 2003, 18:08
Lokalizacja: Gdańsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Łukasz K. »

Hartmann - a może masz jakieś fotki? I dzięki za ostrzeżenie - rzeczywiście ta konstrukcja jest dziwna. Wsadziłeś tam do tego dźwigara coś twardego? Ja chyba włożę patyczek szaszłykowy albo dwa, żeby było sztywniej.

Kuba - silnik najpierw pomalowałem czarnym tuszem kreślarskim, a następnie pomalowałem mocno rozwodnionym srebrnym akrylem z malutkim dodatkiem tegoż tuszu. Taka farba nie kryje do końca i robią się takie całkiem fajne efekty.

Zrobiłem kratownice burt. Nie wszystko wygląda "chlujnie", ale tego nie będzie widać po zamknięciu kadłuba. :)

Obrazek
Ostatnio zmieniony czw wrz 01 2005, 11:11 przez Łukasz K., łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
Łukasz K.
Posty: 925
Rejestracja: wt paź 07 2003, 18:08
Lokalizacja: Gdańsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Łukasz K. »

A to fotel pilota.

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony czw wrz 01 2005, 11:11 przez Łukasz K., łącznie zmieniany 13 razy.
Awatar użytkownika
Łosiu
Posty: 572
Rejestracja: ndz lut 15 2004, 16:11
Lokalizacja: Strzebielino

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Łosiu »

Czym robiłes retusz??
Awatar użytkownika
Łukasz K.
Posty: 925
Rejestracja: wt paź 07 2003, 18:08
Lokalizacja: Gdańsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Łukasz K. »

Temperą. Właściwie chyba będę musiał trochę to rozjaśnić... Myślałem, że będzie jaśniejsza po wyschnięciu. :) Z tym, że naokoło siedzonka jest obwódka z drutu.
Awatar użytkownika
Vivit
Posty: 1717
Rejestracja: wt mar 11 2003, 8:42
Lokalizacja: Koszalin

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Vivit »

swinger ja też zauważyłem że farby po retuszu ciemnieją więc jeżeli dobieramy jakiś kolor to trzeba o ton lub nawet dwa brać jaśniejszy...wtedy wygląda OK...

Choć ja bym się nie czepiał....jest :spoko: to widzimy tylko dlatego, że model jest wydrukowany techniką rastrową czyli z kropeczek....no i nie dobierzesz za chiny koloru.... z odległości kiedy nie widać kropeczek prawdopodobnie nie widać też różnicy retuszu....
Ostatnio zmieniony czw wrz 01 2005, 17:16 przez Vivit, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam okrętowiec Vivit
Obrazek
Awatar użytkownika
Łukasz K.
Posty: 925
Rejestracja: wt paź 07 2003, 18:08
Lokalizacja: Gdańsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Łukasz K. »

Z tą farbą, to chyba nie takie proste - bo gdy retuszowałem kiedyś bombkę na ciemnozielony, to po wyschnięciu się rozjaśniło... Były to te same farby, więc to tak jakby zależało od koloru. Tym razem jednak było odwrotnie. Trochę poprawiłem, a na zdjęciu różnica jest rzeczywiście troszkę większa niż w rzeczywistości.
Ostatnio zmieniony śr sie 31 2005, 18:42 przez Łukasz K., łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ