Modelarskie odpowiedniki kolorów WWII Royal Navy

technika, historia, dokumentacja, linki itp

Moderator: kartonwork

Awatar użytkownika
ZzB
Posty: 252
Rejestracja: śr paź 15 2003, 11:57
Lokalizacja: Reda k/Gdyni

Modelarskie odpowiedniki kolorów WWII Royal Navy

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: ZzB »

Witam.
Poszukuję modelarskich odpowiedników farb 507C, MS1, MS2 i B5 (najlepiej w akrylu, ale i Humbrol będzie dobry)

To, co do tej pory znalazłem to:
507C -> H64 albo H147 albo Pactra A84
MS1 -> H86
MS2 -> H92
B5 -> H77 albo H144
Czy to ma ręce i nogi ??
W necie znalazłem słownie DWIE strony - albo nie umiem szukać albo naprawdę tam nic nie ma...
Pozdrowionka
ZzB

..no bo skończyłem zamiatać pierwszą połowę pierwszej płyty...odsapnę nieco... i skończę drugą połowę pierwszej.
Okonek
Posty: 1782
Rejestracja: śr mar 05 2003, 23:33
Lokalizacja: Meckenheim / BRD

Re: Modelarskie odpowiedniki kolorów WWII Royal Navy

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Okonek »

ZzB pisze: 507C, MS1, MS2 i B5
Ziomal co to za oznaczenia ? - jaka firma ? bo tu to ja jestem ciemny :roll:
pozdrawiam
Obrazek
Awatar użytkownika
ZzB
Posty: 252
Rejestracja: śr paź 15 2003, 11:57
Lokalizacja: Reda k/Gdyni

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: ZzB »

Te symbole to kody ORYGINALNYCH farb Royal Navy
Np 507C to kod farby o oficjalnej nazwie Light Mediterranean Grey (tak przynajmniej znalazłem w necie)

Natomiast H64 to Humbrol nr 64 i tak dalej
Pozdrowionka
ZzB

..no bo skończyłem zamiatać pierwszą połowę pierwszej płyty...odsapnę nieco... i skończę drugą połowę pierwszej.
Okonek
Posty: 1782
Rejestracja: śr mar 05 2003, 23:33
Lokalizacja: Meckenheim / BRD

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Okonek »

Jesli to kody orginalnych farb to powinny miec jeszcze z przodu jakies oznaczenie literowe np : BC , RAL itp. a co to jest Humbrol i jego oznaczenie to wiem :cool:
pozdrawiam
Obrazek
Awatar użytkownika
ZzB
Posty: 252
Rejestracja: śr paź 15 2003, 11:57
Lokalizacja: Reda k/Gdyni

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: ZzB »

No własnie nie mają, chyba że RN (Royal Navy):)

Zresztą sam zobacz
http://www.steelnavy.com/rnchips.htm
Pozdrowionka
ZzB

..no bo skończyłem zamiatać pierwszą połowę pierwszej płyty...odsapnę nieco... i skończę drugą połowę pierwszej.
Okonek
Posty: 1782
Rejestracja: śr mar 05 2003, 23:33
Lokalizacja: Meckenheim / BRD

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Okonek »

No i na to wyglada , ze to RN . Modelarskie farby produkuje firma White Ensign Models ale odpowiednikow innych firm nie znalazlem :cry:

http://www.cbrnp.com/RNP/Flower/REVIEWS ... urcoat.htm

http://www.cbrnp.com/RNP/Flower/REVIEWS/SandS_chips.htm
pozdrawiam
Obrazek
Awatar użytkownika
Vivit
Posty: 1717
Rejestracja: wt mar 11 2003, 8:42
Lokalizacja: Koszalin

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Vivit »

Kto pyta ten nie............wie :zeby:

ZzB proszę bardzo.

jasnoszary - 507C - H64
jasnozielony - MS3 - H78
szary średni - MS2 - H92
ciemnozielony - MS1 - H86
szaro-niebieski - B20 - H96
jasnoniebieski - B55 - H65
ciemnoniebieski - B5 - H177

takie malowanie tyczyło się okrętów w 1942-1945
Pozdrawiam okrętowiec Vivit
Obrazek
Marek T
Posty: 84
Rejestracja: czw sty 08 2004, 0:53
Lokalizacja: Gdynia

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Marek T »

Sprawa brytyjskich kolorów jest o tyle skomplikowana, że - jakkolwiek zachowały się oryginalne próbki farb - nie można jednoznacznie dopasować obecnych farb do tamtejszych kolorów.
Istniejące próbki uległy zestarzeniu i najprawdopodobniej zmieniły swój kolor. Np. kolorowi 507C odpowiada wg. jednej próbki kolor Humbrola No 147, a według drugiej - Humbrol No 28. Podobnie jest z innymi kolorami.

Dla nas istnieją dwa wyjścia: zawierzyć podawanym informacjom albo samemu spróbować mieszać kolory, stosując nieco zdrowego rozsądku. To drugie wyjście jest o tyle możliwe, że niektóre odcienie mają podane składniki, jakie należy zmieszać, aby w warunkach polowych otrzymać dany odcień. Przepis ten można też wykorzystać do oceny propozycji podawanych przez innych.

Klasycznym przykładem jest jeden z podstawowych kolorów - B55. Nawiasem mówiąc, B oznacza, że jest to kolor z odcieniem niebieskim, a 55 - to współczynnik światła słonecznego, w procentach.
Oryginalny kolor można było uzyskać mieszając 1 część pasty zielonej, 16 części pasty niebiesko-czarnej; 376 części bieli cynkowej i 320 części białej minii pokostowej.
Jak widać jest to praktycznie kolor jasno-niebieski. Natomiast na stronie http://www.steelnavy.com/images/chips/RNchip02.jpg pokazany jest kolor zielony!!! Skąd - wg powyższego przepisu (pochodzącego z dokumentów Admiralicji z II WŚ) miało się wziąć tyle zielonego pigmentu?

Aha, warto jeszcze spojrzeć na stronę http://www.shipcamouflage.com/royal_navy1.htm.

Chętnym moge posłać dokument RTF z tabelą brytyjskich kolorów i odpowiednikami Humbrola. Trzeba jednak pamietać, że będzie to tylko kolejne przybliżenie.
Awatar użytkownika
ZzB
Posty: 252
Rejestracja: śr paź 15 2003, 11:57
Lokalizacja: Reda k/Gdyni

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: ZzB »

Witam
Marek T pisze:Sprawa brytyjskich kolorów jest o tyle skomplikowana, że - jakkolwiek zachowały się oryginalne próbki farb - nie można jednoznacznie dopasować obecnych farb do tamtejszych kolorów.
To akurat normalne. A poza tym zwazywszy wpływ czynników atmosferycznych i fakt, że nawet teraz kolejne partie Humbrola potrafią różnić sie odcieniem, bez zdrowego rozsądku ani rusz.
Marek T pisze: Aha, warto jeszcze spojrzeć na stronę http://www.shipcamouflage.com/royal_navy1.htm.
U mnie strona się nie otwiera (404), a na głównej znalazłem tylko linki do USNavy
Marek T pisze: Chętnym moge posłać dokument RTF z tabelą brytyjskich kolorów i odpowiednikami Humbrola. Trzeba jednak pamietać, że będzie to tylko kolejne przybliżenie.
Z przyjemnością
zzb@unisoft.com.pl
zzb@poczta.onet.pl
Vivid pisze: ciemnoniebieski - B5 - H177
Chyba raczej H77 :)
A z ciekawostek - na jakiejś ruskiej stronie twierdzili, że H144 pasuje lepiej. Ech życie...

Dzięki wszystkim za pomoc.
Znaczy trzeba będzie po świętach pochwalić się, co mi wyszło
Pozdrowionka
ZzB

..no bo skończyłem zamiatać pierwszą połowę pierwszej płyty...odsapnę nieco... i skończę drugą połowę pierwszej.
Awatar użytkownika
Vivit
Posty: 1717
Rejestracja: wt mar 11 2003, 8:42
Lokalizacja: Koszalin

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Vivit »

faktycznie H77 sorry za omyłke....nie wiem ja ta 1 się tam znalazła....:)
Pozdrawiam okrętowiec Vivit
Obrazek
ODPOWIEDZ