FW-190 D-9 JV44 1:33 Waloryzowany Haliński

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Mateusz Skałecki
Posty: 453
Rejestracja: sob sty 17 2015, 22:34
Lokalizacja: Wielkopolska
x 86

Re: FW-190 D-9 JV44 1:33 Waloryzowany Haliński

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Mateusz Skałecki »

Teraz trochę mniejsze zegary o średnicy szybki 2,4mm. Najpierw standardowo otworek w papierze.
Obrazek

Potem za pomocą suwmiarki i żyletki docinamy kwadracik i zaokrąglamy krawędzie.
Obrazek
Obrazek

Teraz czas na wykonanie „specjalistycznego” przyrządu z zagiętej części żyletki. Docinamy ten kwadracik ca całym obwodzie a potem oczywiście kulki BGA 0,20mm klejone na lakier olejny i spłaszczone przez płytkę plexi
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Na spłaszczonej końcówce wiertła 2,4mm naklejam na klej CA płytkę plastikową gr 0,1mm
Zegar z kalkomanii naklejony na płytkę wygląda teoretycznie dobrze.
Obrazek

Ale z innego widoku już nie.
Obrazek

Dlatego naklejam taki krążek z folii o grubości 0,05mm na klej UV i wstępnie odcinam żyletką i delikatnie szlifuję. Potem ten zegar odcinam z wiertła. Potem jeszcze taki super cienki pierścionek z papieru i można całość do kupy złożyć
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Tablica powili się zapełnia
Obrazek
"Czyste sumienie wynika najczęściej ze złej pamięci"
Ukończone FW-190 A7 FM-2
Awatar użytkownika
messer
Posty: 713
Rejestracja: śr maja 28 2003, 21:35
Lokalizacja: Piaseczno
x 18

Re: FW-190 D-9 JV44 1:33 Waloryzowany Haliński

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: messer »

Robisz wszystko, żebym obserwującym Twoją relację opadała szczęka. Dzięki za wszystkie "patenty", które pokazujesz.
A odnośnie "wykrojnika", który zrobiłeś z żyletki - ja sobie zrobiłem podobne, ale z igieł lekarskich - do połowy zeszfilowałem pilnikiem końcówkę igły i teraz mogę sobie wycinać różne promienie, zamiast dziubać ostrzem nożyka. To znacznie ułatwia pracę.
Awatar użytkownika
QN
Posty: 1062
Rejestracja: czw gru 04 2003, 8:29
Lokalizacja: Stasi Las
x 131

Re: FW-190 D-9 JV44 1:33 Waloryzowany Haliński

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: QN »

Mikrochirurgia...

Mam się czego uczyć. Dobrze, że jest od kogo.
Szeregowy88
Posty: 96
Rejestracja: śr paź 04 2023, 11:52
Lokalizacja: Wielkopolska
x 20

Re: FW-190 D-9 JV44 1:33 Waloryzowany Haliński

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Szeregowy88 »

Gratuluję umiejętności, wielki szacun.
Mateusz Skałecki
Posty: 453
Rejestracja: sob sty 17 2015, 22:34
Lokalizacja: Wielkopolska
x 86

Re: FW-190 D-9 JV44 1:33 Waloryzowany Haliński

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Mateusz Skałecki »

Kolejna odsłona z cyklu blaszki „niefotrawione z papieru” jakby to nazwał Andrzej Ziober.
Papier barwiony to świetny materiał, nie trzeba malować.
Takie małe detale jak dźwignie robi się naprawdę szybko i przyjemnie. Grubsze elementy to oczywiście 2 kartki papieru sklejone BCG. Porem zawsze nasączam takie coś rozcieńczonym klejem do plastiku aby papier się nie rozwarstwiał i delikatnie szlifuję trzymając detal w pęsecie.
Obrazek
Obrazek Obrazek


Do bardzo cienkich pierścionków przydaję się bibułka. 3 arkusiki sklejone BCG. Grubość końcowa około 0,07mm. Krążek ma wewnątrz 1,6mm średnicy
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Najmniejsze zegary o średnicy 1,6mm
Obrazek
Obrazek

Jeszcze taki patent na szersze pierścionki z papieru. Po wstępnej obróbce na wiertle mocujemy za pomocą rozcieńczonego kleju do plastiku krążek i delikatnie (płachta polerska 4000) szlifujemy do pożądanej średnicy zewnętrznej. Jak taki krążek zdjąć z wiertła? W plexi nawiercamy otwór i przeciągamy przez nie wiertło z krążkiem. Krążek zostanie na górnej powierzchni.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Główna tablica skończona
Obrazek

Powoli zapełnia się dolna tablica
Obrazek
"Czyste sumienie wynika najczęściej ze złej pamięci"
Ukończone FW-190 A7 FM-2
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2773
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 735

Re: FW-190 D-9 JV44 1:33 Waloryzowany Haliński

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

Super praca.
Szacunek.

Tak. kolorowe kartoniki to wielce przydatna rzecz.

Pytanie, gdzie jest granica/sens wykonania? Zupełnie abstrahując od Twojej prezentacji/świetnego warsztatu i w ogóle.
Czy na najwyższym poziomie odwzorowujemy tylko to to widoczne dla obserwatora. Czy dla własnej satysfakcji (lub konwencji redukcji) robimy elementy zupełnie niewidoczne w gotowym modelu. Czy odwzorowywać tylko to co widoczne, czy iść dalej. Pytanie egzystencjalne.
Choć sam sobie odpowiem :haha:. Trzeba iść tak daleko, jak się ma ochotę. Fakt, że czegoś potem nie widać, nie ma żadnego znaczenia.
Podejście nr 2 - jak czegoś nie widać nie ma sensu tego robić.
Takie wzięły mnie rozmyślania ;-)
Z góry przepraszam :D
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
Mateusz Skałecki
Posty: 453
Rejestracja: sob sty 17 2015, 22:34
Lokalizacja: Wielkopolska
x 86

Re: FW-190 D-9 JV44 1:33 Waloryzowany Haliński

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Mateusz Skałecki »

Masz racje Grzegorzu. Teoretycznie to coś w tym kokpicie będzie widać. Ale faktycznie Foka nie grzeszy widocznością kokpitu. (PS polecam jako dokumentacje instrukcje samolotów z gry DCS, mają naprawdę dobrze odwzorowane kokpity co widać poniżej)
Obrazek
Obrazek

Niestety wiele z tych detali nie będzie widocznych, bo nawet jak da się je zobaczyć to trzeba by model podnieść i ustawić pod odpowiednim kątem. A przecież model stoi na wystawie pod gablotą. W zeszłym roku byłem u Andrzeja Ziobera i oglądałem jego MI-6 i dokładnie naszą mnie taka sama refleksja. Że buduje model dla siebie a nie dla widzów, ale na otarcie łez zawsze pozostaje zajrzeć do dokumentacji.
Można by podnieść trochę widoczność otwierając trochę poszycie jak to robi Andrzej Ziober, tu przykład z Lancastera:
Obrazek

Na przykład zdjąć poszycie boczne w czerwonym obszarze:
Obrazek
Hamuje mnie moja definicja modelu redukcyjnego, bo uważam że model musi wiernie odtwarzać rzeczywistość a takie zdjęcie poszycie w samolotach w II wojny nie miało miejsca. Oczywiście możliwa była naprawa, ale wtedy wymagam zdjęcia na poparcie tezy. A co wy myślicie na takie zdejmowanie poszycia?
"Czyste sumienie wynika najczęściej ze złej pamięci"
Ukończone FW-190 A7 FM-2
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3195
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 97

Re: FW-190 D-9 JV44 1:33 Waloryzowany Haliński

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

Mateusz Skałecki pisze:W zeszłym roku byłem u Andrzeja Ziobera i oglądałem jego MI-6
Ja dwukrotnie skorzystałem z gościnności Andrzeja Ziobra i za pierwszym razem miałem okazję podziwiać właśnie Mi-6 a za drugim część kadłuba Sabre'a. Niestety od kilku już lat Aeroplan w którym Andrzej relacjonował prace nad tym modelem w kioskach się nie pokazuje tylko jakaś płatna edycja elepstroniczna jest dostępna, nie drążyłem tematu więc nie wiem co z tym Sabre'm się dzieje.

Tego Lancastera oglądałem kilkanaście a może nawet 20 lat temu na konkursie w Będzinie. Nie wziąłem szkła powiększającego ale coś tam dojrzałem i kunszt podziwiałem.

Co do podejścia do modelowania to każdy robi to co lubi. Jeden buduje modele "na półkę" aby mieć kolekcje różnych samolotów i nie zwraca uwagi na to co niewidoczne a inny pragnie odwzorować wszystkie elementy konstrukcji nawet jeśli będą niewidoczne, na przykład Rojas Bazan. A jeszcze inne podejście to takie właśnie aby "zdjąć" poszycie samolotu tu i ówdzie aby pokazać co jest w środku*

* Wszystkie blachy na modelu każdego samolotu można zdejmować ale zdejmowanie wszystkich blach z okapotowania silnika Sztukasa powinno być zakazane w KON-STY-TU-CJI. Ten samolot wygląda wtedy jak marlin złowiony przez starego Santiago zżarty przez rekiny co opisał Ernest Hemingway w opowiadaniu Stary człowiek i morze :mrgreen:
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
Awatar użytkownika
Sklejacz Maciej
Posty: 514
Rejestracja: ndz wrz 08 2013, 9:51
Lokalizacja: Luboń
x 67

Re: FW-190 D-9 JV44 1:33 Waloryzowany Haliński

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Sklejacz Maciej »

Patrzę na Wasze prace i zastanawiam się gdzie jest granica możliwości,przesuwana co rusz dalej i dalej.
Faktycznie kiedy później jestem na jakiejś konkursowej wystawie, widzę wykonany model, to najczęściej wiele, bardzo wiele detali tegoż modelu widzę tylko oczami wyobraźni, bo tylko dzięki śledzeniu forumowych relacji wiem, że one tam są, bo na faktycznie ich zobaczenie wiele ograniczeń już nie pozwala. :(
Podziw Panowie i szacunek wielki. :) Wasza praca jest super. :D
obecnie zamrożony:Iskander M (MZKT 79300 Astrolog)

już po:T-72M, Opel Blitz 3,6S, SdKfz 233.
Awatar użytkownika
michal84
Posty: 295
Rejestracja: ndz maja 17 2015, 14:18
Lokalizacja: Gdynia
x 44

Re: FW-190 D-9 JV44 1:33 Waloryzowany Haliński

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: michal84 »

Precyzja i detailing --> AI nie ma szans :snajper:
ODPOWIEDZ