[Relacja] Nakajima Ki-84 Hayate, AH, 1/2006

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
Kedzier
Posty: 182
Rejestracja: wt gru 12 2006, 15:11
x 75

Re: [Relacja] Nakajima Ki-84 Hayate, AH, 1/2006

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kedzier »

Nie takie piękne, bo wyjątkowo mocno uwydatniło retusz :/
Poszczególne segmenty łącze sklejkami na BCG, najpierw pozycjonując elementy względem siebie za pomocą taśmy, tak aby wszelkie linie się odpowiednio zgrywały, a krawędzie elementów do siebie przylegały. Klejenie nie styk nie wychodzi mi zbyt dobrze :D
Wnętrze planuję pomalować kilkoma warstwami szpachlówki w płynie a potem wygładzić gąbką ścierną i pomalować na właściwy kolor.
Mateusz Skałecki
Posty: 453
Rejestracja: sob sty 17 2015, 22:34
Lokalizacja: Wielkopolska
x 86

Re: [Relacja] Nakajima Ki-84 Hayate, AH, 1/2006

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Mateusz Skałecki »

Ja jak kleję na styk BCG to robię to na takim kopycie pod spodem i pomalutku od spodniej strony nakładam trochę kleju i dociskam do tego szablonu. (Trzeba uważać aby nie dokleić części do kopyta) Oczywiście wycinam elementy za pomocą szablonu z 0,5 polistyrenu bo podstawa to idealne wycięcie z lekkim sfasowaniem krawędzi. A samo kopyto to albo kupuję jakiś gorszy zestaw plastikowy w skali albo drukuję na drukarce 3D. Nie docinam też tych ostatnich krawędzi od spodu gdzie się to schodzi, dopiero na szablonie docinam ostanie połączenie na linni styku.
"Czyste sumienie wynika najczęściej ze złej pamięci"
Ukończone FW-190 A7 FM-2
Awatar użytkownika
Kedzier
Posty: 182
Rejestracja: wt gru 12 2006, 15:11
x 75

Re: [Relacja] Nakajima Ki-84 Hayate, AH, 1/2006

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kedzier »

Kedzier pisze: czw mar 16 2023, 18:12
gk pisze: śr mar 01 2023, 21:15 Tylko częściej wrzucaj aktualizacje :D
Postaram się :D
No i mi nie wyszło :)

Mimo wszystko zapraszam do kolejnej aktualizacji. Tak jak wspomniałem poprzednio zabrałem się za osłonę silnika. Zdjęcie z prac:
Obrazek

Oraz niemal ukończony element (pozostało popracować nad wewnętrzną powierzchnią)
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Okleiłem także kabinę ściankami:
Obrazek
Obrazek

Budowę kadłuba zacząłem od ogona. Aby zmieścić szkielet statecznika pionowego i uzyskać w miarę estetyczne przejścia pomiędzy segmentami rozciąłem przedostatni segment w jego górnej części:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Po doklejeniu kolejnych elementów część ogonowa była gotowa:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Zatem przyszła pora na przód kadłuba:
Obrazek
Obrazek

Obydwa fragmenty połączone w całość:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony wt lut 06 2024, 19:00 przez Kedzier, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2774
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 737

Re: [Relacja] Nakajima Ki-84 Hayate, AH, 1/2006

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

Pięknie.
Pozostaje mi się pocieszać, że to jakość opracowania :haha:
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
QN
Posty: 1062
Rejestracja: czw gru 04 2003, 8:29
Lokalizacja: Stasi Las
x 131

Re: [Relacja] Nakajima Ki-84 Hayate, AH, 1/2006

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: QN »

No pięknie Panie, pięknie.

Jak sobie przypomnę, co ja przeszedłem, to tym większy podziw Twoja praca wzbudza.
Świetne wykonanie.
Awatar użytkownika
Kedzier
Posty: 182
Rejestracja: wt gru 12 2006, 15:11
x 75

Re: [Relacja] Nakajima Ki-84 Hayate, AH, 1/2006

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kedzier »

Cześć, wracam po długiej przerwie, ale tym razem nie z aktualizacją, a prośbą o pomoc :/

Zawieruszyłem gdzieś fragment części 16L:
Obrazek

Czy ktoś może ma ten model z przeznaczeniem na dawce części i byłby w stanie mnie poratować?
skuter
Posty: 31
Rejestracja: sob lut 11 2006, 14:22
Lokalizacja: ŚLĄSK

Re: [Relacja] Nakajima Ki-84 Hayate, AH, 1/2006

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: skuter »

Mam takowy, prawie kompletny (brakuje chyba tylko wnętrza kabiny), no i arkusze są pocięte ale części całe. Oddam za koszt wysyłki 20zł (paczkomat InPost).
Awatar użytkownika
WiatremCzesany
Posty: 15
Rejestracja: ndz maja 31 2020, 14:50
Lokalizacja: Warszawa

Re: [Relacja] Nakajima Ki-84 Hayate, AH, 1/2006

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: WiatremCzesany »

Wszystkie zdjęcia zniknęły z serwera :(
Awatar użytkownika
Kedzier
Posty: 182
Rejestracja: wt gru 12 2006, 15:11
x 75

Re: [Relacja] Nakajima Ki-84 Hayate, AH, 1/2006

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kedzier »

Niestety na Fotosiku na ma aktualnie opcji doladowania konta i przedluzenia abonamentu, a sadzac po braku odzewu z ich strony nie nastawiam sie, ze sie pojawi. Przy okazji nastepnej aktualizacji przerzuce sie na prywatny hosting i popodmieniam zdjecia, bo juz mam dosc migrowania pomiedzy serwisami, ktore sie wylaczaja co jakis czas 😕
Awatar użytkownika
Kedzier
Posty: 182
Rejestracja: wt gru 12 2006, 15:11
x 75

Re: [Relacja] Nakajima Ki-84 Hayate, AH, 1/2006

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kedzier »

Cześć! Wszystkie zdjęcia wylądowały w końcu na własnym hostingu, zatem mam nadzieję, że to już koniec problemu ze znikającymi zdjęciami :D

gk - no proszę Cię... przecież temu modelowi dużo brakuje do Twoich modeli klejonych w czystym standardzie. Jakość opracowania jedynie odciąga uwagę od moich niedoróbek :)

QN - dzięki, wzoruję się na Twoim modelu podczas prac nad swoim!

Po zdecydowanie za długiej przerwie wracam - mam nadzieję, że tym razem wrócę także do regularnych aktualizacji. Przerwa była spowodowana skupieniem się na trochę większym projekcie dzięki któremu dorobiłem się trochę większej pracowni, oraz miejsca do robienia zdjęć, które w końcu nie odstrasza swoim wyglądem :D

Z rurek posklejanych taśmą, na w miarę estetyczne miejsce w szafie
Obrazek
Obrazek

No ale wracając do modelu....

Dokończyłem osłonę silnika:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Dzięki pomocy udało mi się dokończyć wnęki podwozia. W projekcie są one dość biedne więc dodałem kilka drutów aby upodobnić je do oryginału:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Mając gotowe wnęki zabrałem się za szkielet oraz poszycie skrzydła:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Po sklejeniu ich w całość powstał płat:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Do wykonania szyby reflektora po raz pierwszy użyłem kopyta oraz formowania z pomocą gorącego oleju - zdecydowanie dużo lepsza opcja niż opalarka, choć wymagała kilku podejść
Obrazek
Obrazek

Aby połączyć skrzydła z kadłubem brakowało jedynie wklejenia kabiny. Na tym etapie jeszcze nic nie zapowiadało wielkiej tragedii, choć przednia część owiewki kadłub-skrzydło budziła moje obawy - była sklejona na styk z 5 elementów, do tego zalana klejem CA, aby wzmocnić połączenia. Poskutkowało to usztywnieniem tego fragmentu poszycia
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Po długich bojach udało mi się połączyć wspomniane elementy w całość, ale efekt końcowy był (i nadal jest) daleki od zadowalającego. Przejście kadłub-skrzydło zintegrowane z poszyciem kabiny i po sklejeniu zlicowane z poszyciem skrzydła wygląda bardzo dobrze przy poprawnym sklejeniu, jednak mnie ono przerosło. Przednia część przejścia podczas formowania i naciągania popękała, więc musiałem ponownie zalać ją niemal w całości klejem CA i ratować się retuszem. Ogólnie na całym tym elemencie jest bardzo dużo retuszu i to niestety nie najwyższych lotów :/ Zobaczę jak to będzie wyglądać po lakierowaniu i może wtedy jeszcze spróbuje to jakoś podratować. W tym momencie planowałem porzucić ten model i wybrać coś łatwiejszego. Ale po kilku dniach, gdy wróciłem do tego na spokojnie stwierdziłem, że bez sensu go jednak wyrzucać. Może nie jest to najlepszy model jaki wyjdzie spod mojej ręki, ale to zawsze okazja do podszkolenia się i nauki nowych technik (może w końcu spróbuje jakieś okopcenia zrobić? w końcu gorzej już być chyba nie może :D )

Zatem kilka ujęć na moją porażke...
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

...i lecimy dalej. Dokleiłem lotki:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Dodałem szczegóły klap.
Obrazek

W instrukcji nie znalazłem szczegółowych rysunków tej szaro-czerwonej części więc miałem trochę wątpliwości czy powinny one być w przekroju okręgiem czy kwadratem. Sugerując się siatką elementu poszedłem w opcje numer 2:
Obrazek

Doszła jeszcze reszta detali na skrzydłach:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Mając gotowe skrzydła przeniosłem się na ogon. Zacząłem od statecznika poziomego:
Obrazek
Obrazek

Na tym etapie nie mogłem sobie odmówić poskładania wszystkiego na sucho, aby zobaczyć zarys bryły modelu
Obrazek

Kolejnym etapem było przyklejenie owiewek:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Zabrałem się następnie za ster kierunku. Aby łatwiej połączyć dolną część z górną rozciąłem element wzdłuż linii zginania:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Wyjątkowo długi ten post, no ale trzeba jakoś nadrobić te pół roku. Zatem na koniec kilka ujęć na aktualny stan. Pocieszające jest, że problemy ze skrzydłami nie wpłynęły znacząco na zanik symetrii :)
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Pozdrawiam i do następnego!
ODPOWIEDZ