Anatra Anasal skala 1/48

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Pawel
Posty: 373
Rejestracja: sob cze 21 2003, 22:14
Lokalizacja: Oleśnica /Bournemouth UK
x 13

Anatra Anasal skala 1/48

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Pawel »

Model Anatra ANASAL w skali 1/48 powstanie na motywach modelu z wydawnictwa Bumażnoje Modelirowanie.


Obrazek

Na okładce modelu jest inny samolot Anatra Anade tej samej wytwórni, ale chyba się czepiam : ).

Obrazek




Niestety model ma sporo niedokładności i już na oko widać że coś tu nie gra. Zaprojektowany jest dziwnie jak na taką "skrzyniową" konstrukcję kadłuba. Podzielony na sekcje i klejony metodą wręga do wręgi, jakby autor chciał oddać hołd starym Małym Modelarzom.

Obrazek

Musiałem zaprojektować kadłub od nowa używając jako wzór rysunków montażowych.

Obrazek



Metodą prób i błędów udało mi się opanować bryłę kadłuba.

Obrazek

Największym wyzwaniem w tym modelu jest osłona silnika. Bardzo nietypowa i widziałem ją tylko na zdjęciach polskiego egzemplarza, który ma także osłonę na dole silnika w całości go zakrywając. Zdecydowałem się na tłoczenie z folii. Na tej próbie udało mi się wytłoczyć w całości ale ten kształ wymaga już tłoczenia z odsysaniem powietrza.
Obrazek
Obrazek

Symboliczne wnętrze kabiny. Musiałem zaprojektować okrągłą wnękę w kadłubie , w otworze drugiej kabiny strzelca/obserwatora, model w ogóle tego nie przewidywał.
Obrazek
Obrazek

Nie wiem po co ten silnik robiłem, nic potem nie widać...
Obrazek

Podzieliłem osłonę silnika na 3 części i tłoczyłem osobno.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Niestety uciekła trochę symetria kadłuba, uroki klejenia super glue, nie ma czasu na poprawki. Musiałem 3 razy szlifować górną część po malowaniu, co niestety odbiło się na jakości. No i uszkodziłem papier na kadłubie przy odrywaniu taśmy maskującej. No trudno, ale teraz już mam nadzieję z górki.

Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony ndz kwie 02 2023, 15:38 przez Pawel, łącznie zmieniany 1 raz.
"Orły nie wchodzą na górę po schodach...."
J-311
Awatar użytkownika
Pawel
Posty: 373
Rejestracja: sob cze 21 2003, 22:14
Lokalizacja: Oleśnica /Bournemouth UK
x 13

Re: Anatra Anasal skala 1/48

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Pawel »

Postęp prac nad modelem...

Obrazek
Obrazek
Obrazek
"Orły nie wchodzą na górę po schodach...."
J-311
Awatar użytkownika
Pawel
Posty: 373
Rejestracja: sob cze 21 2003, 22:14
Lokalizacja: Oleśnica /Bournemouth UK
x 13

Re: Anatra Anasal skala 1/48

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Pawel »

Budowy ciąg dalszy -pracochłonne drobiazgi. Dwa kroki do przodu krok w tył. Musiałem odkleić stery wysokości, bo w złym miejscu zamocowane były linki steru wysokości. Pierwotnie linki zamocowane były tak, jak zaznaczone to było w projekcie modelu- niestety błędnie. Linki kolidowały z zastrzałałami statecznika poziomego i musiałem przenieść je bliżej kadłuba, tak jak w oryginalnym samolocie. Stery musiałem zrobić na nowo, na szczęście udało się je odkleić bezszkodowo.

Obrazek

Trzy razy przymierz raz sklej niestety nie pomogło. Mimo że na sucho podpory górnego płata przylegały równo w 4 punktach to podczas klejenia coś zaczęło sprężynować. skończyło się "naciapaniem" kleju cyjanoakrylowego i ponownym szlifowaniem i malowaniem górnej pokrywy silnika.
Obrazek

Wymieniłem też osłony szprych na kołach na większe (110%). Kadłub gotowy, Teraz płaty....
Obrazek

Obrazek

Obrazek
"Orły nie wchodzą na górę po schodach...."
J-311
Awatar użytkownika
Pawel
Posty: 373
Rejestracja: sob cze 21 2003, 22:14
Lokalizacja: Oleśnica /Bournemouth UK
x 13

Re: Anatra Anasal skala 1/48

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Pawel »

Dopasowanie płatów. Po raz pierwszy przykleiłem najpierw piramidkę do kadłuba. Ułatwia to montaż górnego płata pod warunkiem, że jest ona precyzyjna wymiarowo. Tutaj niestety nie była.... Sposób do wykorzystania tyko w dobrze opracowanych modelach.

Obrazek
Obrazek

Pierwszy raz "wystrugałem" śmigło ze sklejonych razem pasków forniru w dwóch kolorach. Chłodnica zrobiona od podstaw.
Obrazek

Zastanawiałem się co to za przyrząd na rozpórce płata. Wygląda jak przyrząd do pomiaru wiatru w stacjach meteorologicznych. Po krótkim googlowaniu okazało się, że jest to szybkościomierz wiatraczkowy.
Więcej tutaj:
http://zbrojownia.cbw.wp.mil.pl:8080/Co ... _13927.pdf
strona 134.
Można taki zakupić w skali 1/48, tak tez zrobiłem. Cena w granicach dużej pizzy -do zaakceptowania. Druk 3D wiatraczka praktycznie nie do zrobienia samemu.
Obrazek
"Orły nie wchodzą na górę po schodach...."
J-311
Awatar użytkownika
Pawel
Posty: 373
Rejestracja: sob cze 21 2003, 22:14
Lokalizacja: Oleśnica /Bournemouth UK
x 13

Re: Anatra Anasal skala 1/48

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Pawel »

Anatra Anasal nr 815 z 1 Eskadry Wywiadowczej. Więcej informacji i zdjęcia oryginału TUTAJ

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
"Orły nie wchodzą na górę po schodach...."
J-311
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2774
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 737

Re: Anatra Anasal skala 1/48

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

Wspaniały :spoko:
Gratuluję.
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
Mateusz Skałecki
Posty: 453
Rejestracja: sob sty 17 2015, 22:34
Lokalizacja: Wielkopolska
x 86

Re: Anatra Anasal skala 1/48

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Mateusz Skałecki »

Fajny.
"Czyste sumienie wynika najczęściej ze złej pamięci"
Ukończone FW-190 A7 FM-2
ODPOWIEDZ