Aerograf z butlą CO2

technika, historia, dokumentacja, linki itp.

Moderatorzy: kartonwork, Aviator, Rafal N.

piootrek
Posty: 73
Rejestracja: pn paź 18 2021, 19:57
x 5

Aerograf z butlą CO2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: piootrek »

Podobno to dobra kombinacja, oczywiście z regulatorem ciśnienia o drodze. Ale to podobno, gdzieś pisali.
Używa ktoś z Was? Bo jeżeli tak to mam kilka pytań.
Przede wszystkim czas pracy (wiadomo że nie w minutach), a co za tym idzie, jaka wielkość butli (widzę że są niewielkie akwarystyczne, 2l, 5l).
Jeżeli już to jaki ten regulator (może ktoś ma i jest zadowolony, bo trzeba się uczyć na czyichś błędach :)).
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3195
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 97

Re: Aerograf z butlą CO2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

Ciekawe pomysły mają niektórzy modelarze ale ja w domu raczej obawiałbym się trzymać butlę z gazem pod roboczym ciśnieniem 150 barów choćby miała najlepsze atesty :D choć jak widać i do akwarium się je stosuje i do nalewania piwa więc chyba to jest bezpieczne.

Przejrzałem z ciekawości kilka ofert takich butli i wydaje mi się, że te reduktory miały zakres 0 - 30 bar a do malowania potrzeba tak od 0,8 do 1,5 najczęściej ale nie szukałem zbyt długo. Jeśli ktoś ma czas to sobie może tu poczytać.

Nie ma co wg mnie kombinować tylko jakiś lepszy czyli ze zbiornikiem kompresor zakupić.
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2775
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 738

Re: Aerograf z butlą CO2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

Tempest pisze: pt lis 05 2021, 21:52 w domu raczej obawiałbym się trzymać butlę z gazem pod roboczym ciśnieniem 150 barów
Podzielam Twoje obawy. Gdybym nie używał kompresora, raczej instalował bym coś takiego:

Obrazek

:lol:
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
piootrek
Posty: 73
Rejestracja: pn paź 18 2021, 19:57
x 5

Re: Aerograf z butlą CO2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: piootrek »

Obawy mogą być co do czasu jaki da taka butla na malowanie (inna gęstość co2 pozwala na zmagazynowanie jej więcej).
Wasze odpowiedzi potraktuję z przymrużeniem oka, bo takie butle większość akwarystów dbających o rośliny ma w szafce pod akwarium.
Jasne, np urwanie zaworu zrobiłoby z niej pewnie pocisk, ale to zapewne też nie takie proste, a są osłony do transportu jak ktoś się boi.
Co do ciśnienia to wiem że do 2, 2.5 bardziej liczyłem na sprawdzoną firmę bo można je kupić już za kilkanaście zł.
Może jednak ktoś używa?
PS
Nie jestem uparty na tą butlę, może decyzja padnie na kompresorek. Czytam, szukam, pytam...
Mateusz Skałecki
Posty: 453
Rejestracja: sob sty 17 2015, 22:34
Lokalizacja: Wielkopolska
x 86

Re: Aerograf z butlą CO2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Mateusz Skałecki »

Ja co prawda nie mam butli ale znajomy ma. Nie bój się o ciśnienie, te butle mają 150 bar ciśnienia roboczego, a ciśnienie próby 250 bar. Butla 6kg
(8 l) może ci starczyć na około 5 miesięcy. Problemem jest reduktor, najlepiej montować taki dwukomorowy ale to bardzo drogi sprzęt. Chodzi o to że może pojawić się szronienie na wężyku aerografu. No i zakres tego reduktora to najlepiej maksymalnie 0-6 bar.
"Czyste sumienie wynika najczęściej ze złej pamięci"
Ukończone FW-190 A7 FM-2
piootrek
Posty: 73
Rejestracja: pn paź 18 2021, 19:57
x 5

Re: Aerograf z butlą CO2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: piootrek »

I taka odpowiedź coś wnosi.
Tak więc drogi kolego Tempest;
Nie bój się o ciśnienie, te butle mają 150 bar ciśnienia roboczego, a ciśnienie próby 250 bar
Jeżeli butla 6kg miałaby starczyć na kilka miesięcy (to zależne ile kto maluje, ale przy tak małych skalach daje jakiś obraz),
to mi wystarczyłaby 3kg (tak lubię miniaturyzację :D). Koszt napełnienia to około 20zł, więc i co miesiąc napełniać by nie było żal.
Wiadomo, taka butla (chcąc kupić nową) to też wydatek, i to bliski kompresorom więc czas pokaże na co się zdecyduję.
O tym szronieniu gdzieś czytałem dzisiaj. Podłączają aero przez kilkumetrowy wężyk aby to ogrzać ,hehe.
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3195
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 97

Re: Aerograf z butlą CO2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

Tak więc drogi kolego Tempest;
Nie bój się o ciśnienie, te butle mają 150 bar ciśnienia roboczego, a ciśnienie próby 250 bar
Ja tam o ciśnienie się nie boję bo mam kompresor ale napisałem przecież - na podstawie kilkuminutowego 'riserczu' - że
choć jak widać i do akwarium się je stosuje i do nalewania piwa więc chyba to jest bezpieczne.
Ale ... a jak się jakaś wada materiałowa pojawi :?: No ale ja zawsze widzę najpierw czarne scenariusze :D
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2775
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 738

Re: Aerograf z butlą CO2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

Rozważania i dylematy godne Hamleta.
Tak, tak. Kompresory do aerografów sOM dla frajerów. Prawdziwi MASTA dmuchają z dezodorantów :haha:.
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
piootrek
Posty: 73
Rejestracja: pn paź 18 2021, 19:57
x 5

Re: Aerograf z butlą CO2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: piootrek »

choć jak widać i do akwarium się je stosuje i do nalewania piwa
- również do migomatów i wody sodowej (tak na marginesie).
Rzeczywiście biorąc wszystkie (mi znane) za i przeciw to butla nie wnosi nic lepszego, a trzeba ją jeszcze napełniać.
Może odbiegając trochę od tematu wrzućcie krótkie info jakich używacie tych kompresorków (o ile jesteście z nich zadowoleni).
Jak pisałem wybór jeszcze przede mną (jak i aerografu, a i tu niewiadoma bo dłuugo szukając postawiłbym na ultrę, znalazłem jednak głosy które mówią jej stanowczo nie).

Odświeżam, chyba znalazłem rozwiązanie. Szkoda że nikt z Was mi tego nie podpowiedział, choć pewnie większość stosuje...
https://youtu.be/8DGJOZS2jPY
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2775
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 738

Re: Aerograf z butlą CO2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

Piotrek
nie napisałeś co chcesz malować.
Czy w ogóle chcesz cokolwiek malować.

Ale jak chcesz coś konkretniej malować to:

pistolecik - Harder & Steenbeck Infinity CR plus 0.2

dmuchawka - Harder Steenbeck Htc 20A

Aero mam i ekscytacja z używania jest nieustająca.
Tego kompresora jeszcze nie mam, ale mądrzy ludzie mówią że to TEN.
Męczę się bezolejowym ze zbiornikiem wyrównawczym, ale to nie to.
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
ODPOWIEDZ