[R] Vought SB2U Vindicator (Kartonowa Kolekcja, 1/33)

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
bestialsko
Posty: 254
Rejestracja: sob lut 20 2010, 16:23
Lokalizacja: Kraków
x 101

[R] Vought SB2U Vindicator (Kartonowa Kolekcja, 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: bestialsko »

Cześć.

Czas ujawnić się z kolejnym projektem. Niestety nie AH ale przypaliłem się w okolicach wakacji na ten model jak szczerbaty na suchary. Zaraz po zakupie obraziłem się na niego, że to atlantycki SB2U-2 a nie SB2U-3 z Midway więc przeleżał trochę na półce. Niemniej jednak mając w pamięci przyjemne wspomnienia ze sklejania pierwszego wydania postanowiłem skleić i tego. Uzbroiłem się w dwie publikacje: Naval Fighters No 106 by Steve Ginter with Joe Weathers oraz Aircraft Pictorial No 2, Classic Warships Publishing. No i zaczęły piętrzyć się trudności. Model, mimo, że zaprojektowany w miarę OK, okazał się mieć ogromną ilość uproszczeń i nieścisłości wymiarowych. Po drugim cięciu wzięły mnie straszne nerwy ale dolary wydane na literaturę motywują do ukończenia budowy :) Uwaga: nie jest to budowa repliki Vindicatora tylko próba dopasowania się do wydrukowanej wycinanki. Wszystkie moje narzekania dotyczące wymiarów to subiektywne odczucia wynikające z analizy fotek z w/w publikacji a nie z aptekarskiego liczenia cali i stóp.

Żeby sprawdzić czy w ogóle się da, skleiłem centropłat. Model będzie miał złożone skrzydła więc dorobiłem strukturę skrajnych żeber oraz mechanizm składania i blokady skrzydeł. Ale po kolei:

Obrazek

To proponuje wycinanka. Niepoprawione od pierwszego wydania klapy, miały łącznik, pewnie pozostałość po prototypie, który miał jedną dużą centralną klapę. I te okropne grube czarne krechy... Wyrzutniki łusek (nieprawidłowo ułożone) i okopcenia tylko z prawej strony. Bojowo użytkowane Vindicatory miały km-y w obu skrzydłach. Uproszczenie w postaci tylko zacieniowania wnęki na mechanizm blokady goleni. Wycięcie na samą goleń podwozia przed wnęką na mechanizm jej składania - niepotrzebnie. Rozrysowanie fragmentu poszycia zdejmowanego w celu dostania się do mechanizmu blokady skrzydła prawie dobre. Zaznaczony na poszyciu dźwigar - kiepsko, góra nie zgrywa się z dołem. Czarne kwadraciki, które w rzeczywistości są okienkami liczników amunicji trafiają we wnękę mechanizmu składania podwozia. Przeprowadziłem taką operację:

Obrazek

I potem mozolne składanie wszystkiego do kupy. Dzierganie na żywca pochłania ogromną ilość czasu.

Obrazek

Obrazek

Klapy dookoła zapuściłem czarnym washem (Vallejo Mecha Color). Jest strasznie agresywny, mimo lakierowanej wycinanki i zapuszczenia łączenia CA i tak wgryzł się w karton.
Potem zająłem się górą poszycia. Oszkliłem okienka na liczniki amunicji i zegar na lewym płacie (nie wiem do czego). Ostatecznie te okienka dostały po trzy kropki białą farbą od wewnątrz jako mizerną imitację liczników, których wykonać się nie da.

Obrazek

Wykonałem pudełeczka wyrzutników łusek i odbłyśnik reflektora. Zdjęcie pokazuje, że coś jest nie tak z poszyciem. Wydaje się, że cały centropłat jest za wąski a jego dolne poszycie to już całkiem... Niewiele miejsca na mechanizm blokady skrzydła, całą strukturę skrajnych żeber itd...

Obrazek

Zmodyfikowałem wnęki mechanizmu składania podwozia:

Obrazek

Dziobki skrajnych żeber, z których jestem nawet zadowolony i ostatnie fotki przed zamknięciem centropłata ze zrobionymi klapami:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Prawie skończony centropłat prezentuje się tak:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na zdjęciach nie bardzo to widać ale krawędź natarcia lewego płata przy samym kadłubie ma być "ostra" na razie wygląda to tak jakbym niechcący za bardzo zagiął element poszycia ale nad tym jeszcze popracuję.

Uf. Najlepsze kwiatki przedemną :haha:
Pzdr.
BES.
Awatar użytkownika
Kedzier
Posty: 182
Rejestracja: wt gru 12 2006, 15:11
x 75

Re: [R] Vought SB2U Vindicator (Kartonowa Kolekcja, 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kedzier »

Centropłat wyszedł bardzo dobrze, a wprowadzone modyfikacje wyglądają naprawdę ciekawie. Czy składane skrzydła to jedyna 'większa' modyfikacja względem wycinanki, czy planujesz jeszcze czymś nas zaskoczyć :) ?

Z ciekawością będę zaglądał - powodzenia
Awatar użytkownika
bestialsko
Posty: 254
Rejestracja: sob lut 20 2010, 16:23
Lokalizacja: Kraków
x 101

Re: [R] Vought SB2U Vindicator (Kartonowa Kolekcja, 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: bestialsko »

Hej,
Będzie budowanie napięcia, niespodziewane zwroty akcji i mnóstwo zaskoczeń. A największą modyfikacją będą oczywiście kabiny załogi. Ale co jak i dlaczego pokażę jak już będę miał co.
Pzdr.
BES.
Awatar użytkownika
michal84
Posty: 295
Rejestracja: ndz maja 17 2015, 14:18
Lokalizacja: Gdynia
x 44

Re: [R] Vought SB2U Vindicator (Kartonowa Kolekcja, 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: michal84 »

Zapowiada się ciekawe widowisko :)
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2776
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 740

Re: [R] Vought SB2U Vindicator (Kartonowa Kolekcja, 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

Fajny samolot wybrałeś. Ciekawe, ciekawe.

pzdr Grzegorz
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
bestialsko
Posty: 254
Rejestracja: sob lut 20 2010, 16:23
Lokalizacja: Kraków
x 101

Re: [R] Vought SB2U Vindicator (Kartonowa Kolekcja, 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: bestialsko »

Dobra noc.

Naturalną koleją rzeczy zabrałem się za kadłub, który zaczyna się kleić od jego przednio-centralnej części z kabinami załogi. Tutaj oprócz uproszczeń modelu natykamy się na zielony kolor. W rzeczywistości Dull Dark Green pojawił się w kabinie Vindicatora w 1940 roku wraz z dostawami seryjnych SB2U-3. SB2U-2 ma mieć kokpit w kolorze naturalnego alu a wstawki płócienne w kolorze naturalnego materiału.

Zacząłem od szkieletu kokpitu. Tak, tyle zostało z wycinanki :haha:

Obrazek

Pustą przestrzeń między kabinami zamkniętą między dwoma wręgami przerobiłem na zbiornik paliwa.

Obrazek

Ale jeszcze na tym etapie nie można się zabrać za budowę ramy bo przednia część kadłuba - pierwszy segment w modelu jest za długi, jakby rozciągnięty. Widać to po kształcie okien w dnie, (które powinny mieć kształt bardziej zbliżony do kwadratu) i położeniu otworu na mechanizm odchylania bomby. Z samym segmentem nic się zrobić nie da, wiadomo, to przesunąłem ścianę ogniową do tyłu wstawiając jeszcze jedną wyrzeźbioną wręgę i do niej mierzyłem długość ramy.

Obrazek

Obrazek

Następnie wykonałem taką podstawkę-szablon:

Obrazek

Na tym zrobiłem dół ramy:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Teraz zaczyna się najciekawsze. W jaki sposób i w jakiej kolejności budować dalej ramę, żeby nie zamknąć sobie drogi do zrobienia wyposażenia, instalacji, cięgieł, linek itd... Jest kawał dobrej zabawy ale model nie rozpieszcza.

Do następnego!
Ostatnio zmieniony pt sty 24 2020, 0:47 przez bestialsko, łącznie zmieniany 1 raz.
Pzdr.
BES.
Awatar użytkownika
QN
Posty: 1062
Rejestracja: czw gru 04 2003, 8:29
Lokalizacja: Stasi Las
x 131

Re: [R] Vought SB2U Vindicator (Kartonowa Kolekcja, 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: QN »

Coraz lepiej sobie poczynasz.

Z przyjemnością oglądam.
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2776
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 740

Re: [R] Vought SB2U Vindicator (Kartonowa Kolekcja, 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

Tak.
BES. rozwija skrzydła :mrgreen:

Uważam, że nawet gdy ktoś nie klei danego modelu, czy nawet danego rodzaju modeli (tutaj: samolotów), to prezentacja tego rodzaju, którą pokazuje BES. otwiera oczy niedowiarkom i otwiera wyobraźnię, co i jak możemy zrobić, co i jak możemy usprawnić/wykorzystać/zastosować żeby osiągnąć oczekiwany na daną chwilę efekt.

:spoko:

Na marginesie jednak zauważę, że mógłbyś pozbyć się tego zielonego "nalotu" ze zdjęć :haha:
Nie znam się na tym, ale często w swoich zdjęciach spotykam się z tym zielonym odcieniem. Z czego to wynika? "Aparatowy" balans bieli w zestawieniu z szarym/czarnym tłem? Kwestia oświetlenia detalu? Mniejsza z tym.
Każdy ma swój ulubiony/znajomy program do zdjęć. Przypomnę, że ja używam XnView - w nim usunięcie zielonego odcienia to jeden ruch (no może trzy :lol: ):

Obrazek

i uzyskujemy:

Obrazek

Pewnie każdy program oferuje podobne opcje, tak więc nie namawiam na używanie jednego jedynego, ale warto przepatrzeć opcje swojego programu i ich użyć, żeby zdjęcia cieszyły jeszcze bardziej niż cieszą :faja:
Tym bardziej, że wcześniejsze nie mają tego zielonego odcienia (pewnie pod innym kątem było ustawione oświetlenie).

Tak, czepiam się bzdur, bo na razie nie ma czego się czepić :haha: :haha:

pzdr Grzegorz
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
bestialsko
Posty: 254
Rejestracja: sob lut 20 2010, 16:23
Lokalizacja: Kraków
x 101

Re: [R] Vought SB2U Vindicator (Kartonowa Kolekcja, 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: bestialsko »

Hej,

Dzięki Grzegorz za przypomnienie o istnieniu XnView. Widzę, że bardzo się zmienił przez ostatnie 10 lat :haha:
Mój aparat ewidentnie nie radzi sobie z zielenią co pokazał thunderbolt, a ja z kolei nie radzę sobie z GIMP-em. Za dawnych lat, kiedy miałem dostęp do fotoszopki wszystko było proste. Jedno klikniecie crop z resizem, drugie balans bieli i kolorów i cyk - pięknie. Ale już nie wróci :P

Zdjęcia poprawiłem.

I korzystając z okazji, że klepię kolejnego posta - wielka prośba. Numer seryjny tego egzemplarza. 72-S-3, początek '42. Wiadomo, że pierwszy 72-S-3 nr 1359 uległ wypadkowi jeszcze przed zaokrętowaniem dywizjonu na USS Wasp i został skasowany. Co się działo dalej nie jestem w stanie wyśledzić a jest to ważne z punktu widzenia kilku szczegółów na dalszym etapie budowy. W nagrodę uścisk dłoni prezesa, pół księżniczki czy co kto tam sobie życzy.

:)
Pzdr.
BES.
Awatar użytkownika
laszlik
Posty: 2056
Rejestracja: pn cze 07 2004, 1:42
Lokalizacja: WAW
x 109

Re: [R] Vought SB2U Vindicator (Kartonowa Kolekcja, 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: laszlik »

No, nie powiem, ciekawie się zapowiada.
Widzę że podchodzisz do tematu bezkompromisowo. Póki co...
Oby wszystko wyszło Ci zgodnie z zamierzeniami.
-Dziadku, ruskie w kosmos poleciały!
-Wszystkie?
-Nie, dwóch tylko.
-To co mi d... zawracasz!?

ZŁO SQUAD
ODPOWIEDZ