[Relacja/Galeria] P-51D-20 Mustang, Ridge Runner III, AH, 4-5/2015

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
greatgonzo
Posty: 285
Rejestracja: pt lis 30 2007, 22:45
Lokalizacja: Giżycko
x 10

Re: [Relacja] P-51D-20 Mustang, Ridge Runner III, AH, 4-5/2015

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: greatgonzo »

Wnęka podwozia w P-51 to jest polka sama w sobie. A w jakim kolorze jest tam dźwigar?
rowin
Posty: 624
Rejestracja: wt kwie 13 2004, 16:33
Lokalizacja: Lublin/Waw
x 85

Re: [Relacja] P-51D-20 Mustang, Ridge Runner III, AH, 4-5/2015

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: rowin »

Wszystko we wnece jest srebrne.
Awatar użytkownika
Kedzier
Posty: 182
Rejestracja: wt gru 12 2006, 15:11
x 75

Re: [Relacja] P-51D-20 Mustang, Ridge Runner III, AH, 4-5/2015

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kedzier »

bestialsko - dziękuje za skany!

projectps - aby poprawić ten panel planuję delikatnie naciąć poszycie tak aby usunąć panel z nadrukowanymi ciemnymi kropkami. Powstałe wgłębienie zamierzam wyretuszować, a następnie wkleić w nie nowo wykonany panel - oczywiście najpierw rozwarstwię karton, tak aby nie wystawał ponad poziom poszycia wokół.
Obrazek

skarczew, greatgonzo - bardzo dziękuję za waszą rzeczową dyskusję - te informacje na pewno będą pomocne dla mnie, jak i innych osób klejących ten model. Jestem pod wrażeniem wiedzy :)

Skoro wyszło, że ten samolot to taka hybryda, muszę przyjąć, że buduję maszynę o numerze seryjnym 472308 i oprócz poprawy panelu dodać jeszcze drugie lusterko na wiatrochronie.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
greatgonzo
Posty: 285
Rejestracja: pt lis 30 2007, 22:45
Lokalizacja: Giżycko
x 10

Re: [Relacja] P-51D-20 Mustang, Ridge Runner III, AH, 4-5/2015

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: greatgonzo »

Skoro potrafisz robić takie cuda z wklejaniem paneli to najskuteczniejszą przeróbką byłoby zmienić numer seryjny i kolor masztu antenowego. Wtedy byś miał już chyba tylko niepoprawną limuzynę dla Ridge Runner III. Chyba, że zdecydujesz się na konfigurację z 17.04.1945. Wtedy limuzyna będzie mniej więcej OK, tylko trzeba by zamalować nazwiska na ramie i dorobić zaślepkę na dziurę do anteny w limuzynie. Nie namawiam, gdzież bym śmiał! :)

No to wnęka podwozia jest nie do obrony. To musiałby być naaapraaaawdę wczesny Mustang.
Awatar użytkownika
Kedzier
Posty: 182
Rejestracja: wt gru 12 2006, 15:11
x 75

Re: [Relacja] P-51D-20 Mustang, Ridge Runner III, AH, 4-5/2015

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kedzier »

greatgonzo - ale ja nigdzie nie napisałem, że takie cuda potrafię robić, jedynie przedstawiłem swój plan :) Tak więc na zmianę numeru seryjnego nie ma szans. Ale postanowiłem na szybko podmienić panel na drugim Mustangu - wyszło chyba OK, najbardziej rzuca się w oczy inny odcień srebrnego, oraz nagle znikająca linia podziału poszycia.
Obrazek

Przy budowie wnęk podwozia postanowiłem wyciąć wszystkie otwory zarówno na ściankach jak i żebrach. W miejscu zaznaczonym przeze mnie strzałką zamalowałem blednie wydrukowany biały pasek - na tym etapie łatwiej to zrobić estetycznie, niż na sklejonej wnęce:
Obrazek

Wykonałem również przetłoczenia na żebrach. Oznaczone pola wyciąłem (po obu stronach), a krawędź cięcia nagniotłem kulką. Pomiędzy dwie połówki żebra wkleiłem kawałek cienkiego papieru, pomalowanego na odpowiedni kolor. Wg. mnie wygląda lepiej niż tylko nadruk, choć dla jeszcze lepszego efektu musiałbym pocienić krawędzie przed nagniataniem.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Szkielet sklejony w całość:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

W ramach rozrywki i treningu (model docelowo będzie na podstawce, wiec wnęki będę niemal niewidoczne) postanowiłem dodać parę przewodów. Jak widać nie wyszło idealnie i przewody nie są ułożone prosto, a cztery przewody z cyny w prawej wnęce to już w ogóle tragedia. Zdaję sobie sprawę, że wyszło trochę sci-fi, ale wzorowałem się na kilku zdjęciach, próbując dostosować przebieg przewodów do otworów w żebrach. Wszystkie 'dodatki' na przewodach to pręty polistyrenowe i rozciągnięte patyczki higieniczne.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

W detalach nie powala, jednak z trochę większej odległości jest znośnie :)
Obrazek

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
QN
Posty: 1062
Rejestracja: czw gru 04 2003, 8:29
Lokalizacja: Stasi Las
x 131

Re: [Relacja] P-51D-20 Mustang, Ridge Runner III, AH, 4-5/2015

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: QN »

Ładnie to wygląda. Nad wnęką do Mustanga naprawdę można kupę czasu poświęcić...
Awatar użytkownika
laszlik
Posty: 2056
Rejestracja: pn cze 07 2004, 1:42
Lokalizacja: WAW
x 109

Re: [Relacja] P-51D-20 Mustang, Ridge Runner III, AH, 4-5/2015

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: laszlik »

Twoja rurkowa robota robi na mnie wrażenie. Szczerze mówiąc nie cierpię tego robić. Nie sprawia mi to żadnej przyjemności, tylko mękę.
Stąd mój podziw.
Niemniej jednak, szkoda że skoro już zdecydowałeś się na taki "trening", to nie pojechałeś po całości i nie dorobiłeś podłużnic na suficie wnęki i innych wzmocnień, które są tylko nadrukowane. Można by pokusić się jeszcze o przenitowanie całości kulkami BGA i malowanie z washem.
W tym modelu brak waloryzacji 3D sprowadza go do graficznego poziomu "Answera"...
To że ta wnęka jest cała srebrna jest chyba też mocno dyskusyjne. Nie jestem ekspertem, ale na forach angielskojęzycznych piszą że przynajmniej tylna ściana wnęki i belka kilowa powinny być pomalowane żółtym albo zielonym podkładem.
No ale za same rurki jeszcze raz szacunek.
-Dziadku, ruskie w kosmos poleciały!
-Wszystkie?
-Nie, dwóch tylko.
-To co mi d... zawracasz!?

ZŁO SQUAD
skarczew
Posty: 112
Rejestracja: czw lis 03 2016, 17:06
x 11

Re: [Relacja] P-51D-20 Mustang, Ridge Runner III, AH, 4-5/2015

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: skarczew »

@Kedzier:
Trochę się rozpędziłeś... :(
Mustang Tapp'a raczej miał te dziurki:
Obrazek

Znikający "podział" poszycia to nie problem - w oryginale nie było go tu wcale :roll: .
A wnęki bardzo fajne, brakuje tylko podłużnic :) .
Awatar użytkownika
Kedzier
Posty: 182
Rejestracja: wt gru 12 2006, 15:11
x 75

Re: [Relacja] P-51D-20 Mustang, Ridge Runner III, AH, 4-5/2015

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kedzier »

laszlik - po dodaniu tych wszystkich rurek brak podlużnic rzeczywiście rzuca sie w oczy. Jak wspomnial QN w tej wnęce jest duzo rzeczy ktore mozna dodac, ale ze bedzie ona praktycznie niewidoczna nie chcialem sie bawic w az taka detalizacje.

skarczew wiem, ze w przypadku Margaret IV te otwory wystepowaly, ale z racji poziomu na jakim ten model zostal wykonany, traktuje go jako poligon doswiadczalny 😀 A po ukonczeniu Ridge Runnera poleci on w swoj ostatni lot.
skarczew
Posty: 112
Rejestracja: czw lis 03 2016, 17:06
x 11

Re: [Relacja] P-51D-20 Mustang, Ridge Runner III, AH, 4-5/2015

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: skarczew »

@Kedzier:
Ok, rozumiem. Mimo wszystko szkoda tego modelu na manewr Cevy.
Lepiej oddać go jakiemuś młodemu adeptowi modelarstwa, by miał go za wzór :) .
ODPOWIEDZ