[Relacja/Galeria] P-51D-20 Mustang, Ridge Runner III, AH, 4-5/2015

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Kedzier
Posty: 182
Rejestracja: wt gru 12 2006, 15:11
x 75

[Relacja/Galeria] P-51D-20 Mustang, Ridge Runner III, AH, 4-5/2015

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kedzier »

Zapraszam do kolejnej relacji. To moje drugie podejście do Mustanga, tym razem przyszedł czas na maszynę Pierce McKennona:
Obrazek

Budowę rozpocząłem od podłogi kabiny, zbiornika paliwa oraz zespołu radiostacji. Znalazłem zdjęcia na których widać, że przewody biegnące od radia są metalowym oplocie. Aby uzyskać podobny efekt użyłem warkocza splecionego z drutów 0,2mm. Efekt był bardzo dobry przed pomalowaniem, jednak farba zalała strukturę przewodu i nie wygląda to już tak dobrze, choć wg mnie lepiej niż gładki drut.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Następnie przód kabiny z orczykiem i tablicą przyrządów. Jako, że w kabinie widać ślady zużycia na deskach pod stopami pilota postanowiłem dodać również trochę trochę obdrapań na orczyku.
Obrazek
Obrazek

Przy budowie tablicy napotkałem mały błąd. Część 11d, ma układ wskaźników z wersji 'Margaret IV' - tablice różnią się głównie prawym dolnym rogiem:
Obrazek
Obrazek

Na szczęście w wersji uproszczonej układ jest prawidłowy, więc przeszczepiłem ten fragment z części 11a, do części 11d:
Obrazek
Obrazek

Burty - dodałem parę przełączników, pokręteł oraz zróżnicowałem kształt gałek, tak aby bardziej przypominało wnętrze Mustanga.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony ndz lip 11 2021, 8:29 przez Kedzier, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
laszlik
Posty: 2056
Rejestracja: pn cze 07 2004, 1:42
Lokalizacja: WAW
x 109

Re: [Relacja] P-51D-20 Mustang, Ridge Runner III, AH, 4-5/2015

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: laszlik »

Bardzo dobrze dobrany kolor retuszu. Wręcz idealnie.
Super że jedziesz z kolejnym tematem. Będę obserwował i kibicował.
Powodzenia.
-Dziadku, ruskie w kosmos poleciały!
-Wszystkie?
-Nie, dwóch tylko.
-To co mi d... zawracasz!?

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
greatgonzo
Posty: 285
Rejestracja: pt lis 30 2007, 22:45
Lokalizacja: Giżycko
x 10

Re: [Relacja] P-51D-20 Mustang, Ridge Runner III, AH, 4-5/2015

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: greatgonzo »

:)
Ostatnio zmieniony wt sie 06 2019, 11:11 przez greatgonzo, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Kedzier
Posty: 182
Rejestracja: wt gru 12 2006, 15:11
x 75

Re: [Relacja] P-51D-20 Mustang, Ridge Runner III, AH, 4-5/2015

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kedzier »

laszlik - dzięki, mi kolor również się podoba. Tym razem wygląda dobrze zarówno na zdjęciach jak i w rzeczywistości :)

greatgonzo - dziękuje za zwrócenie uwagi, tak to jest jak się nie spogląda do instrukcji podczas pisania. Błąd już poprawiłem - zarówno w tekście jak i w modelu:
Obrazek
rowin
Posty: 624
Rejestracja: wt kwie 13 2004, 16:33
Lokalizacja: Lublin/Waw
x 85

Re: [Relacja] P-51D-20 Mustang, Ridge Runner III, AH, 4-5/2015

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: rowin »

Ciesze sie, ze wystartowales z nowa relacja. Mimo dobrego projektu model nie przemawia do mnie kolorystycznie, takze czekam na wznowienie w innym malowaniu. Jednak milo bedzie popatrzec na dobrze klejony model, z jeszcze lepiej udokumentowanymi etapmi budowy.
Czekam na kolejne aktualizacje i powodzenia w budowie!
Awatar użytkownika
greatgonzo
Posty: 285
Rejestracja: pt lis 30 2007, 22:45
Lokalizacja: Giżycko
x 10

Re: [Relacja] P-51D-20 Mustang, Ridge Runner III, AH, 4-5/2015

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: greatgonzo »

Jak na razie, kolory są 'si'. :)
Awatar użytkownika
Kedzier
Posty: 182
Rejestracja: wt gru 12 2006, 15:11
x 75

Re: [Relacja] P-51D-20 Mustang, Ridge Runner III, AH, 4-5/2015

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kedzier »

Dokończyłem zbiornik paliwa
Obrazek

W płycie pancernej zmodyfikowałem zagłówek, dodając na około kawałek zgiętego papieru, tak aby podkreślić szew.
Obrazek

Fotel pilota to dość skomplikowany element ze względu na występujące na narożnika bardzo małe listki. Aby skleić je możliwie jak najestetyczniej, a przy tym uniknąć szlifowania i malowania całego fotela postanowiłem wykonać formę bazując na szablonach ramy. Miejsca oparcia i siedziska, które powinny być zawinięte na ramię zwilżałem BCG a następnie wkładałem między połówki formy i zostawiałem pod naciskiem do wyschnięcia. Wydaje mi się, że wyszło znośnie, choć pewnie lepszy efekt dałoby zamalowanie białych przestrzeni pomiędzy listkami i tłoczenie elementów bez nacinania - ale niestety pomyślałem o tym, jak już miałem elementy wycięte.
Obrazek

Całość wklejona do kabiny:
Obrazek
Awatar użytkownika
Sklejacz Maciej
Posty: 516
Rejestracja: ndz wrz 08 2013, 9:51
Lokalizacja: Luboń
x 67

Re: [Relacja] P-51D-20 Mustang, Ridge Runner III, AH, 4-5/2015

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Sklejacz Maciej »

Daj spokój, fotel zacnie bardzo wyszedł. Pełen szacun, jest super.
Pozdrawiam.
obecnie zamrożony:Iskander M (MZKT 79300 Astrolog)

już po:T-72M, Opel Blitz 3,6S, SdKfz 233.
Awatar użytkownika
Kedzier
Posty: 182
Rejestracja: wt gru 12 2006, 15:11
x 75

Re: [Relacja] P-51D-20 Mustang, Ridge Runner III, AH, 4-5/2015

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kedzier »

Witam po przerwie :)

W końcu udało mi się przysiąść i dojść do etapu w którym już można coś pokazać. Zamknąłem kabinę oraz zabrałem się za pozostałą część szkieletu kadłuba. Poszycie kadłuba postanowiłem rozbić na dwie części, które sklejone osobno nałożę na centralną część szkieletu - w tym miejscu wypada najkrótsza linią łączenia segmentów, liczę więc, że w tym miejscu połączenie będzie najmniej widoczne. Z tego powodu odciąłem część szkieletu za kabiną pilota i wkleiłem ją w tylne poszycie, aby nadać mu prawidłowy kształt. Skróciłem również ściany kabiny odsłaniając tylną wręgę - w tym miejscu pod poszyciem znajduje się dodany przeze mnie pasek łączący, wiec dzięki temu zabiegowi grubość dodanego paska się zniweluje. Wnęki kolektorów pomalowałem farbą w kolorze 'burnt iron'

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Tylne poszycie zacząłem oklejać od ogona, czyli odwrotnie niż przewiduje instrukcja. Aby łatwiej byłoby mi wykonać wnękę podwozia segment z widoczną literą "A" rozciąłem przenosząc krawędź klejenia na górę.

Obrazek

Doklejenie pozostałych segmentów nie stanowiło problemu.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Tak wygląda tylna część przyłożona na sucho:

Obrazek

Następnie zabrałem się za część nosową. Podobnie jak w poprzednim Mustangu tu również największy problem sprawiło mi poprawne zgranie poziomego segmentu (tam gdzie znajduje się wycięcie na kolektory, aż do nose art'u RIdge Runner) z 3 segmentami powyżej i poniżej. Przez takie rozwiązanie nawet drobne błędy przy wycinaniu kumulują się, utrudniając poprawne sklejenie. Mi się tych błędów nie udało uniknąć co widać w miejscu styku oliwkowego obszaru ze srebrnym - linia odcięcia nie jest linią prostą, lecz z małymi ząbkami, ponieważ elementy wyciąłem minimalnie za krótkie. Poszycie wlotu powietrza, jak i sam wlot zamontuję po oklejeniu szkieletu poszyciem

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Powoli zaczyna się wyłaniać sylwetka tego pięknego samolotu :)

Obrazek

Pozdrawiam
rowin
Posty: 624
Rejestracja: wt kwie 13 2004, 16:33
Lokalizacja: Lublin/Waw
x 85

Re: [Relacja] P-51D-20 Mustang, Ridge Runner III, AH, 4-5/2015

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: rowin »

Mimo ze model graficznie do mnie totalnie nie przemawia, przez co pozbylem sie go jakis czas temu, to milo spojrzec na Twoja prace.
Jedyne co to zwroc uwage ze oslona przeciwsloneczna na tablice nie jest polokragla a zupelnie prosta.

https://media.defense.gov/2015/Aug/03/2 ... 08-001.JPG
ODPOWIEDZ