Schrony U-Bootów w Trondheim

technika, historia, dokumentacja, linki itp

Moderator: kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
michal84
Posty: 295
Rejestracja: ndz maja 17 2015, 14:18
Lokalizacja: Gdynia
x 44

Schrony U-Bootów w Trondheim

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: michal84 »

Ahoj !

Jako, że dawno mnie tu nie było, a warunki pracy niestety nie zapewniają możliwości praktykowania modelarstwa, chciałbym podzielić się teorią. Długa przerwa 45h pozwoliła na zebranie mojej ekspedycji w Trondheim, która miała miejsce 21 lipca bieżącego roku.
Postanowiłem wykorzystać przysługującą przerwę, zebrać zdjęcia, które tam wykonałem, ujednolicić fakty i teorię w jeden spójny wątek i podzielić się z zainteresowanymi.

Zapraszam więc do obejrzenia mojej wideo-prezentacji dostępnej na moim blogu - https://kartonowe-hobby.pl/schrony-dora ... 07-2019-r/ na temat schronów DORA 1 i DORA 2 oraz zainteresowanych zapraszam do dyskusji w temacie.
Awatar użytkownika
krzywy
Posty: 174
Rejestracja: ndz sie 12 2012, 0:34
x 23

Re: Schrony U-Bootów w Trondheim

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: krzywy »

Witaj "po latach".

Infrastruktura U-bootowa za bardzo mnie nie interesuje, ale zaciekawiła mnie informacja o stabilnej temperaturze i wilgotności. Podejrzewam, że oprócz dużej objętości, i stotne jest tutaj wbudowanie w grunt, i to na poziomie morza, i płaska konstrukcja. Współczesne pomysły na superoszczędne budynki to właśnie wpuszczenie konstrukcji w grunt, i solina gruba izolacja od góry. Jeśli opuścisz podłogę części mieszkalnej poniżej poziomu przemarzania, to wewnątrz temperatura nigdy nie spadnie poniżej zera. A latem nie trzeba za bardzo włączać klimatyzacji. Im głębiej, tym stabilniejsza temperatura.

No i ta gigantomania nazistowska. Ręce opadają. Gdzieś koło Berlina ciągle "spoczywa" ta superwielka betonowa wylewka, na której sprawdzali jak się będzie zachowywał fundament planowanej hali zgromadzeń. O, nawet jest na polskiej wiki:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Plan_Germania#Plany
ODPOWIEDZ