Zagadka z nagrodą

technika, historia, dokumentacja, linki itp

Moderatorzy: kartonwork, kierownik

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
JAH
Posty: 216
Rejestracja: pn mar 10 2003, 10:01
Lokalizacja: Lubliniec

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: JAH »

Shermi widzę że tak samo się napaliłeś na FAMO jak ja, zresztą jakoś wszystkie te wielkie ciagniki mnie pociągają, nawet bardziej niż czołgi

FAMO FAMO FAMO FAMO FAMO
"Nie śmierć rozdziela ludzi, lecz brak miłości"
Awatar użytkownika
JAH
Posty: 216
Rejestracja: pn mar 10 2003, 10:01
Lokalizacja: Lubliniec

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: JAH »

to ja napiszę ogólnokowo SdKfz 9 bo wiem że był FAMO BULLE jakiś dzwig , trochę tego było
"Nie śmierć rozdziela ludzi, lecz brak miłości"
cieciwa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: cieciwa »

Tak naprawde to bylo tego sporo, pod nazwa Sd.Kfz.9 "FAMO" wystepowaly:
- transporter piechoty,
- ciezarowka - "recovery type" F2/F3 early/F3 late/F3 very late
- Sd.Kfz. 9/1 6 tonowy dzwig,
- Sd.Kfz. 9/2 10 tonowy dzwig [wiekszy i szerszy]
- Sd.Kfz. 9/6 40 tonowy dzwig [ w planach tylko]
- FlaK 8,8 cm
w planach byla wresja FlaK 12,8 oraz 2x7,5 ale z tej zrezygnowano po prcach wstepnych .
Dodatkowo podwozia "FAMO" uzywano w roznuch innych pojazdach jak np. prezentowany tu juz pojazd plot., czy most zwodzony.

Zdecydowanie najciekawiej sie prezentuje Sd.Kfz. 9/2 lub ciagnik artyleryjski tyle, ze nie jest produkowany.
W pierwszym wypadku do poprawy jest glowna rama podwozia [w orginale jest dluzsza o okolo 35 mm ] i dodanie 2 ogniw gasienic, w drugin przebudowanie calego nadwozia ...
Ich rysunki sa tu [skany z "Nuts & Bolts" vol. 12"]
http://www2.zarz.agh.edu.pl/~cieciwa/Sd ... 2-1-bw.png
http://www2.zarz.agh.edu.pl/~cieciwa/Sd ... 2-2-bw.png
http://www2.zarz.agh.edu.pl/~cieciwa/Sd ... t-1-bw.png
http://www2.zarz.agh.edu.pl/~cieciwa/Sd ... t-2-bw.png
Awatar użytkownika
kierownik
Posty: 2025
Rejestracja: pn kwie 07 2003, 10:33
Lokalizacja: Ruda Śląska
x 11

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kierownik »

Zabawa jest przednia, ale rozwiązujemy zagadkę. Nie zawiedliście mnie - wielu odgadło prawdę. Pokazany silnik to 12 - to cylindrowy Maybach HL 108 TUKRM, o mocy 270 KM zastosowany w Sdkfz 9 "FAMO". Myślałem, że ktoś powie np. Wola-Henschel 16H12 do lokomotywy 401 Da, albo silnik do kutra - ale nie daliście się zwieść. Brawo, podziwiam Was !
Poniżej osoby, które "skapowały" o co chodzi :
cieciwa pisze:Hmm, silnik wyglada jak te ktore byly uzywane do napedu Sd.Kfz. 9 "FAMO"
we wszystkich wersjach - moze do czegos innego tez, ale piewsze skojarzenia to wlasnie FAMO.
sherman2 pisze:W Sd.Kfz.9 były o symbolu 108 TR , tylko ten drab Kierownik drugiego boczku silnika nie pokazał i trudno zgadnąć która wersja to jest 120 R , TR , TRM ... ?
Jeta pisze:a może taka taksówka?
bluntman pisze:to jest silnik FAMO
mak pisze:dokładnie to będzie German 18 Ton Heavy Halftrack FAMO, a silnik to Maybach HL 108 - 12 cylinderków . :lol: :D
JAH pisze:ale FAMO miał jeszcze jeden silnik Maybach HL 98 TUK gdzieś nawet czytalem ze TUKRM
HL 108 ma coś ok 18xx ileś tam ccm a HL 98 cos ok 988 ccm jakoś tak to z pamięci
chyba należy mi się model takiego samochodziku :) a w święta i a cały rok jestem grzeczny

Każda z nich otrzymuje rabat 30% na ten model - oczywiście kiedy się ukaże. Teraz musi się wylosować jedna osoba, która otrzyma wycinankę gratis.
"Się" - bo wylosuje ją niemal automat. Nikt nie zna teraz pewnej liczby - a żeby był jeszcze dreszczyk emocji, to zrobimy tak: kiedy kalendarz forum przeskoczy z piątku na sobotę - na stronie tytułowej będzie widoczna liczba użytkowników obchodzących urodziny w najbliższych 7 dniach. To będzie liczba do wyliczanki z listy cytatów przywołanych przeze mnie. Wszyscy mogą wskazać zwycięzcę, ja poznam go w poniedziałek rano. A o samym modelu już wkrótce nieco więcej, zapowiadają się ciekawe dyskusje.
cieciwa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: cieciwa »

Hmmmmmmmmmmmmmm,

Karton ?
1:25 ??
to moze sie jednak pokusze o dorobienie tego dzwigu ....
albo nadwozia dla piechoty ...
tyle mozliwosci, tyle modeli i ....
i tylko doba ma nadal 24h :(
cieciwa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: cieciwa »

kierownik pisze:Zabawa jest przednia, ale rozwiązujemy zagadkę. Nie zawiedliście mnie - wielu odgadło prawdę. Pokazany silnik to 12 - to cylindrowy Maybach HL 108 TUKRM, o mocy 270 KM zastosowany w Sdkfz 9 "FAMO". Myślałem, że ktoś powie np. Wola-Henschel 16H12 do lokomotywy 401 Da, albo silnik do kutra - ale nie daliście się zwieść. Brawo, podziwiam Was !
[...]
Kierownik, jestes wredny :) :) :) ..........
Bo ja juz zabralem sie za przekopywanie czelusci piwnicznych w poszukiwaniu swojego archiwum ...
i znalazlem tak jedna ciekawostke ...
Otoz takie same silniki byly uzywane w miniaturowych okretach podwodnych, a raczej czyms w rodzaju okretu na galsnienicach ... co mialo nosic nazwe "Diabel Morski" ale potocznie okreslano to mianem "Słoń", zrobiono 2 lub 3 takie "pojazdy" zaden nie wszedl do dzialan wojennych, nie ukonczono ich na czas, ich wraki jakis czas po wojnie wydobyli rosjanie z okolic polwyspu Helskiego i skwapliwie zabrali ...
A okreciki byly przystosowane do plywania na malej glebokosci [do 25m - bo tyle mial przewod doprowadzajacy powietrze do silnikow] i byly dosc szybkie [do 30w] oraz bardzo zwrotne ...

No ale to na tyle, skoro konkurs rozwiazany .... :D
Awatar użytkownika
kierownik
Posty: 2025
Rejestracja: pn kwie 07 2003, 10:33
Lokalizacja: Ruda Śląska
x 11

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kierownik »

To baaaardzo ciekawe co mówisz! Nie słyszałem o tym. Znam tylko historie "Bibrów" i "Negrów", o przerzutach podwodnych okrętów lądem.
masz jakieś obrazki?
Awatar użytkownika
JAH
Posty: 216
Rejestracja: pn mar 10 2003, 10:01
Lokalizacja: Lubliniec

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: JAH »

WOW !!!!!!!!!!!!! Hurra hurra czekam na model
a może jakieś fotki z budowy ?
"Nie śmierć rozdziela ludzi, lecz brak miłości"
cieciwa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: cieciwa »

Niestety :( zdjec nie posiadam zadnych ....
Jedyne co mam to ksero z jakiejs ksiazki wspomnien jakiegos niemieckiego oficera marynarki, pracujacego przy tym projekcie ....
Awatar użytkownika
JAH
Posty: 216
Rejestracja: pn mar 10 2003, 10:01
Lokalizacja: Lubliniec

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: JAH »

ale ja do kierownika żeby dał kilka fotek z budowy tego modelu
"Nie śmierć rozdziela ludzi, lecz brak miłości"
ODPOWIEDZ