[Dyskusja] Ponal/Pattex*

krótko mówiąc po polsku: Tutorial

Moderatorzy: kartonwork, Rafal N.

duch

[Dyskusja] Ponal/Pattex*

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: duch »

Witam

Zachecony entuzjastycznymi recenzjami na temat ponalu kupilem ten klej.
Konkretnie kupilem ponal panel gdyz express nie bylo.Kiedy wyprobowalem go to okazalo sie ze po obrobce na papiere daje on blyszczacy efekt.Wszystko ok.Tylko kiedy przyjrzec sie dokladniej pod ukos to widac zgrubienia ktore swieca to znaczy blyszcza sie.Takie kreski pogrubione.Jest to bardzo kiepski efekt.Czy ktos z forumowiczow modelarzy zauwazyl to???CZy u was po stosowaniu ponalem tez tak sie dzieje???I jeszcze jedno czy ponal nadaje sie do innych modeli niz tylko samoloty bo sam sie nad tym zastanawiam.A moze ktos moze wstawic jakac fotke pokazujaca model po obrobce ponalem tak z bliska.

Pozdrawiam

duch
HYBRYD

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: HYBRYD »

Duzo osob zachwalalo ten klej, do tej pory nie mailem okazji go stosowac. Musze przyznac, ze jestem troche sceptycznie nastawiony.
Prosze kolegow, abyscie opisali dokladnie krok po kroku, jak uzywac tego kleju. W jakich stosowac rozcienczeniach. Sporo na ten temat czytalem, ale jakos nie spotkalem sie z krotka i zwiezla instukcja.
Jak klej zachowuje sie na kartonie z starych wydan MM ?

Za odpowiedzi z gory THX
TJT
Posty: 16
Rejestracja: pt lut 06 2004, 0:44
Lokalizacja: Przasnysz

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: TJT »

Awatar użytkownika
Alan
Posty: 121
Rejestracja: śr lis 26 2003, 23:31
Lokalizacja: Poznań - WLKP

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Alan »

Też pierwszy raz ponalowałem (PATEX-express) starszawy nr MM pierwszy raz i mnie sie podoba uzyskany efekt. Smugi - te błyszczące - nie przeszkadzają w ogólnym wygladzie; no chyba żeś nawalił całą puchę tego kleju i nie rozprowadził, ale o to nie podejrzewam :lol: . Jak wygląda gotowy poPATEXowany model widać na końcu tematu przy powstawaniu modelu ZLIN 42M. Mnie się podoba taki wygląd kartonu - rzecz gustu.
Ponalowany ZLIN

Czy rozcieńczać klej? Zależy, pierwszą kartkę zrobiłem takim jaki jest w pojemniku ale że szło trochę ciężko rozprowadzanie po arkuszu, dolałem do pojemnika niewielką ilość wody (łyżeczka, dwie do herbaty) - znacznie lżej się rozprowadzał - i tak "zamalowałem" pozostałe arkusze.
Ostatnio zmieniony śr lut 18 2004, 21:17 przez Alan, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam - AlaN
Awatar użytkownika
pszyman
Posty: 227
Rejestracja: sob mar 08 2003, 18:20

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pszyman »

Sklejalem ponalowanego Ki-61 od Hala. W trakcie budowy mialem mieszane uczucia, co do wygladu, lekki polysk. Jezeli chodzi o obrobke papieru to zachowywal sie on znacznie lepiej niz zwykly karton.

http://www.kartonwork.pl/forum/viewtopic.php?t=649

Koncowy efekt wyglada tak:

http://www.kartonwork.pl/forum/album_cat.php?cat_id=50

Pozdrawiam
pszyman
Krzys
Posty: 94
Rejestracja: śr kwie 23 2003, 22:28
Lokalizacja: Poznań

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Krzys »

Niepolecam stosowania tej metody do papieru kredowego z nadrukiem ze srebnej farby np. jak w TS8 Bies, tworzy się na metalicznej farbie cieniutka warstewka która lubi się łuszczyć i efekt końcowy nie jest najlepszy, zamiast metalicznego połysku mamy model matowy:(
Tera Misieuda
Posty: 52
Rejestracja: pt lut 06 2004, 0:32
Lokalizacja: Gdańsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tera Misieuda »

Hmmm... Popatrzyłem, poczytałem i... głupi jestem. Zlin PONALowany błyszczy się jak psu... zaś Hien nie.
Poczekam na więcej informacji bo już od dawna miałem w planach zakup tego "cudu" a wciąż szarpią mną wątpliwości.

Pozdrawiam
T_M
duch

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: duch »

Zanim napisalem tego posta przeprowadzilem kilka prob z tym ponalem.Mianowicie postanowilem go rozcienczyc.Zrobilem to w proporcji 1:3 czyli 1 wody i 3 kleju.Rozmieszalem i ponalowalem.Obecny efekt tego jest swietny.Zastanawiam sie tylko czy ponal zawsze powoduje blyszczenie bo jak obejrzalem modele ktore byly ponalowane to na fotkach byly one matowe.A jeszcze jedno.Ja uzywalem ponalu panel nie express wiec nie wiem jak ten drugi sie zachowuje.

Pozdrawiam

duch
Awatar użytkownika
Łukasz K.
Posty: 925
Rejestracja: wt paź 07 2003, 18:08
Lokalizacja: Gdańsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Łukasz K. »

Co do smug, to powstają one tylko przy złym rozprowadzeniu - ja w Zero ( relacja ) najpierw nakładałem klej gąbką, a potem, dodając małe ilości kleju, wygładzałem palcem - nie powstały żadne smugi.
Awatar użytkownika
kierownik
Posty: 2025
Rejestracja: pn kwie 07 2003, 10:33
Lokalizacja: Ruda Śląska
x 11

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kierownik »

Jeśli chodzi o impregnowanie bardzo starych MM to polecam. Efekt zobacz tutaj
Karton stał się podatniejszy na kształtowanie. Do ponalu dolałem trochę wody i rozprowadzałem gąbką. Bez wody siła była tak duża, że gąbka się darła!
ODPOWIEDZ