*[Relacja/Budynek] Dom w skali H0 - 1:87, projekt własny

Zakończone relacje i galerie gotowych modeli.

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
mkraskow
Posty: 61
Rejestracja: czw wrz 08 2011, 7:37
Lokalizacja: Gdynia
x 8

*[Relacja/Budynek] Dom w skali H0 - 1:87, projekt własny

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: mkraskow »

Dzień dobry,

Przy pracach nad gazikiem wystąpiła lekka blokada psychiczna, więc równolegle zrealizowałem skromniejszy projekt, za to opracowany od podstaw. Od dawna marzyłem o własnej makiecie kolejowej, a że pojawiły się warunki do jej zrealizowania, zacząłem robić budynki.

Prezentowany model przedstawia mój dom rodzinny we wsi pod Grudziądzem gdzie mieszkałem do 1999. Nie ukrywam - kartonworku było przy nim tyle co nic, ale mimo to zdecydowałem się model pokazać, bo widzę, że wyjątkowo cieszy oglądających. Wygląda na to, że ludzie bardzo żywo reagują na miniaturki rzeczy które znają na co dzień.

No to zaczynamy.
Po zdjęciu wymiarów oryginału wprowadzam geometrię do programu CAD, w moim przypadku Rhinoceros, gdzie uzgadniam wszystkie wymiary w 3D:

Obrazek

Kiedy dojdę do ładu z geometrią trójwymiarową, uwzględniam grubość kartonu (u mnie 0.5 mm) i wykonuję arkusze wycinanek:

Obrazek

Cięcie laserowe (purystom nie uznającym tego udogodnienia proponuję wyciąć chodnik z kostki brukowej w skali 1:87 ręcznie):
Obrazek

Poniżej złożona na próbę surówka. Dach został wykonany z gotowych elementów Auhagena. Cięcie tych elementów (skalpelem) i ich spasowanie okazało się najtrudniejszym elementem budowy.
Obrazek

Malowanie elewacji aerografem:
Obrazek

Obrazek

Zamierzam zrobić oświetlenie diodowe, stąd malowanie wnętrza ścian na czarno - żeby światło widoczne było tylko przez okna, a nie przez ściany.

Kolejne zdjęcia przedstawiają już gotowy model, tzn. sam budynek; trawniki, piasek i drzewa zostaną dodane już na makiecie i nie jest to temat na forum kartonowe.

Dodatkowymi elementami które widać na zdjęciach finalnych są rynny i kalenice (elementy wykończenia dachu - słownictwo dachowe okazuje się bardzo bogate i trochę mnie przerasta, kupując je nie do końca wiedziałem czego szukać). Te dwie rzeczy są również firmy Auhagen.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dla porównania kilka zdjęć oryginału:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Budowa makiety nie jest tematem na to forum, więc jeśli kogoś to interesuje, zapraszam tutaj:
https://picasaweb.google.com/mkraskow/BudowaMakiety#

Jednak budynki zamierzam pokazywać. Obecnie na warsztacie - na razie komputerowym - jest stacja kolejowa Bąk. Poniżej zdjęcie z Wikipedii i mój projekt w Rhino:

Obrazek

Obrazek

Pozdrawiam,
mkraskow
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3195
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 97

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

Całkiem nieźle wyszedł ten domek choć przybrudzenia na dachu trochę takie nienaturalne się wydają. Wygląda jakby coś pobrudziło te dachówki "za jednym zamachem" a one wg mojej teorii brudzą się każda z osobna.
Zamierzam zrobić oświetlenie diodowe, stąd malowanie wnętrza ścian na czarno - żeby światło widoczne było tylko przez okna, a nie przez ściany.
No to na czarny podkład trzeba było nanieść następną warstwę jakiejś innej (możesz sprawdzić chyba w oryginale jakiej) farby bo takie czarne ściany powodują, że środek wygląda jak grobowiec.
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
Awatar użytkownika
mkraskow
Posty: 61
Rejestracja: czw wrz 08 2011, 7:37
Lokalizacja: Gdynia
x 8

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: mkraskow »

Myślałem o tym - z drugiej strony jasna farba ujawniłaby że wnętrze jest puste (a jest) co również wyglądałoby nienaturalnie. Ten grobowcowy kompromis wybrałem świadomie, niemniej słuszna uwaga.
ODPOWIEDZ