[Relacja] Warszawa M-20 1:25 wyd. MODELIK

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
mateusz.machal
Posty: 18
Rejestracja: pt sie 15 2014, 14:50
Lokalizacja: Białystok

[Relacja] Warszawa M-20 1:25 wyd. MODELIK

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: mateusz.machal »

Witam. Jest to mój pierwszy temat i zarazem post na forum :) Mam 15 lat i mieszkam w Białymstoku. Od razu chcę wspomnieć że nie jestem jakimś wprawionym i zaawansowanym modelarzem, lecz jakimś początkującym też nie. Ciągle się rozwijam i poznaje nowe patenty oraz zacząłem kupować farbki itp. Każdy model wychodzi mi coraz ładniejszy. Mam już na koncie ich trochę: własnych (głównie na początku mojej przygody z modelarstwem) jak i z wydawnictw takich jak np. MODELIK.

Relacja nie będzie prowadzona od początku, aczkolwiek nie zrobiłem jeszcze dużo :shock: Na poprowadzenie relacji wpadłem dziś rano przeglądając relacje innych właśnie z tego modelu. Na swojej drodze napotykam czasami problemy lub nie wiem jak coś sprytnie i ładnie wykonać ( chodzi mi np o jakiś detal lub pomalowanie jakiejś części) a tu może ktoś znający się znalazł by chwile mi pomóc bądź doradzić :)

Na zdjęciach jest widoczna płyta podłogowa (od góry i od dołu) na której znalazła się oś skrętna, resory i zbiornik z paliwem. Wiem że to widać ale lubię napisać dokładnie by było wszystko wiadome i rzetelne :)

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Chętnie przyjmę wszelkie oceny i uwagi te pozytywne jak i negatywne

Pozdrawiam :papa:
Abuq
Posty: 58
Rejestracja: ndz lip 28 2013, 13:42
Lokalizacja: Kraków

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Abuq »

Masz już pierwszego kibica :D Z ciekawością czekam na ciąg dalszy.
Zamierzasz malować model, czy będziesz sklejał go w standardzie?
Pozdrawiam
Abuq
Awatar użytkownika
arklas
Posty: 135
Rejestracja: sob wrz 01 2012, 18:58
x 4

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: arklas »

Ja mogę wspomóc budowę modelu rysunkiem tablicy rejestracyjnej, wykonanym na podstawie tablic z moich zbiorów i dziesiątków zdjęć – nie gotowymi czcionkami z komputera, które wtedy nie istniały. Wymiary w modelu to 14×5,6 mm.

Obrazek

(powiedzcie, czy Wam się prawidłowo otwiera powyższy obrazek)
Ostatnio zmieniony sob sie 16 2014, 16:08 przez arklas, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
mateusz.machal
Posty: 18
Rejestracja: pt sie 15 2014, 14:50
Lokalizacja: Białystok

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: mateusz.machal »

Abuq pisze:Masz już pierwszego kibica :D Z ciekawością czekam na ciąg dalszy.
Zamierzasz malować model, czy będziesz sklejał go w standardzie?
Dzięki za zainteresowanie tematem :D Co do malowania... Na tą chwile nie mogę tego stwierdzić iż wszystko zależy jak mi wyjdzie ten model. Jeśli wyjdzie czysty i efekt mnie zadowoli to zostawię domyślne kolory a jeśli nie to pomaluje farbkami PACTRA :) Na zdjęciach nie za bardzo widać ale podwozie jest pomalowane czarnym połyskiem oraz bak z paliwem na szaro. Wczoraj było pochmurno więc zdjęcia nie wyszły najlepiej :x Oczywiście silnik czy koła pomaluje a co do karoserii to tak jak wspomniałem powyżej ;-)
arklas pisze:Ja mogę wspomóc budowę modelu rysunkiem tablicy rejestracyjnej, wykonanym na podstawie tablic z moich zbiorów i dziesiątków zdjęć – nie gotowymi czcionkami z komputera, które wtedy nie istniały. Wymiary w modelu to 14×5,6 mm.

https://scontent-a-fra.xx.fbcdn.net/hph ... e=547AC7F3

(powiedzcie, czy Wam się prawidłowo otwiera powyższy obrazek)
Dzięki za zainteresowanie tematem :D Na początku tylko wspomnie że link otwiera się prawidłowo :) Jeśli cię dobrze zrozumiałem to chciałbyś wspomóc mnie poprzez projekt tablicy rejestracyjnej. Wygląda ona bardzo fajnie w porównaniu do tej gotowej z czasopisma. Chętnie ją wykorzystam tylko że trzeba jej będzie zmienić troszkę wymiary, oraz tylna jest bardziej kwadratowa. Poniżej zamieszczam zdjęcia z wymiarami :)

Obrazek Obrazek

Pozdrawiam :papa:
Awatar użytkownika
arklas
Posty: 135
Rejestracja: sob wrz 01 2012, 18:58
x 4

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: arklas »

Ja wymiary wziąłem z prawdziwej tablicy i przeliczyłem je według skali modelu. Niczego tu nie wymyśliłem. Jeśli w wycinance jest inaczej, to jest źle. Dodatkowo, te tablice nie występowały w formacie dwurzędowym (kolejny błąd w wycinance) – obie powinny być takie same. Po samym kroju cyfr (Arial) widać, że projektant nie podjął w tym miejscu żadnego działania w celu upodobnienia swojego rysunku do pierwowzoru.

Dla porównania zdjęcie prawdziwej tablicy, która niedawno była sprzedawana na eBayu.
Obrazek
Awatar użytkownika
mateusz.machal
Posty: 18
Rejestracja: pt sie 15 2014, 14:50
Lokalizacja: Białystok

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: mateusz.machal »

arklas pisze:Ja wymiary wziąłem z prawdziwej tablicy i przeliczyłem je według skali modelu. Niczego tu nie wymyśliłem. Jeśli w wycinance jest inaczej, to jest źle. Dodatkowo, te tablice nie występowały w formacie dwurzędowym (kolejny błąd w wycinance) – obie powinny być takie same. Po samym kroju cyfr (Arial) widać, że projektant nie podjął w tym miejscu żadnego działania w celu upodobnienia swojego rysunku do pierwowzoru
Dzięki za sprostowanie :) Ja się nie znam na takich sprawach. Skoro przeliczyłeś wszystko i się znasz to dzięki za pomoc. Tylko że ten obrazek co mi wcześniej podałeś jest duży. Mógłbyś mi podesłać już zmniejszony do odpowiednich wymiarów? Z góry dzięki .

Pozdrawiam :papa:
Awatar użytkownika
arklas
Posty: 135
Rejestracja: sob wrz 01 2012, 18:58
x 4

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: arklas »

Spróbuj to teraz wydrukować. Wygląda prawie tak samo, ale powinno mieć właściwe wymiary.

Obrazek
Awatar użytkownika
mateusz.machal
Posty: 18
Rejestracja: pt sie 15 2014, 14:50
Lokalizacja: Białystok

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: mateusz.machal »

arklas pisze:Spróbuj to teraz wydrukować. Wygląda prawie tak samo, ale powinno mieć właściwe wymiary.


Jak teraz? Pobrać grafikę i wydrukować czy bezpośrednio ze strony? Bo w ten sposób jak patrze na podgląd wydruku to wszędzie jest duża.
Awatar użytkownika
arklas
Posty: 135
Rejestracja: sob wrz 01 2012, 18:58
x 4

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: arklas »

Pobierz, otwórz w najprostszym Paincie, ustaw rozmiar wydruku na 100% (nie na dopasowanie do papieru) i wydrukuj.
Awatar użytkownika
mateusz.machal
Posty: 18
Rejestracja: pt sie 15 2014, 14:50
Lokalizacja: Białystok

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: mateusz.machal »

Witam. Prace idą powoli. Przez weekend to nadrobię :D Wykonałem tylny most oraz dwa koła. Ponadto farby długo schną a budowa kół z wycinanki jest czasochłonna. Wkrótce dodam resztą kół i zaczynam silnik :)


Obrazek Obrazek Obrazek


A co do tej rejestracji mimo wszystko niestety drukuje się duża.

Chętnie przyjmę wszelkie oceny i uwagi te pozytywne jak i negatywne

Pozdrawiam :papa:
ODPOWIEDZ