*[Relacja/Samolot] A6M Zero [KŚ 15/2003 (16)]

Zakończone relacje i galerie gotowych modeli.

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Salzkottner

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Salzkottner »

Swinger ! Powiedz jak skalujesz czesci ? przez scanner? :?:
Awatar użytkownika
Łukasz K.
Posty: 925
Rejestracja: wt paź 07 2003, 18:08
Lokalizacja: Gdańsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Łukasz K. »

SKALOWANIE.
1. Skanuję części.
2. Zmieniam wysokość w pikselach (skanując dwie linijki, sprawdziłem wcześniej, jaki jest stosunek wysokości i szerokości wydrukowanego rysunku do pierwotnego - w moim przypadku szerokość jest OK, a wysokość muszę zmniejszyć o 0,5%).
3. Zmieniam rozdzielczość drukowanego rysunku i w ten sposób zmieniam wielkość wydruku (w przypadku zmiany z 1:33 na 1:50 -> rozdzielczość zmieniam z 200000 dpi na 320000dpi, czy jakoś tak).
4. Drukuję.
5. Maluję, bo drukarka jest cz-b. :)
Salzkottner

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Salzkottner »

Swinger-dzieki za odpowiedz !
natknalem sie kiedys w internecie na program specjalnie do skalowania
modeli co prawda byly to modele kolejowe ale tez wycinanki,nazywal sie jakos SCALEC lub cos takiego wiem ze byla to wersja francuska
Awatar użytkownika
Łukasz K.
Posty: 925
Rejestracja: wt paź 07 2003, 18:08
Lokalizacja: Gdańsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Łukasz K. »

Zrobiłem oszklenie, co widać na załączonej fotce. Efekt, niestety, nie zachwyca. Zachciało mi się poeksperymentować z klejem szewskim (pierwsze dwa segmenty oszklenia są nim przyklejone), ale wolę Butapren - lepiej łapie. Utwierdziłem się ponadto w przekonaniu, że dałem zbyt grubą wartswę Pattexu - ramki owiewki były sztywne i ciężko się je zaginało, co zresztą widać.

Obrazek

Obrazek

Kolejny eksperyment, o którym zapomniałem napisać wcześniej (malowanie jasnozielonym z przodu kabinki - porównajcie wcześniejsze zdjęcia), to farbki tempera - znakomite, bardzo fajne do retuszy i nie tylko. Krawędzie retuszuję tu jednak akwarelami, bo jak już nimi zacząłem, to i skończę. Widoczne braki retuszu będę uzupełniał na końcu.

Obrazek
Ostatnio zmieniony wt wrz 20 2005, 21:03 przez Łukasz K., łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Jeta
Posty: 980
Rejestracja: ndz mar 02 2003, 13:12
Lokalizacja: Gdańsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Jeta »

Efekt, niestety, nie zachwyca.
Kokietujesz Swinger. Kabinka na fotce wygląda bardzo fajnie. No chyba że twój aparat, tak jak Shermanowy, poprawia a nie pogarsza :lol: Na temat klejenia przeszkleń gadaliśmy tutaj już sporo. Jedną z lepszych wydaje się być metoda z użyciem dwustronnie klejącej taśmy. Wypróbuj przy okazji.
Awatar użytkownika
Łukasz K.
Posty: 925
Rejestracja: wt paź 07 2003, 18:08
Lokalizacja: Gdańsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Łukasz K. »

Nie kokietuję (no, może troszeczkę ;) ), widać przecież nawet szparę między szybami na środku. Jakoś mi się nawet nie chciało dopasowywać - spisałem ten model na bycie eksperymentem i niczym więcej. :) O metodzie z taśmy rzeczywiście kiedyś tu czytałem, ale nie wypróbowałem jej nigdy chyba dlatego, że z opisu jakaś skomplikowana mi się wówczas wydała. :) Kurcze, szkoda że teraz tego nie przetestowałem, ale zapomniałem o niej. Dzięki za sugestię, następnym razem może pokombinuję z tą taśmą.

Wycięcia pod kadłub w skrzydłach musiałem pogłębić o jakieś 2mm. Części łączeń skrzydło/statecznik-kadłub też musiałem trochę poprzerabiać - trochę je zmniejszyłem, a w niektórych miejscach rozwarstwiłem karton.

Obrazek

Obrazek

Cienkopis dla porównania rozmiarów.
Ostatnio zmieniony wt wrz 20 2005, 21:02 przez Łukasz K., łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Łukasz K.
Posty: 925
Rejestracja: wt paź 07 2003, 18:08
Lokalizacja: Gdańsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Łukasz K. »

Model jest skończony. Brakuje jeszcze anteny, ale celowo dokleję ją później (przeszkadzałaby przy skanowaniu). Sklejało się go nieźle, a to wg mnie najpoważniejsze zastrzeżenia:
1. Wszystkie wręgi za duże.
2. Karton się rozwarstwia (aczkolwiek przy takiej skali czasem była to zaleta)
3. Zielony kolor taki jakiś dziwny ma odcień.
4. Podwozie raczej powinno być czarne - tak ma prawie każde Zero, jakie widziałem. I takie też zrobiłem.

Niektóre drobiazgi (rury wydechowe, podwozie przednie i tylne) zrobiłem z cieniutkiego papieru od czekoladek After Eight... Coś jak kalka techniczna, tylko bardziej miękkie. Kaemy z igieł lekarskich. Nie wiem, jak autor wyobrażał sobie zwinięcie ich z kartonu. ;) Wyszłyby potężne działa.

Taka sugestia do projektantów - może zamiast czarnych dziur jako wnęk podwozia stosować jakieś ładne cieniowanie w kolorze wnętrza wnęk?

No cóż, na koniec zapraszam do galerii.
ODPOWIEDZ