[R] Tupolew Tu-128M - Hobby Model Nr. 3/2004, 1:33

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2108
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 134

[R] Tupolew Tu-128M - Hobby Model Nr. 3/2004, 1:33

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Ponieważ nie mam jeszcze nadającej się do budowy następnej wycinanki modelu samolotu „LOT“u (Ił-18 jest właśnie przeze mnie odpowiednio, tzn. w skali 1:33 przygotowywany), zaczynam budowę tego Tupolewa – największego i najcięższego samolotu myśliwskiego świata!
Gdy części będą schnąć, będę digitalizował Iła...
Na naszym Forum nie znalazłem relacji z budowy tego modelu – źle szukałem?

Obrazek

Od pewnego czasu „naklejam” wręgi na podpiwek za pomocą taśmy dwustronnie klejącej – nic nie musi schnąć, pracuje się o wiele szybciej.

Obrazek

Obrazek

Opis budowy jest spartański, rysunki montażowe skromniutkie. Budowa kadłuba tradycyjna, tzn. poszycie, wręga i pasek łączący. Centralna część kadłuba (części 9 do 12) składa się każdorazowo z dwóch oddzielnych elementów – „góry” i „dołu”, które łączone są ze sobą na „zakładki”, tzn. nie ma oddzielnych sklejek łączących – one są już częścią siatki części (zdj. 3 - strzałki i linie przerywane), a ponieważ mają kolor poszycia i trzeba je najpierw odpowiednio podgjąć, zabrało mi nieco czasu, zanim na to wpadłem. Z drugiej strony jednak taka metoda jest dobra, bo nie ma siły, żeby powstała tutaj jakaś biała szczelina...
Radzę zaznaczyć ołówkiem na odwrotach siatek kadłuba kierunek segmentów (w którą stronę „do przodu”), najlepiej jeszcze przed ich wycięciem – to kadłub konstruowany z uwzględnieniem „reguły pól” i dlatego (to odnosi się przynajmniej do mojej osoby) jest stosunkowo łatwo pomylić kierunki.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Budowę utrudnia brak oznakowań środkowych punktów krawędzi siatki poszycia i sklejek łączących, a od tego (w dużym stopniu) zależy zachowanie symetrii klejenia.
Ostatnio zmieniony śr maja 09 2018, 16:58 przez Heinrich Kosmala, łącznie zmieniany 7 razy.
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
AWOT
Posty: 276
Rejestracja: sob mar 22 2003, 17:09
Lokalizacja: EPTO

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: AWOT »

Panie Henryku, fajny patent z podklejaniem wręg na taśmę dwustronną :D Ciekaw jestem jak to się sprawdzi w praktyce.
Zapowiada się fajna relacja z budowy spooooorego modelu.

Pozdrawiam.
Rafał.
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2108
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 134

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Witaj Rafale,
cieszę się, że kibicujesz!
Model będzie rzeczywiście spory; 53 (rozpiętość skrzydeł) x 91 x 21,6 cm...
A metoda „podklejania” wręg sprawdziła się już przy wielu modelach – jedyną „wadą” może być cena – ale to jest bardzo subiektywne. Taśma nie osłabia konstrukcji, gdy dotyczy metody wręga-sklejka łącząca. Wątpliwości miałbym, gdyby trzeba łączyć (kleić) wręgę do wręgi.

Pozdrawiam
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
Awatar użytkownika
Hastur
Posty: 421
Rejestracja: ndz sie 29 2010, 23:33
Lokalizacja: Kołobrzeg
x 47

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Hastur »

Heinrich, zbudowanie tego modelu to będzie wyzwanie, za to efekt może być bardzo dobry.
Trzymam kciuki.

Co prawda chętniej bym obejrzał coś lotowskiego, dlatego obiecuję wysłać Ci mały prezent, jak zaczniesz relację z maszyny z PLL LOT.
Niespodzianka :)
Ryszard Borowiak
Posty: 46
Rejestracja: wt lis 11 2003, 17:01
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski
x 1

Tu-128M

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Ryszard Borowiak »

Bardzo się cieszę, że mogę oglądać tę relację. Samolot oryginalny a model duży zapowiada ciekawy temat. Sam chciałbym zbudować coś podobnego. Będę miał okazję skorzystać z Twojego doświadczenia.[/list]
Awatar użytkownika
wuka1308
Posty: 117
Rejestracja: ndz sie 05 2012, 14:01
Lokalizacja: Kraków

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: wuka1308 »

Jak zwykle kibicuję, dziwnie będzie się oglądało maszynę wojskową po całej eskadrze samolotów cywilnych.
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2108
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 134

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Dzięki za kibicowanie!
Hastur,
już teraz jestem pod napięciem oczekiwania ;-). A następny LOT przyjdzie na 100%, dlaczego nie teraz, napisałem – co na to poradzę, że uparłem się na 1:33...:D

PS
Ryszard,
co powstrzymuje Cię od rozpoczęcia budowy? Każdy kiedyś zaczynał...
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
Awatar użytkownika
Camilllo
Posty: 482
Rejestracja: sob gru 19 2009, 22:07
Lokalizacja: Włocławek
x 21

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Camilllo »

Trzeba przyznać Henryku, że nie tracisz czasu :), wiadomo że te wszystkie cywilne maszyny potrzebują eskorty, więc mysliwiec od czasu do czasu trzeba skleić :).
Obrazek
Rafael
Posty: 149
Rejestracja: pt mar 07 2003, 23:30
Lokalizacja: Lodz

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Rafael »

Henryku, mozesz zdradzic, co to dokladnie za tasma? Pamietam, ze takowy patent kiedys byl omawiany, w sumie mozna byloby od razu wregi drukowac na papierze samoprzylepnym :)
Pozdrowienia

Rafael

Samoloty IIWW, a czasem inne "ciekawoski" :)
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2108
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 134

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Rafael pisze:...w sumie mozna byloby od razu wregi drukowac na papierze samoprzylepnym :)
To już byłaby „fantazja ułańska" – a tak na serio – można by wręgi drukować od razu na tekturce (np. 1 mm), tak jak to kiedyś robiło wydawnictwo „GELI”.

To taśma „wymyślona” pierwotnie (tak myślę) do przyklejania wykładzin dywanowych do podłogi. Używam jej także do mocowania „oszklenia” (folii) do ramy owiewki kabin, gdy są „2D” – na wytłoczkę nigdy mi się tak nie udało przykleić, bo trzeba by „od razu właściwie” – bo jak już złapie, to trzyma tak, że nie możne jej oderwać bez zniszczenia części.

Obrazek
Ostatnio zmieniony śr maja 09 2018, 17:00 przez Heinrich Kosmala, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
ODPOWIEDZ