[R] GM C15TA mój pierwszy model z wydawnictwa WAK

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

lukaszdywan

[R] GM C15TA mój pierwszy model z wydawnictwa WAK

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: lukaszdywan »

Witam, po Szczecińskim Paprykarzu wróciłem z dwoma nowymi zakupionymi modelami :D no bo jak by inaczej miało być :P Jeden od razu pójdzie pod nóż, będzie sklejany na zmianę z USS Misouri i jest to GM C15TA z wydawnictwa WAK, natomiast drugi dopiero jak zakończę wszystkie rozpoczęte projekty ;)

Tak prezentują się oba modele:
Obrazek

Ale skupmy się na tym z którego będę prowadził relację i jest to oczywiście tytułowy GM C15TA:

Obrazek

Pojazd powstał w wyniku pozytywnych doświadczeń z amerykańskim samochodem opancerzonym M3 Scout Car. GM C15TA zbudowano na bazie standardowego terenowego samochodu ciężarowego Chevrolet C15 (15-cwt), czyli samochodu ciężarowego o ładowności 750 kg, produkowanego przez General Motors of Canada. Prototyp powstał w roku 1943. W latach 1943-1944 wyprodukowano 3961 sztuk. Pojazd był wykorzystywany jako transporter do przewozu piechoty, zaopatrzenia i amunicji. Istniała też wersja medyczna – pancerny ambulans. Powstał również prototyp pojazdu dla oficerów sztabu. GM C15TA nie posiadał stałego uzbrojenie, istniała jednak możliwość zamontowania 1 karabinu przeciwpancernego Boys kalibru 13,97 mm, rkm-u Bren kalibru 7,7 mm lub moździerza.
GM C15TA znalazł się na wyposażeniu wojsk brytyjskich i kanadyjskich często zastępując M3 Scout Car. Transportery te były również w niewielkich ilościach na wyposażeniu PSZ. Dysponowały nimi przede wszystkim oddziały 2 Korpusu m.in. 15 Pułk Ułanów Poznańskich oraz 2 Armijna Grupa Artylerii. Po wojnie C15TA znalazły się na wyposażeniu wojsk Danii, Belgii, Holandii, Portugalii, Włoch oraz niektórych państw na Bliskim Wschodzie.

Dwa przykładowe arkusze z wycinanki ;)

Obrazek Obrazek

Pierwsze elementy ramy już posklejane :D model według mnie zapowiada się bardzo ciekawie :D

Obrazek Obrazek

Obrazek

Zapraszam do śledzenia relacji i wyrażania swoich opinii ;)
Awatar użytkownika
Hastur
Posty: 421
Rejestracja: ndz sie 29 2010, 23:33
Lokalizacja: Kołobrzeg
x 47

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Hastur »

No proszę, ledwo wczoraj skończył się Paprykarz, a kolega ma już ramę sklejoną!
Kibicuję relacji, żebyś utrzymał ten zapał do samego końca budowy.
lukaszdywan

Problem

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: lukaszdywan »

Siedzę i główkuje już kolejny dzień, jestem zbyt mało kumaty i chyba zbyt mało się znam.

Jak uformować część 17B ? na walec mi nie pasuje, zwinąć ciasno tym bardziej, jak to uformować ?

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Winston_Wolf
Posty: 18
Rejestracja: pn gru 29 2008, 18:51
Lokalizacja: Nowy Sącz
Kontakt:

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Winston_Wolf »

A może w łuk?
Obrazek
lukaszdywan

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: lukaszdywan »

Tez tak myślałem ale wychodzi za długie, a poza tym trzeba było by zamalować z jednej strony.

Ale jak na razie to najrozsądniejsze wyjście
ppfalcon
Posty: 68
Rejestracja: śr sty 18 2012, 13:46
x 5

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: ppfalcon »

Też obstawiam łuk. Najlepiej zmierzyć półobwód okręgu na części nr 15 (np. sznurkiem) i porównać z długością boku szukanej części. Może się okazać, że to będzie wraz z dołem, czyli w kształcie litery "D" obróconej o 90st CCW, ale bez zaznaczonego miejsca załamania.
Awatar użytkownika
Mariusz Kita
Posty: 194
Rejestracja: pt sty 06 2006, 15:13
Lokalizacja: czestochowskie

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Mariusz Kita »

Cz.17B należy nakleić w taki sposób na cz.17 jak to przedstawia zielona linia na załączonym rysunku. Od wewnątrz białe pole będzie prawie niewidoczne ponieważ zasłoni je resor. Ale pomalować nie zaszkodzi.
Obrazek
lukaszdywan

Jak na razie wszystko idzie w miarę dobrze ;)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: lukaszdywan »

Od ostatniego dodanego zdjęcia trochę czasu minęło, ale nie było czym zrobić zdjęć. Ale aparat pożyczony od dziewczyny pozwolił na wykonanie zdjęć i tak to wszystko wygląda na dziś, trochę poskubałem przy pace, i pojawiła się podłoga kabiny no i ławeczka :D

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Teraz zabrałem się za front z oknami oraz drzwiami prawej strony:

Obrazek Obrazek

A w między czasie powstają elementy zawieszenia ;)

Obrazek

na dziś to tyle, po długim weekendzie pojawią sie kolejne zdjęcia ;)
lukaszdywan

Kolejna część relacji

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: lukaszdywan »

Doszło kilka nowych elementów, i prace nad modelem wyglądają tak:

Obrazek Obrazek Obrazek

Pojawił się silnik, jeszcze nie kompletny ;)

Obrazek

Oraz jeden fotel:

Obrazek Obrazek

Na dziś to tyle ;) Pozdrawiam kolegów i koleżanki sklejaczy ;) :) :) :) :) :) :D :D :D :D
lukaszdywan

Efekty pracy

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: lukaszdywan »

Ostatnio zbyt wiele czasu na sklejanie nie było więc pojawił się tylko przód:

Obrazek Obrazek Obrazek

Od przyszłego tygodnia będzie trochę luźniej to postaram się wykończyć całą ramę i układ napędowy .
Myślę że max 2-3 tygodnie i będzie skończony ;-)
A już mam w kolejce bardzo ambitną wycinankę, zobaczymy jak z tamtą pójdzie :D
ODPOWIEDZ