*[Relacja/Samolot] Fokker E-III, Fokker E.V

Zakończone relacje i galerie gotowych modeli.

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
wuka1308
Posty: 117
Rejestracja: ndz sie 05 2012, 14:01
Lokalizacja: Kraków

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: wuka1308 »

Oczywiście, że będzie relacja z kolejnego Fokkera, jako że to też będzie relacja z moich nauk klejenia będzie dalej w tym samym temacie.
Dziś podkleiłem to co było do podklejenia i po raz pierwszy zaimpregnowałem wycinankę, jest to już mój 4 model :jupi: więc za jakieś 46 będę już miał jako takie doświadczenie :faja: Nigdy wcześniej nie impregnowałem kartonu bo nie uważałem tego za konieczne a po wyschnięciu kartonu już widzę sporą różnicę.
Okładka
Obrazek
Przed impregnacją wszystkiego spróbowałem najpierw na fragmencie, którego nie zamierzam wykorzystywać.
Obrazek
Zdjęcie podklejonych elementów oraz zaimpregnowanej wycinanki
Obrazek
Tak jak wyczytałem na tutejszym forum wycinanka po impregnacji lekko się pofalowała.
Obrazek
Wycinankę nasączyłem klejem Pattex do drewna rozpuszczonym w wodzie, klej po wyschnięciu staje się bezbarwny.
Awatar użytkownika
wuka1308
Posty: 117
Rejestracja: ndz sie 05 2012, 14:01
Lokalizacja: Kraków

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: wuka1308 »

Praca nad Fokkerem trwa. Dziś zbyt wiele nie zrobiłem ale za to efekt mnie cieszy. Zacząłem od skrzynki na amunicję. W wycinance była przewidziana do złożenia, a ja w myśl zasady, że chce się uczyć klejenia rozkleiłem ją po to żeby sklecić z powrotem do kupy, i powiem tak, wydawało mi się, że będzie to trudne, a jak tak się zastanowić to w ten sposób łatwiej jest uzyskać w miarę estetyczny wygląd.
Obrazek
Tak wyglądała skrzynka zaproponowana przez autora, na fragmencie widać jak testowałem ołówek 0,3 mm w celu pozyskania nitów tej wielkości :D
Obrazek
Tak wygląda prawie całkowicie sklejona przeze mnie skrzynka, widać nieśmiały pierwszy w życiu retusz.
Popracowałem też przy wyposażeniu kabiny t.j podstawki pod stopy (czy jak to inaczej nazwać) drążki i obejmy.
Obrazek
Na tym zdjęciu widać mój dzisiejszy urobek, z którego jestem zadowolony.
Obrazek
na kompasie pierścień z drucika będzie jutro poprawiny jak klej troszkę podeschnie, dodatkowo środek zostanie zalany bezbarwnym lakierem do paznokci w celu imitacji szkiełka. No i oczywiście element, z którego jestem dumny czyli nity o średnicy 0,3 mm na obejmie od drążka.
Awatar użytkownika
wuka1308
Posty: 117
Rejestracja: ndz sie 05 2012, 14:01
Lokalizacja: Kraków

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: wuka1308 »

Korzystając z czasu jaki teraz spędzam w domu mogę podgonić robótkę.
Obrazek
Porównanie uchwytu zaproponowanego w wycinance oraz wykonanego przeze mnie, zapewne można to lepiej wyciąć z kartonu ale to nie na moim poziomie modelarstwa. Ja swój uchwyt wykonałem z dwóch kawałków drucika różnej średnicy ( nie podam ich bo niestety nie mam w domu suwmiarki) Po kilku bezowocnych próbach doklejenia cieńszego drucika do grubszego stwierdziłem że należy wykonać gniazdo, w które wkleję owy mniejszy drucik, po kilku próbach trafienia szpilką w środek drucika udało mi się zrobić minimalne zagłębieni, po tym zabiegu drucik udało się wkleić bez problemu.

Obrazek
Tak jak pisałem wcześniej po wyschnięciu kleju nieco poprawiłem busolę (w miarę moich możliwości) i wypełniłem środek lakierem bezbarwnym do paznokci (podprowadzonym żonie), numer lakieru 0.

Przyznam się że jestem laikiem jeżeli chodzi o lotnictwo i nie wiem co do czego służy w samolocie :D ale wydaje mi się, że jest to jakaś smarownica, lub coś podobnego, wklejona na swoje miejsce wyposażona w rączkę mojej produkcji, ten kawałek kartonu pod spodem to jest dystans zastosowany na czas schnięcia kleju.
Obrazek

Uformowany fotel, jeszcze nie sklejony czekający w kolejce do klejenia
Obrazek

Pomysł jak zrobię wolant, oryginalnie rączki były chyba drewniane, więc ja też tak zrobię,
Obrazek
najpierw skróciłem wykałaczkę na tyle aby średnica jej czubka zgadzała się mniej więcej ze średnicą uchwytu z wycinanki
Obrazek
Następnie cienkim pilniczkiem wyszlifowałem żądany kształt, pozostało tylko potraktować lakierem i odciąć.
Awatar użytkownika
wuka1308
Posty: 117
Rejestracja: ndz sie 05 2012, 14:01
Lokalizacja: Kraków

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: wuka1308 »

Czy może mi ktoś podpowiedzieć skąd wziąć takiego albatrosa, latał na nim Paul Baumer
Obrazek

Chodzi mi dokładnie o to malowanie, koniecznie w kartonie i w skali 1:33

Chciałbym też zrobić to latadełko Stefana Steca, ale to raczej jest nie do kupienia :cry:
Obrazek
Ostatnio zmieniony pn mar 18 2013, 9:39 przez wuka1308, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
wuka1308
Posty: 117
Rejestracja: ndz sie 05 2012, 14:01
Lokalizacja: Kraków

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: wuka1308 »

Szkoda, że nikt nie obserwuje, albo na prawdę tak ciężko zdobyć te samoloty, o które pytałem.

Dziś popracowałem nad kabiną. Zacząłem od deski rozdzielczej, nie bardzo wiedziałem jak ma dokładnie wyglądać i trochę ją zepsułem, dopiero po skończeniu pracy znalazłem fotkę na której widać jak powinno wszystko wyglądać właściwie.
Obrazek
Najmniej zadowolony jestem z tych trzech przełączników na dole tablicy.
Obrazek
Początek prac nad wolantem, wcześniej uformowane wykałaczki zostały pomalowane i następnie polakierowane.
Obrazek
Większość konstrukcji wolantu została wykonana z drucików różnej średnicy (muszę w końcu kupić suwmiarkę), ten grubszy drucik musiałem na końcu zeszlifować na literkę V żeby można było dokleić uchwyty.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Przymiarka deski rozdzielczej
Obrazek

Zacząłem też prace nad pasami, dobrze wyglądają wykonane z lepca z opatrunkiem :D
Obrazek
Już takie zrobiłem wcześniej i całkiem to fajnie wyglądało.

Myślę, że jutro zakończę prace nad kabiną, nie robię pełnego okablowania bo nie za bardzo wiem gdzie mają iść jakieś kable i przewody a nie chcę zbyt wielu bzdur narobić.

Jak by znalazł się ktoś miły i podpowiedział mi jak najlepiej przygotować miejsca łączenia podwozia i mocowania skrzydeł, wolę zrobić to przed oklejeniem kadłuba żeby uniknąć później niepotrzebnych zniszczeń. Ja myślałem, że te miejsca najpierw nawiercę a potem nasączę SG, ale nie wiem czy to jest dobry pomysł, za dobrą radę będę wdzięczny.
Awatar użytkownika
zygamun
Posty: 71
Rejestracja: sob sty 02 2010, 16:15
Lokalizacja: Zwierzyniec
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: zygamun »

wuka 1308 pisze:Szkoda, że nikt nie obserwuje
Zapewniam Cię , że jest wielu podglądaczy.Piękna praca i zdjęcia , tylko rób je na jednolitym tle :roll: .
PS;Dużą masz tę groszówkę ;-) .
W budowie: C4P
metal 1:17
Archiwum:wz.34
metal 1:17
gift200
Posty: 5
Rejestracja: pn lut 25 2013, 9:08

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gift200 »

zygamun pisze:
wuka 1308 pisze:Szkoda, że nikt nie obserwuje
Zapewniam Cię , że jest wielu podglądaczy.Piękna praca i zdjęcia , tylko rób je na jednolitym tle :roll: .
PS;Dużą masz tę groszówkę ;-) .
JW :)
Awatar użytkownika
Hastur
Posty: 421
Rejestracja: ndz sie 29 2010, 23:33
Lokalizacja: Kołobrzeg
x 47

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Hastur »

Na samolotach się nie znam, ale też tu z ciekawości zaglądam. Kokpit bardzo fajny :)
Awatar użytkownika
Pawel
Posty: 373
Rejestracja: sob cze 21 2003, 22:14
Lokalizacja: Oleśnica /Bournemouth UK
x 13

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Pawel »

Bardzo ładna kabina zwłaszcza tablica przyrządów, ale z tego co pamiętam ten typ Fokkera nie miał klasycznej tablicy przyrzadów. Instrumenty były rozmieszczone w różnych miejscach kabiny. Ta w twoim modelu chyba pochodzi z Fokkera DVII.



Mam rozgrzebany ten model, więc temat trochę zgłębiałem.

moje wypociny

viewtopic.php?t=6076&postdays=0&postorder=asc&start=10

moja inspiracja
http://pwm.org.pl/viewtopic.php?f=12&t= ... 5219bc8490
"Orły nie wchodzą na górę po schodach...."
J-311
Awatar użytkownika
wuka1308
Posty: 117
Rejestracja: ndz sie 05 2012, 14:01
Lokalizacja: Kraków

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: wuka1308 »

Paweł pisze:Bardzo ładna kabina zwłaszcza tablica przyrządów, ale z tego co pamiętam ten typ Fokkera nie miał klasycznej tablicy przyrzadów. Instrumenty były rozmieszczone w różnych miejscach kabiny. Ta w twoim modelu chyba pochodzi z Fokkera DVII.
Tak wiem, ale ponieważ nie robiłem kratownicy to nie za bardzo miałbym gdzie te wszystkie zegary umieścić, więc padło na tablicę.
zygamun pisze: Zapewniam Cię , że jest wielu podglądaczy.Piękna praca i zdjęcia , tylko rób je na jednolitym tle Rolling Eyes .
PS;Dużą masz tę groszówkę Wink .
Zgodnie z sugestią staram się robić zdjęcia na jednolitym tle. W najbliższym czasie skombinuję sobie skrzynkę bezcieniową, już nawet mam pomysł z czego ją zrobię.

A teraz pochwalę się moim dzisiejszym dziełem.
Tak jak pisałem wcześniej, pasy wykonałem z lepca z opatrunkiem, nawiasem mówiąc jest to pomysł mojej żony :D
Obrazek
Obrazek
Pasy po lewej w kolorze lepca, pasy po prawej stronie potraktowane długopisem leżącym na zdjęciu.
Obrazek
Ponieważ nie bardzo wiedziałem jaki był dokładny układ pasów zrobiłem je w ten sposób, znalazłem zestaw pasów fototrawionych, które wyglądały całkiem podobnie.

A tak wyglądają gotowe pasy wklejone na fotel.
Obrazek
Obrazek

Tak jak sobie wymyśliłem zrobiłem otwory montażowe na podwozie, dodatkowo utwardzając je SG.
Obrazek

Dodatkowo postanowiłem zrobić swego rodzaju konstrukcję wsporczą pod skrzydło, projektant przewidział to trochę inaczej, ale mi się wydaje tak nieco łatwiejsze do wykonania i może solidniejsze.
Obrazek
Obrazek
Przewierciłem przez kadłub otwór tak żeby przepuścić drut na wylot, następnie zastosowałem dystanse tak aby długością sięgały do tektury poszycia, jednocześnie cofając delikatnie drut tak aby zrobić miejsce na dźwigar skrzydła.

Na wypadek wszelki aby uniknąć zniszczenia poszycia z jakiego zamierzam wykonać samolot wszystkie miejsca montażu ciągien mierzyłem do poszycia jakiego nie będę wykorzystywał.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Po wklejeniu naciągów wymalowałem wnętrze na wypadek przebijania niepożądanych białości przez otworki przelotowe.
Obrazek

Pod koniec dnia robót zostało wkleić druciki w miejsce przejść cięgien, chciałem żeby to wyglądało podobnie jak na zdjęciu
Obrazek

Moje wykonanie
Obrazek
Na zdjęciu jest czarne więc może i ja to przemaluje na czarno, ale już wygląda ciekawie.

No i na sam koniec dnia retusz :D pierwszy w życiu i do tego wykonany akwarelami ale jestem całkowicie zadowolony :jupi:
Obrazek
ODPOWIEDZ