[Relacja] HMV Zenit skala 1:250 karton

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Sacrebleu
Posty: 147
Rejestracja: wt sty 18 2005, 0:12
Lokalizacja: Zgierz

[Relacja] HMV Zenit skala 1:250 karton

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Sacrebleu »

Witam po długiej przerwie.
Czas wrócić do modelarstwa. Dawno nie kleiłem, a w kartonie prawie w ogóle, postanowiłem spróbować swoich sił z prostym modelem na początek. Wybór padł na Zenita niemieckiej firmy HMV. Słyszałem dużo dobrych opinii o tych wycinankach, dodatkowym atutem była skala, która pozwala zgromadzić sporą ilość modeli na jednej półce i zestaw dodatkowych elementów kartonowych wycinanych laserem. ( sic!)
okładka wygląda tak :
Obrazek

a tu zestaw części wycinanych laserkiem :
Obrazek

Przyznam, że pozytywnie zaskoczyła mnie jakość kartonu. Zobaczymy jak będzie ze składaniem. Liczę na podpowiedzi Kolegów, bo jak wspomniałem w kartonie jestem całkiem zielony. Pierwsza sprawa, spotkałem się z czymś takim, że maluje się karton caponem, to to jest konieczne, czy tylko w starszych wycinankach ? 2, jakie kleje polecacie, mam oczywiście cyjanopany pattex wood exspres , ale słyszałem o chińskim jakimś wodnym kleju do papieru, który jest podobno idealny ... model nie jest okazały, liczy zaledwie 12 cm dł, i można go zbudować jedynie do lini wodnej, łącznie to 213 części.

mam nadzieję, że powstanie coś takiego :
Obrazek
pozdrawiam Seba
Robi się : Zenit HMV 1:250
Awatar użytkownika
Sacrebleu
Posty: 147
Rejestracja: wt sty 18 2005, 0:12
Lokalizacja: Zgierz

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Sacrebleu »

będę starał się uzupełniać relację na bieżąco. Dziś powstał szkielet kadłuba. z powodu rozmiarów, ( tak sądzę ) producent nie zaleca podklejania wręg i podłużnic żadnym dodatkowym wzmocnieniem, przyznam się, że trochę się obawiałem, że konstrukcja będzie wiotka, ale myliłem się. Zastosowałem klej Pattex wood expres. dość sztywna spoina, szybko wysycha a karton nie nasiąka i nie odkształca się ... zobaczymy rano ;)

Obrazek

Obrazek

pozdrawiam
Sac
Robi się : Zenit HMV 1:250
Awatar użytkownika
Sacrebleu
Posty: 147
Rejestracja: wt sty 18 2005, 0:12
Lokalizacja: Zgierz

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Sacrebleu »

Dziś kolejny mały kroczek, pokłady. Model składa się całkiem przyjemnie, po przyklejeniu pokładów, kadłub usztywnił się choć obawiałem się, że może być z tym problem.

Obrazek

wycięte też już burty, ale czekają na wyschnięcie kadłuba i igły by wykonać kluzy, jakoś tak wszystkie mi wyszły ... ;)
Robi się : Zenit HMV 1:250
Awatar użytkownika
Sacrebleu
Posty: 147
Rejestracja: wt sty 18 2005, 0:12
Lokalizacja: Zgierz

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Sacrebleu »

Obrazek
oczywiście, chciałem być mądrzejszy od radia i wewnętrzną część rufy wyciąłem z naddatkiem by lepiej trzymały się burty. potem okazało się, że brakuje mi tego jednego mm na dziobie :(, musiałem dociąć pasek i wkleiłem go na dziobie ... nauczka - nie wymyślać armaty dla zabicia muchy ( tak mawiał mój matematyk ... )
Obrazek
po sklejeniu w całość, krawędzie retuszowałem akrylową farbką ... Hellera ( akurat taka była pod ręką ) otwory kluz były wycinane przy pomocy igły lekarskiej, obciętej i delikatnie spłaszczonej w celu nadania owalnego kształtu, i młotka, którym wybijałem te otworki ... problem z tym narzędziem jest taki, że to jednorazówka a do tego trudno ustawić w odpowiedniej pozycji, myślę że kolejnym razem wsadzę taką igłę w uchwyt cyrkla, powinno się łatwiej manewrować .
Obrazek
na razie jestem zadowolony, wszystko pasuje, a to co nie pasuje spowodowane jest moim brakiem umiejętności, np. prawa burta klejona była na cyjanopan i nie jestem z niej zadowolony, zapadła się trochę bo papier klei sie błyskawicznie i nie daje możliwości odpowiedniego ułożenia na łukach, lewą burtę kleiłem na butapren i tu wszystko poszło jak z płatka . ale cóż ... nauka nie poszła w las ;) . Papier jest bardzo dobry, nie nasiąka cyjanoakrylem, nie tworzy się taki nieładny prześwit. Oczywiście zanim go zastosowałem na modelu zrobiłem próbę na kawałku papieru.
Obrazek
Obrazek
Robi się : Zenit HMV 1:250
Awatar użytkownika
Sacrebleu
Posty: 147
Rejestracja: wt sty 18 2005, 0:12
Lokalizacja: Zgierz

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Sacrebleu »

poranek z Zenitem . powzmacniane burty, przyklejone listwy odbojowe. Montaż tych takich trójkątów przy burtach bardzo łatwy z tymi laserami, choć denerwuje mnie troche ich kolor, gdyż w wyniku cięcia laserem krawędzie są żółte będę musiał podmalować je na biało.
krawędzie listew odbojowych retuszowałem na raty, z powodu ich grubości ...
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Robi się : Zenit HMV 1:250
Awatar użytkownika
Sacrebleu
Posty: 147
Rejestracja: wt sty 18 2005, 0:12
Lokalizacja: Zgierz

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Sacrebleu »

Model skończony, niestety nie miałem aparatu przez jakiś czas. Prawdę powiedziawszy, wygląda lepiej niż na fotkach, które powiększają go 2-3 krotnie. :) dla przypomnienia długość całości to 12 cm. Nie twierdzę, że jest najwyższych lotów, ale myślę że nie mam się czego wstydzić, tym bardziej że to mój pierwszy model z kartonu. Podsumowując - model składa się bardzo dobrze, elementy wycinane laserem ułatwiają pracę takiemu początkującemu jak ja, dając jednocześnie poczucie wykonania czegoś całkiem fajnego. Ważny jest dobór odpowiedniego kleju do klejonych powierzchni, ale to właśnie zdobywa się poprzez budowę kolejnych modeli. Jestem pewien że większość z Was wykonałaby ten model 100 % lepiej ode mnie, ale ja jestem zadowolony że w ogóle go ukończyłem, co zmotywuje mnie do kolejnych.
Obrazek
Obrazek
Robi się : Zenit HMV 1:250
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3193
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 97

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

Gratuluję pierwszego kartonowego modelu. Wyszedł całkiem przyzwoicie.

Jedyne co bym poprawił to flaga. Można by ją trochę pomiętosić w palcach aby nie wyglądała jak zrobiona z blachy.
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
ODPOWIEDZ