[Relacja] Jak-40, free download, 1:33

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2113
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 134

[Relacja] Jak-40, free download, 1:33

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

W 1988r. pięć maszyn Jak-40 zostało wydzierżawionych z 36 SPLTr do PLL LOT celem przewożenia pasażerów na krótkich trasach europejskich. Maszyny zwrócono wojsku w 1991r.

Obrazek

Prace nad modelem trwają już od kilku tygodni, teraz pierwsze wyniki. „Przemalowałem” darmową wersję modelu Jaka-40 ze strony kartonbau.de (Download) z barw „Aerofłotu” na barwy „LOT”´u. Gwarancji za prawidłowość nie obejmuję (mam tylko to jedno zdjęcie), ale bardzo się starałem...:D
Po lewej jeden z oryginalnych arkuszy wycinanki, po prawej wynik mojego „lakierowania”.

Obrazek

Budowa modelu będzie dla mnie raczej trudna, bo rysunki montażowe są niekompletne i (dla mnie) nie zawsze jasne, nektóre części w ogóle nie są na rysunkach uwzględnione. Poza tym nie ma żadnych pasków łączących, a więc czeka mnie klejenie „na styk” – a tego za bardzo nie lubię. Postanowilem więc dorobić paski łączące (metoda wręga/pasek), ale na wszelki wypadek przeprowadziłem też budowę próbną...

Obrazek

... z katastrofalnym wynikiem; przy mojej metodzie jest prawie niemożliwe, bez problemów wyposażyć kabinę pasażerów i pilotów. Musiałem więc wrócić do metody „wręga do wręgi” – tak jak to konstruktor wycinanki przewidział.

Przy też okazji odkryłem też, że wręga „E” nie ma wycięcia na wnękę podwozia...

Obrazek

...bez tego wycięcia nie można by tej wnęki zamocować w kadłubie – musiałem więc wyciąć .

Obrazek

Wręgi nie mają pionowych linii środkowych, bez nich precyzyjne wklejenie wręg w kadłub jest bardzo trudne – więc znowu przeróbka; po lewej oryginał, po prawej przeróbki.

Obrazek

Teraz mogę (jeszcze raz) zaczynać... :D
Ostatnio zmieniony czw maja 10 2018, 10:11 przez Heinrich Kosmala, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
Awatar użytkownika
Hastur
Posty: 421
Rejestracja: ndz sie 29 2010, 23:33
Lokalizacja: Kołobrzeg
x 47

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Hastur »

Witaj Heinrich.

Cieszy nowa relacja LOTowskiego malucha.
Jeśli chodzi o grafikę to na pewno powinieneś usunąć z kadłuba logo Star Alliance, bo w latach 1988 - 1991 jeszcze nie istniał (założony w 1997 r.), więc jego logo nie mogło znajdować się na samolotach LOTu. Za to chyba było tam logo IATA.
Rzuć okiem tutaj:
http://www.polot.info/?a=4000036&s=h

Sprawdzę moje materiały i może podeślę kilka zdjęć.
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2113
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 134

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Hastur,
wielkie dzięki za tę wskazówkę. Za konkretne zdjęcie emblematu byłbym bardzo wdzięczny, bo to które posiadam ma taką małą rozdzielczość, że „nic” (a przynajmniej tego) nie widać. W sieci znalazłem coś takiego albo to - czy o to chodzi?
Pozdrawiam
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
Bosman
Posty: 121
Rejestracja: śr lip 18 2007, 18:53
Lokalizacja: centralna Polska

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Bosman »

Awatar użytkownika
Gimli
Posty: 49
Rejestracja: wt kwie 19 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Gimli »

Ale przecież to jest logo Star Alliance, które wtedy nie istniało.
Na zdjęciu TU-134A widać, że to to drugie logo. Poza tym widać na zdjęciu z pierwszych postów po dokładnych oględzinach, że logo jest w kształcie bliżej zaokrąglonym, co by to potwierdzało.
Bosman
Posty: 121
Rejestracja: śr lip 18 2007, 18:53
Lokalizacja: centralna Polska

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Bosman »

Na trzecim zdjęciu Heinricha jest wyraźnie widoczne logo o którym pisałem, a którego nie powinno być. I nie ma co kopii kruszyć, a czy logo IATA było, czy nie to kolejny problem do rozwiązania, zdjęcie na którym opierał się Heinrich sugeruje wersję okrągłą tego znaku
TikTak
Posty: 101
Rejestracja: pn maja 14 2012, 11:41
Lokalizacja: Łańcut
x 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: TikTak »

Znalazłem takiego Jaka 40:

http://i1170.photobucket.com/albums/r52 ... /yak40.jpg

Jeżeli się przypatrzeć, to jest logo IATA umieszczone w owalu, czyli pewnie takie:

http://i1170.photobucket.com/albums/r52 ... A_logo.jpg

Pozdrawiam
Tomek
Wcale nie o to chodzi, jak co komu wychodzi.
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2113
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 134

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Dzięki wszystkim za poszukiwania.
Gimli, TikTak,
wspaniałe zdjęcia i wystarczające zbliżenie – dzięki!
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
Awatar użytkownika
laszlik
Posty: 2056
Rejestracja: pn cze 07 2004, 1:42
Lokalizacja: WAW
x 109

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: laszlik »

Przede wszystkim lotowski żuraw powinien być granatowy a nie czarny w tym malowaniu.
No i napis-logo LOT'u na kadłubie jakieś takie rachityczne. Zwróć uwagę, że powinno być ono nieco masywniejsze. Litera "O" w logu nie jest idealnie okrągła na zewnątrz a owalna, lekko spłaszczona, pomimo że wewnętrzny okrąg w "O" jest okrągły.
Co do nieszczęsnej dyskusji o logo IATA, to najlepiej byś zrobił jakbyś wybrał to które sam podlinkowałeś jako drugie.
W istocie Star Alliance wtedy nawet nie istniał. Lot dołączył do niego jakoś w 2004 chyba.
Całkiem do bani jest natomiast kształt okien kokpitu.
Chyba tyle na razie.
Pozdrawiam.
-Dziadku, ruskie w kosmos poleciały!
-Wszystkie?
-Nie, dwóch tylko.
-To co mi d... zawracasz!?

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2113
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 134

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Witaj laszlik,
kolor żurawia poprawiłem. Okna nie są przeszklone, tylko wycięte (i ramki miejscami już pogięte), to próba, chciałem sprawdzić pasowalność części i „technologię” budowy. Napis LOT postaram się zmodyfikować w/g Twoich wskazówek. Robiłem go „na oko”, patrząc na zdjęcie.
Serdeczne dzięki za rzeczowe uwagi!
Na razie chociaż emblemat poprawiłem...:D

Obrazek
Ostatnio zmieniony czw maja 10 2018, 10:16 przez Heinrich Kosmala, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
ODPOWIEDZ