Budowa kontrolna (koniec); Lockheed L-10 "Electra"

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2122
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 141

Budowa kontrolna (koniec); Lockheed L-10 "Electra"

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Dzięki uprzejmości Aviatora mogę zacząć budowę następnego modelu z serii „samoloty LOT´u” - Lockheed L-10 „Electra“. Tak jak przy Junkersie F-13 będę drukował „białe” siatki części na srebrnym papierze. Tym razem będę go robił metodą wręga-sklejka łącząca, w związku z czym muszę też zmienić kolejność klejenia – zaczynam od części centralnej kadłuba wraz z kabiną pasażerów.
Główną część kadłuba musiałem robić jeszcze raz, bo w czasie wycinania okien rozmazały mi się nieco napisy – to znana wada wydruków na (prawie wszystkich – jest Epson, który podobno czegoś takiego nie robi, bo ma specjalny atrament) atramentówkach – wystarczy śladowa ilość potu na palcach, by przy niezbyt ostrożnym traktowaniu rozmazać wydruk. Teraz używam więc do prac przy modelu cienkich rękawiczek bawełnianych.

Część 17 (wewnętrzne ścianki kabiny pasażerskiej) jest zrobiona jako jedna część – dla mnie nie do sklejenia, bo siłą rzeczy ścianki zewnętrzna i wewnętrzna muszą być w stosunku do siebie nieco przesunięte i pasują dopiero po zwinięciu i sklejeniu kadłuba w całość – mają bowiem różny „promień” zagięcia – ja nie dałbym rady bez pomazania szybek klejem. Podzieliłem więc ścianki wewnętrzne na trzy części – teraz nie mam żadnych problemów...

Obrazek

Wszystko przygotowane do montażu kadłuba, brakuje jeszcze tylko foteli pasażerów.

Obrazek
Ostatnio zmieniony czw maja 10 2018, 18:06 przez Heinrich Kosmala, łącznie zmieniany 3 razy.
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2122
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 141

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Wyposażenie kabiny pasażerów; tunele nawiewowe i fotele wklejone.

Obrazek

Obrazek

Dwie części kadłuba (16 i 24) sklejone, w tylnej części wklejone tunele nawiewowe, fotele i barek.

Obrazek

Z wyposażenia wnętrza właściwie to teraz nic nie widać, ale nie szkodzi, przynajmniej była fajna zabawa i ja wiem, co jest w środku. W żadnym przypadku nie chcę teraz rozpętywać dyskusji na ten temat, niedawno już się taka toczyła... :D
Ostatnio zmieniony czw maja 10 2018, 18:08 przez Heinrich Kosmala, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2122
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 141

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Pozostałe elementy tylnej części kadłuba...

Obrazek

...i jeszcze przymiarka „na sucho” usterzenia wysokości.

Obrazek
Ostatnio zmieniony czw maja 10 2018, 18:08 przez Heinrich Kosmala, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2122
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 141

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Usterzenie i kółko ogonowe gotowe. Koła jeszcze nie montuję, chyba by nieco przeszkadzało w dalszej budowie.

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony czw maja 10 2018, 18:09 przez Heinrich Kosmala, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2122
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 141

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Wyposażenie kabiny pilotów.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Po zamocowaniu dachu widać z tego tylko „kawałek“ foteli

Obrazek

Obrazek

Myślę, że przy użyciu „normalnego” kartonu dach kabiny można by uformować o wiele lepiej.
Ostatnio zmieniony czw maja 10 2018, 18:10 przez Heinrich Kosmala, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2122
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 141

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Otwory na reflektory wyciąłem dziurkaczem, zamknąłem od tyłu przeźroczystą folią, zwierciadła zrobione z wytłoczonej folii aluminiowej.

Obrazek

Kadłub gotowy, nie mieści się już w moim „niebieskim studio”, dlatego zdjęcie w plenerze, czyli na tarasie.

Obrazek
Ostatnio zmieniony czw maja 10 2018, 18:11 przez Heinrich Kosmala, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2122
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 141

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Konstrukcja mocowania skrzydeł jest perfekcyjna – bardzo wytrzymała i gwarantująca wymaganą symetrię przy montażu.

Obrazek

Pozostałe części skrzydeł gotowe i zamocowane do kadłuba.

Obrazek

Miejsce łączenia centropłata z resztą skrzydła nie wyszła mi idealnie. Do wypełnienia tam powstałej minimalnej przerwy spróbowałem metody, którą przeczytałem w relacji laszlika (z użyciem CA jako „wypełniacza”), jednak to mi zupełnie nie wyszło; szlifując papierem ściernym zepsułem strukturę „aluminium”. Muszę dalej eksperymentować... :(
Ostatnio zmieniony czw maja 10 2018, 18:12 przez Heinrich Kosmala, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
Awatar użytkownika
laszlik
Posty: 2056
Rejestracja: pn cze 07 2004, 1:42
Lokalizacja: WAW
x 109

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: laszlik »

Nie wpadłbym na to że zdecydujesz się na użycie CA na takim papierze, dlatego nie ostrzegłem w mojej relacji że jest to skuteczne tylko przy zwykłym nie kredowym papierze i druku offsetowym. Teraz już wiesz, szkoda tylko że kosztem modelu.
-Dziadku, ruskie w kosmos poleciały!
-Wszystkie?
-Nie, dwóch tylko.
-To co mi d... zawracasz!?

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
lehcyfer
Posty: 485
Rejestracja: pt lis 11 2005, 18:19
Lokalizacja: Poznań

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: lehcyfer »

Kupiłem kiedyś w lepszym sklepie papierniczym czy też artystycznym srebrną kalkę - coś jak zwykła, ale zamiast na czarno czy niebiesko kopiuje na srebrno. Mogła by ci pomóc w odzyskaniu ładnej srebrnej powierzchni bo grubość takiej przekalkowanej srebrnej warstwy jest praktycznie niezauważalna - w przeciwieństwie do prób malowania srebrną farbą.
- Do not try to make a model. Instead only try to realize the truth.
- What truth?
- There is no model. Then you will see that it's not the model that you make, it is only yourself.
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2122
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 141

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

lehcyfer, dzięki za pomysł! Zobaczę, czy coś takiego tutaj znajdę.
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
ODPOWIEDZ