*[Galeria/Budynek] Mauzoleum Galli Placydii w Rawennie, Ondrej Hejl 1:150

Zakończone relacje i galerie gotowych modeli.

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Hastur
Posty: 421
Rejestracja: ndz sie 29 2010, 23:33
Lokalizacja: Kołobrzeg
x 47

*[Galeria/Budynek] Mauzoleum Galli Placydii w Rawennie, Ondrej Hejl 1:150

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Hastur »

Witam serdecznie.

Dzisiaj chciałbym przedstawić kolejny prosty model, a mianowicie Mauzoleum Galli Placydii w Rawennie, wydany w skali 1:150 przez czeskie wydawnictwo Ondrej Hejl.

Czeskie wydawnictwa rzadko goszczą na polskich forach, a przecież jeśli chodzi o budowle, to nasi południowi sąsiedzi są kartonową potęgą. Zapraszam do oglądania:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Model jest moją pierwszą kartonową budowlą (mistrzów proszę o wyrozumiałość) i powstał z myślą o wręczeniu jako prezent urodzinowy. Całość sklejona w standardzie przy użyciu BCG. Retusz ścian humbrolem 62, a dachu humbrolem 113.
Podstawka to SF, ale bez podstawki tracił swój urok :) Choinka kupiona jako gotowa, trawa to posypka zielona w dwóch odcieniach, a "głaz" pochodzi z kołobrzeskiej plaży.

Teraz trochę o wycinance. Kupiłem ją za parę złotych w Internecie od przemiłego modelarza z Bielska Białej (pozdrawiam) i nie wiem gdzie to można kupić w Polsce. Model doskonale nadaje się dla początkujących, gdyż jest stosunkowo prosty w budowie, łatwy w retuszu i ma dużo powtarzalnych elementów, na których można ćwiczyć warsztat. Po sklejeniu prezentuje się moim zdaniem sympatycznie. Spasowanie elementów bardzo dobre i spokojnie można go skleić w standardzie. Przy klejeniu gzymsów należy uważać na szpary przy narożnikach. Wszystkie widoczne na zdjęciach błędy są raczej winą wykonawcy, a nie wycinanki.

Super sprawą są zaznaczone na elementach strzałki przy liniach gięcia, które pokazują kierunek zagięcia elementu. Jeśli strzałka jest czarna, to w kierunku wydruku, jeśli pusta w środku, to na zewnątrz. Prosta rzecz a bardzo pomaga przy skomplikowanych bryłach.

Do wad należy gęste rozmieszczenie elementów na stronie, niektóre wręcz stykają się krawędziami. Trzeba bardzo uważać przy wycinaniu elementów z kartki.

I to by było na tyle...
ODPOWIEDZ