[R] Pt47 -- Projekt własny -- czas na parę

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
b_milek
Posty: 306
Rejestracja: pn lut 14 2005, 17:50
Lokalizacja: Będzin / Warlingham UK
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: b_milek »

Spieszę z odpowiedzią, śruby są wycinane laserowo, próbowałem robić tą metodą, ale papier się rozwarstwiał, i za dużo mam tych śrubek o jednym rozmiarze, tak więc zakupiłem 1500, kolejnym udogodnieniem jest to, że więcej czasu mogę poświęcić projektowaniu części, a nie bawieniu się w wycinanie nakrętek. Czasami warto pójść skrótami.
Awatar użytkownika
McTavish
Posty: 23
Rejestracja: ndz kwie 08 2012, 16:04

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: McTavish »

Dzięki za szybką odpowiedź i powodzenia w budowie ;-)
orfeusz1988
Posty: 67
Rejestracja: pt lip 29 2011, 12:45
Lokalizacja: Słupsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: orfeusz1988 »

Co do śrubek jak bym wiedział że wycinanie ich jest takie upierdliwe to też bym zamówił, co do ruchomego układu jezdnego to jak dla mnie bez sensu bo model będzie cały czas stać w gablocie.
Robert_B.
Posty: 237
Rejestracja: czw mar 26 2009, 22:23
Lokalizacja: Wrocław
x 7

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Robert_B. »

orfeusz1988 pisze:Co do śrubek jak bym wiedział że wycinanie ich jest takie upierdliwe to też bym zamówił, co do ruchomego układu jezdnego to jak dla mnie bez sensu bo model będzie cały czas stać w gablocie.
Owszem, może i będzie. Nikt nie buduje tych modeli aby śmigały po makietach.
Tylko równie dobrze, można nie budować modeli parowozów od spodu prawda? Po co robić układ hamulcowy, czy wykonywać całą masę innych elementów, skoro i tak ich nie widać???? Po co budować Tendry od spodu? Przecież zajmuje to miesiące pracy a model i tak przecież będzie stał w gablotce. Równie dobrze idąc twoim rozumowaniem, można sobie darować wykonanie wnętrze budki maszynisty. Prawie nic nie widać, jak będą zamknięte okna i drzwi.
Odpowiedz sobie sam na to pytanie.
Jeżeli czegoś nie da się zrobić, potrzebny jest ktoś, kto o tym nie wie – przyjdzie i to zrobi.
Obrazek
b_milek
Posty: 306
Rejestracja: pn lut 14 2005, 17:50
Lokalizacja: Będzin / Warlingham UK
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: b_milek »

Robert.. ależ Ty się czepiasz ;). Odpowiem Ci i prawdopodobnie odpowiedź Cię zaskoczy. Po pierwsze mam zamiar postawić model na lustrze, specjalnie do tego przygotuję podstawkę, i będzie ona podświetlona.. więc będzie to widać :D Po drugi jak powiedział mi kiedyś Niki80 (chyb a 80) kleimy dla siebie i sama satysfakcja z tego, że tam jest przynosi dumę wykonawcy, ludzie mnie odwiedzający mają możliwość dotknięcia modelu i pod moim nadzorem dokładnego oglądnięcia. Mam brata (kiedyś też kleił) czepie się niemiłosiernie i mówi dlaczego tak to zrobiłem, skoro mogłem lepiej, dlaczego miałbym zawieść starszego brata, bo starszych trzeba słuchać, prawda :D.
No i po ostatnie, nadal zastanawiam się nad koncepcja modelu, i mogę tylko zdradzić tyle, że planuję coś czego tutaj na tym forum nie widziałem :D kiedy już zdecyduję, zrozumiesz dlaczego tak dokładnie :D
Z Twojej strony dalej oczekuję "czepiania: się i podkręcania mnie. :D Pozdrawiam :D

HAHAHA a teraz najlepsze Robercik mnie bronił, nie przeczytałem posta wyżej, bo myślałem, że to już czytałem :D ale nie będę nic zmieniał D. Niech będzie to ogólna odpowiedź, dla każdego kto zada następnym razem takie pytanie - po co to robić :D
Awatar użytkownika
januszmk
Posty: 124
Rejestracja: pn lut 14 2011, 19:02
Lokalizacja: Knurów

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: januszmk »

Zawsze jest miło ,kiedy można otrzymać podpowiedź , radę a nawet słowa, które pozytywnie motywuja do dalszej pracy. Robert tą umiejętnośc w sobie ma ;-) kto jak kto ale on umie zmotywować . Części modelu wykonujesz dokładnie i oby tak do końca . Trzymam kciuki
b_milek
Posty: 306
Rejestracja: pn lut 14 2005, 17:50
Lokalizacja: Będzin / Warlingham UK
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: b_milek »

Pora zwrócić się o prośbę do ekspertów.
Panowie (Panie jeżeli jakieś są) pracuję (czytać projektuje od nowa) półwózek przedni systemu Kraussa-Helmholtza, i mam problem.... Ciężko mi wydedukować z rysunku, czy resorowanie występuje po dwóch strona ostoi, czy tylko jednej, czy to jest symetryczne rozwiązanie? Dla uproszczenie jeżeli wykonam prawą część (komplet, wszystkie części jakie ,do tego są) i przez oś symetrii odbiję to na lewą po przez lustrzane odbicie, czy to będzie prawidłowe. Po prostu rozchodzi się o to czy wahacze i resory są po obu stronach. Nie piszę tutaj o nastawiaczach powrotnych, tam też występują dwa resory, ale ta część rysunku jest dla mnie zrozumiała. POMOCY :D
Awatar użytkownika
maniek72
Posty: 81
Rejestracja: ndz lut 15 2009, 12:04
Lokalizacja: Solec Kujawski

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: maniek72 »

Pt47-65

Obrazek

Obrazek
pozdrawiam Mariusz

Modele ukończone.
Pm3 Invicta Cysterna 401R Betoniarka150L
b_milek
Posty: 306
Rejestracja: pn lut 14 2005, 17:50
Lokalizacja: Będzin / Warlingham UK
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: b_milek »

Tak na szybko.. z tego co zauważam, zamiast kleić ten model to ja go projektuję, oryginalne części, które wykorzystałem to tylko prawidło.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
b_milek
Posty: 306
Rejestracja: pn lut 14 2005, 17:50
Lokalizacja: Będzin / Warlingham UK
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: b_milek »

Siedzę i dumam jak rozwinąć tą bryłę
Obrazek
posiedziałem chwile i poszukałem w necie, przez czysty przypadek znalazłem coś takiego
http://www.tamasoft.co.jp/pepakura-en/
Program w swojej prostocie wręcz idealny do rozwijania prostych i trochę bardziej skomplikowanych brył (Idealny dla przygotowywanie modelów dla maluchów) z moja sobie nie poradził. Gdybym miał skleić to co on wykonał, skończyłbym w pokoju bez klamek. Pozostaje jeszcze Rhino, ale myślę ze on po rozwinięciu też stworzy podobną siatkę. W końcu po przemyśleniu sprawy doszedłem do wniosku że to wyrzeźbię w kartonie, lub wykonam z modeliny.
ODPOWIEDZ