[P] Czego nie kleji "Super glue"

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
kadlubek
Posty: 114
Rejestracja: pt paź 08 2004, 19:09
Lokalizacja: Dublin

[P] Czego nie kleji "Super glue"

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kadlubek »

Jak wszyscy wiemy kleje cjanoakrylowe należą do grupy lepideł o bardzo złośliwej naturze. Chodzi mi o to, że najszybciej i najmocniej przyłapują rzeczy których akurat nie chcemy przykleić: włosy, skórę albo ubranie. Szukam materiału który można by wykorzystać jako narzędzie do dociskania, przesuwania klejonego elementu, bez obawy, że to właśnie ta szpatułka zostanie przyłapana zamiast np. relingu albo masztu.
Przychodzą mi do głowy dwa kierunki myślenia
- Jakaś odmiana plastiku albo szkło laboratoryjne.
- Impregnacja wykałaczki albo czegoś podobnego jakimś woskiem lub olejem, ale tak, żeby nie narażać modelu na pobrudzenie.
Jeżeli ktoś już znalazł na to sposób to proszę o podpowiedź.
Obrazek
Grzegorz75
Posty: 1000
Rejestracja: pt gru 09 2005, 14:34
Lokalizacja: GDYNIA
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Grzegorz75 »

CA nie klei się do tego materiału co są z niego robione koszulki na dokumenty :cool:
Awatar użytkownika
gnam
Posty: 48
Rejestracja: ndz lis 16 2008, 20:44

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gnam »

Klej Ca łapie prawie wszystko szczególnie z materiały o porowatej powierzchni i zawierającymi wodę , z niektórymi materiałami np wosk zbytnio nie reaguje .
Koszulki na dokumenty wykonuje się przeważnie z winylu albo polietylenu z dużą domieszką ulepszaczy.

Spróbuj wygotować w wosku wykałaczki czy inne patyczki. Ale to może tylko ułatwić zdejmowanie zaschniętego kleju a nie uchroni przed przyklejeniem.
Robert1966
Posty: 23
Rejestracja: śr mar 17 2010, 9:47

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Robert1966 »

Koszulki na dokumenty wykonuje się przeważnie z winylu albo polietylenu
Koszulki wykonuje się również z POLIPROPYLENU, którego nie łapie CA. Z polipropylenu wykonuje się zresztą wiele różnych opakowań, zwykle oznaczone tak:

Obrazek

Z takiego opakowania wyciąłem sobie różne "patyczki" do dociskania. Całkiem nieźle się sprawdzają.
Awatar użytkownika
LELO
Posty: 20
Rejestracja: czw sie 23 2007, 20:59
Lokalizacja: Mazowieckie

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: LELO »

Opakowanie po lodach :roll: Wczoraj próbowałem skleić kropelką i się nie dało :razz:
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
KayFranz
Posty: 59
Rejestracja: pn kwie 12 2004, 20:17
Lokalizacja: Poznań

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: KayFranz »

Papier podkładowy od naklejek.
Moja córka wciąż zbiera jakieś wróżki albo kucyki, oblepia tym ścianki mebli, jak skończy - ja jej zabieram resztę, odrywam niepotrzebny papier samoprzylepny, a podkład wykorzystuję m.in. właśnie jako narzędzie przy dotykaniu i manewrowaniu elementów klejonych CA.
Awatar użytkownika
lehcyfer
Posty: 485
Rejestracja: pt lis 11 2005, 18:19
Lokalizacja: Poznań

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: lehcyfer »

Polietylenu - czyli między innymi reklamówek z supermarketów
- Do not try to make a model. Instead only try to realize the truth.
- What truth?
- There is no model. Then you will see that it's not the model that you make, it is only yourself.
Awatar użytkownika
kadlubek
Posty: 114
Rejestracja: pt paź 08 2004, 19:09
Lokalizacja: Dublin

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kadlubek »

Dzięki za odzew. Do moich celów najlepiej pasuje patyczek z polipropylenu. Jeżeli dobrze kojarzę to z tego formuje się kubeczki do jogurtów, albo patyczki do lizaków. Czyli muszę wysłać dzieci po zakupy.
Pozdrawiam
Obrazek
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3195
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 97

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

Sądziłem że kubki do jogurtów tłoczy się z polistyrenu. Załatwiłem sobie nawet kiedyś kilka metrów folii (grubość chyba 1,5 mm) z której to tłoczyli ale leży od kilku lat na strychu i czeka na użycie w zacnym - modelarskim - celu i doczekać się nie może. Próbowałem ją kleić klejem do polistyrenu i nawet łapało choć nie tak dobrze jak zwykły plastik z modeli. Była jakby mniej 'rozpuszczalna'.
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
ODPOWIEDZ