[G] Pruski parowóz T3 Modelik

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
pawlo100
Posty: 204
Rejestracja: ndz kwie 10 2011, 22:30
Lokalizacja: Częstochowa
x 33

[G] Pruski parowóz T3 Modelik

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pawlo100 »

Witam!
Kończy się rok, trzeba czymś go zwieńczyć. Tak się składa, że posklejałem w jedną całość wszystkie części wymyślone przez Jana Kołodzieja i wydane przez wydawcę mogę więc przedstawić owoc rocznego, z przerwami, klejenia. Model potraktowałem jako przypomnienie sobie czym jest klejenie kartonu po ponad dwudziestoletniej przerwie i powiem Wam, że bez wizyt na Waszym forum byłoby mi dużo trudniej.
Opracowanie modelu jest bardzo dobre a babole, które znajdziecie na zdjęciach są wynikiem MOJEJ ciężkiej pracy :lol: .
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Na dzisiaj tyle, jeśli model Was zainteresował to się jeszcze odezwę ;-) .
Ostatnio zmieniony pn maja 14 2018, 20:03 przez pawlo100, łącznie zmieniany 4 razy.
Awatar użytkownika
dominik294
Posty: 68
Rejestracja: sob lut 26 2011, 21:27
Lokalizacja: Lublin

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: dominik294 »

Kolejny ,,kolejarz,,.
Jak dla mnie model rewelacja ,a baboli jakoś nie widzę.
Obrazek
Robert_B.
Posty: 237
Rejestracja: czw mar 26 2009, 22:23
Lokalizacja: Wrocław
x 7

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Robert_B. »

Mam ten model, czeka cierpliwie, aż kiedyś się za niego wezmę.
Ogólnie parowozik fajnie wygląda, niemniej jednak przyczepił bym się do kilku elementów.
Nity w budce, chyba "lekko" przeskalowane, wygląda jak nitowanie kotła w parowozie albo okrętu,Powinny być mniejsze, bardziej filigranowe max 0,5 mm.
Druga sprawa, trochę za dużo mosiądzu. A jak wiadomo co za dużo to nie zdrowo.
Przypuszczam, a nawet jestem prawie pewien, że poręcze były wykonane ze stali.
Trochę za czysty układ napędowy w stosunku do reszty modelu i za delikatna sprężyna w zaworze bezpieczeństwa (ten element zaraz za budką na kotle).
Mimo wszystko widać, że włożyłeś sporo pracy w ten parowozik. Fajnie, że kolejny modelarz zajmuje się tym tematem.
Widać, że masz potencjał, trzeba go wykorzystać. Zatem gratuluję i czekam na następny :)
Jeżeli czegoś nie da się zrobić, potrzebny jest ktoś, kto o tym nie wie – przyjdzie i to zrobi.
Obrazek
Awatar użytkownika
niki68
Posty: 425
Rejestracja: pt mar 28 2008, 22:46
Lokalizacja: Łuków
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: niki68 »

Witaj

Aż miło popatrzeć. Nabrałem ochoty na ten model. Zgadzam się z uwagami Roberta. Mosiądze wyglądają nienaturalnie, ale to wina zastosowanej farby. Na przyszłość polecam mosiądz Agamy (do wcierania). No i na układ napędowy metalizer H 27003 z zastosowaniem metody suchego pędzla.
To drobiazgi w stosunku do efektu końcowego. Witaj w klubie!!!
Pozdrawiam i mam nadzieję na kolejne parowozy.
Ol49;Cid21;Od2;Px48;Coalbrookdale Loc. - R. Trevithicka; Tyn6 - modele ukończone.

W modelarstwie nie ma dróg na skróty. Może być albo dobrze, albo źle!!!
czessek
Posty: 22
Rejestracja: wt kwie 10 2007, 21:09
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: czessek »

Piękny model !Wykonanie świetne.Gratulacje!
Awatar użytkownika
pawlo100
Posty: 204
Rejestracja: ndz kwie 10 2011, 22:30
Lokalizacja: Częstochowa
x 33

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pawlo100 »

Witam.
Chciałem Wam podziękować za miłe słowa oraz, co cenniejsze, za uwagi dotyczące wykonania modelu, no a jeżeli uwagi robią Robert_B czy niki68 to trzeba się odnieść.
Co do nitów to faktycznie są za duże, ale chciałem sprawdzić jak wyglądają nity z wygniatanych kółek, mniejszego wybijaka nie miałem a o robieniu kółek zaostrzoną igłą doczytałem później.
Jeśli chodzi o mosiądz to trochę zasugerowałem się panaKierownikową instrukcją, jeszcze pomyślę, ale, w gablotce na szafce taki złotawy będzie się inwestorowi czyli Żonie bardzo podobał. Już brudzing ledwo przeżyła :lol: .
Podwozie to w ogóle część modelu z której jestem najmniej zadowolony chyba zabrakło mi pomysłu na to jak ma wyglądać, naoglądałem się materiałów od pana Googla i filmów od mister You Tuba ale jakoś tak ..... :( . Zabrakło mi chyba widoku realnie jeżdżącego usmarowanego parowozu by wyrobić sobie zdanie .Może jeszcze usmaruję z lekka dół ale muszę jeszcze poszperać w necie.
Następna będzie chyba Ol49, stoi taka jedna u nas w Częstochowie mam do niej dosyć dobry dostęp , naczytałem się o tym modelu różnych niemiłych rzeczy , cóż zobaczymy ale póki co to muszę zrobić dla Prusaczka podstawkę, tory by Astra28 już zrobiłem, teraz męczę tarcze manewrową z http://pkprepo.net/tarcza-manewrowa-ksztaltowa/ ale dłubania przy niej tyle, że nie wiem kiedy skończę bo wzrok już nie ten :cry: .
Na koniec kilka zdjęć detali
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
No to się rozpisałem :shock:
Ostatnio zmieniony wt cze 22 2021, 18:04 przez pawlo100, łącznie zmieniany 6 razy.
Tyma - Kompletnie się na tym nie znam, więc chętnie się tym zajmę. - dobrze tutaj pasuje.
Pozdrawiam
Paweł
ORP Żubr,Wodnik,Pruski Parowóz T3,Ls410D
Obrazek
Awatar użytkownika
niki68
Posty: 425
Rejestracja: pt mar 28 2008, 22:46
Lokalizacja: Łuków
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: niki68 »

Witaj

Oj Pawlo Pawlo ... coś nam tu wodę lejesz z tą 20-letnią przerwą :-) :-)

A ja tu widzę nasyp zrobiony techniką "pozytywnie zakręconych" od H0. Po dokładnym obejrzeniu budki widzę fajnie zrobione zacieki, lepiej niż dobrze zrobione śruby sprzęgowe, fajną rdzę na rantach blach przy dymnicy, fajnie przyrdzewione pomosty.

Jeśli Ci się zechce, to wciśnij pomiędzy kołnierze mocowania komina krążki pomalowanego na czarno kartonu o grubości równej szczelinie, bo ta luka wygląda śmiesznie - gdy na wierzchu kołnierza widać łby nitów (śrub).

Pozdrowienia
Ol49;Cid21;Od2;Px48;Coalbrookdale Loc. - R. Trevithicka; Tyn6 - modele ukończone.

W modelarstwie nie ma dróg na skróty. Może być albo dobrze, albo źle!!!
Awatar użytkownika
kierownik
Posty: 2025
Rejestracja: pn kwie 07 2003, 10:33
Lokalizacja: Ruda Śląska
x 11

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kierownik »

Też myślę, że Pawlo nas czaruje z tą przerwą ;-)
Robota jak się patrzy!
Awatar użytkownika
pawlo100
Posty: 204
Rejestracja: ndz kwie 10 2011, 22:30
Lokalizacja: Częstochowa
x 33

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pawlo100 »

Jak bum cyk cyk nie kłamię, z tą przerwą- jak klikniecie w linki z podpisu to znajdziecie resztkę mojej kartonowo-drewniano-drucianej przeszłości a potem trochę plastiku było, ale ja nie pisałem, że to pierwszy model w ogóle był. Ale w końcu nie o to chodzi, że się przerwało, ale o to, że się znowu zaczęło.
Jeszcze raz dziękuję WSZYSTKIM za miłe przyjęcie mojego powrotu do modelarstwa kartonowego.
Pozdrawiam Paweł.
P.S. Może się komuś przyda krótka historia śruby do sprzęgu
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Przed malowaniem trochę pilnikiem po wierzchu gwintu pojeździłem.
Ostatnio zmieniony sob lis 03 2018, 19:25 przez pawlo100, łącznie zmieniany 2 razy.
Tyma - Kompletnie się na tym nie znam, więc chętnie się tym zajmę. - dobrze tutaj pasuje.
Pozdrawiam
Paweł
ORP Żubr,Wodnik,Pruski Parowóz T3,Ls410D
Obrazek
mario555
Posty: 147
Rejestracja: czw sie 16 2007, 8:56
Lokalizacja: Bydgoszcz

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: mario555 »

Mnie również model się podoba. Gratulacje! Czy możesz napisać coś o metodzie "rdzewienia"? :-) bo mi się podoba uzyskany efekt.
Manufaktura Modelarska
Akcesoria do modeli kolejowych 1:25, 1:45 http://www.mariomodelario.eu
Nity, śruby, nakrętki, wydruki 3D
ODPOWIEDZ