[R] Raumer-S - projekt własny

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Wrona
Posty: 43
Rejestracja: śr maja 04 2011, 21:09
Lokalizacja: Wrocław

[R] Raumer-S - projekt własny

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Wrona »

Witam,

po modelu kosmicznym pora zejść na ziemię. Postanowiłem wrócić do projektu, który swój początek ma w 2010 roku. Będzie to Raumer-S - prototyp trału minowego z okresu II wojny światowej. Po rocznej przerwie, spojrzałem na projekt świeżym okiem i wprowadziłem kilka poprawek.

Na początek historia pojazdu:
W 1944 roku firma Krupp zbudowała prototyp super ciężkiego pojazdu rozminowania nazwanego roboczo Raumer-S. Pojazd o łącznej masie 130 ton składał się z dwóch członów (każdy napędzany przez własny silnik Maybach HL90) połączonych przegubem. Oba człony posiadały parę stalowych kół o średnicy 2,7 m. Koła każdego z członów miały inny rozstaw, co pozwalało oczyścić z min większą powierzchnię. Jedyny zbudowany egzemplarz pojazdu został zdobyty pod koniec wojny przez armię amerykańską i przetransportowany do USA.

Dane techniczne:
- długość: 15,2 m,
- wysokość: 3 m,
- szerokość: 2,56 m,
- masa: 130 ton,
- silnik: Maybach HL90,
- prędkość maksymalna: 30 km/h

Obrazek Obrazek

Ponieważ obecnie dostępnych jest zaledwie kilka zdjęć i rysunków tego pojazdu, niektóre fragmenty opracowanego modelu będą miały wygląd hipotetyczny.
Model robię w typowej skali 1:25. Model będzie dość dużych rozmiarów - długości nieco ponad 60cm.

Na dobry początek kilka zdjęć sklejonego szkieletu jednego z członów Raumera-S, drugi będzie bliźniaczy:
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek


Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Staf
Posty: 32
Rejestracja: czw lis 17 2011, 17:52
Lokalizacja: Małopolska

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Staf »

Kosmiczna maszyna. Wygląda jak z Gwiezdnych Wojen. Wojska Imperium by nią nie pogardziły. :D
Fajny model, jestem ciekaw postępów!
Awatar użytkownika
Camilllo
Posty: 482
Rejestracja: sob gru 19 2009, 22:07
Lokalizacja: Włocławek
x 21

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Camilllo »

Hehe racja, tak właśnie pomyślałem że chyba Lucas zaczerpnął design swoich maszyn od tego :).
Obrazek
Wrona
Posty: 43
Rejestracja: śr maja 04 2011, 21:09
Lokalizacja: Wrocław

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Wrona »

Milion razy oglądałem zdjęcia Raumera i nigdy nie skojarzył mi się z Gwiezdnymi Wojnami, ale po wiadomości Stafa muszę przyznać że porównanie jest genialne.
Wrona
Posty: 43
Rejestracja: śr maja 04 2011, 21:09
Lokalizacja: Wrocław

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Wrona »

Witam,

po szkielecie przyszła kolej na właściwe poszycie modelu:

Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek

Następne do przyklejenia będą wszelakiego typu włazy oraz układ wydechowy w tylnej części pojazdu.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
ivandrago
Posty: 57
Rejestracja: śr paź 29 2008, 17:58
Lokalizacja: Bristol

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: ivandrago »

mi bardziej przypomina pojazd bojowy z 2 czesci obcego
Ukończone : Stolzeneck
Na warsztacie : HMS Victory
Strażak-3
Wrona
Posty: 43
Rejestracja: śr maja 04 2011, 21:09
Lokalizacja: Wrocław

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Wrona »

Witam,

dla wszystkich którzy tęsknili za Raumerem mam prezent gwiazdkowy w postaci nowych zdjęć:
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek

Jeden z kadłubów pojazdu został wyposażony w różnego rodzaju włazy, klapy, osłony itp. elementy. Pozostały do zrobienia zawiasy, światła w przedniej części kadłuba, osłona wizjera i rura wydechowa.

W międzyczasie wziąłem się za drugi kadłub:
Obrazek Obrazek Obrazek

Stopień zaawansowania jest nieco mniejszy w stosunku do pierwszego kadłuba, ale myślę że do końca roku ulegnie to wyrównaniu. A w roku 2012 pozostanie do zrobienia zawieszenie z kołami i przegub łączący „bliźniaki”.

Życzę wesołych świąt i pozdrawiam.
Wrona
Posty: 43
Rejestracja: śr maja 04 2011, 21:09
Lokalizacja: Wrocław

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Wrona »

Witam w kolejnej odsłonie relacji z budowy Raumera-S. Tym razem prezentuję zdjęcia wykończonych kadłubów wraz z zawieszeniem kół i częścią przegubu łączącego oba kadłuby:

Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek

Stan zaawansowania obu kadłubów jest identyczny i w tej chwili różnią się one jedynie szerokością zawieszenia.
Do zrobienia pozostały różniące się od siebie elementy przegubu dla obu członów oraz lampy, które przykleję na końcu.
Ostatnie zdjęcie przedstawia koła, którym brakuje tylko gumowych nakładek na obwodzie.

Pozdrawiam.
Wrona
Posty: 43
Rejestracja: śr maja 04 2011, 21:09
Lokalizacja: Wrocław

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Wrona »

Potworek już prawie gotowy:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek

Właściwie pozostało dokleić koła do kadłubów i siłowniki do przegubu, ale zanim to zrobię mam zamiar potraktować model delikatnym wash-em. Zobaczymy co z tego wyjdzie.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
stary
Posty: 328
Rejestracja: sob gru 10 2005, 21:34
x 6

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: stary »

Pomyśl o jakiejś figurce w skali i z epoki dla zobrazowania skali tego wynalazku. Coś w tym stylu jak widać na pierwszych fotach tego tematu.
ODPOWIEDZ