PZL P 11c Modelarz Kartonowy - prośba o uwagi krytyczne;)

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
nebucadneccar
Posty: 74
Rejestracja: ndz lip 24 2011, 18:12
Lokalizacja: Kołobrzeg

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: nebucadneccar »

Ja mam dokładnie ten drugi :D
Ujek
Posty: 29
Rejestracja: wt sie 09 2011, 13:03

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Ujek »

Dobra, jutro rozejrzę się za BCG, minutex także powinien być w sklepie modelarskim. Natomiast odnośnie Hermola jakie koledzy mają uwagi? :D

Teraz jeszcze kwestia lakierowania-impregnowania. Wstępnie eksperymentuję z dwoma warstwami Humbrola 35, niestety efekt jest mizerny, bardzo przy tym możliwe że puszka zależała się w szufladzie, bądź farbkę po prostu źle rozcieńczyłem (uniwersalnym rozcieńczalnikiem Wamod). W każdym bądź razie powierzchnia jest nieco żółtawa, przez jakiś czas stała się także i nieco przeźroczysta. Ten akurat problem na szczęście zniknął po wyschnięciu. Zobaczymy, jak będzie to wyglądać po spryskaniu matem/półmatem.

W każdym bądź razie i w tej materii wdzięczny będę za wskazówki (niezależnie od tego przeglądam forum, to oraz pozostałe modelarskie :D).

Tak na marginesie: polecam poniższą relację, odpowiedziała na moje pytania dotyczące chociażby sposobu formowania krawędzi natarcia (czyli żadne novum dla tutejszych), ale to odwzorowanie linii podziału blach... : link


EDIT:

W każdym bądź razie....

Obrazek


... ciąg dalszy "relacji" nastąpi. :D
Ujek
Posty: 29
Rejestracja: wt sie 09 2011, 13:03

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Ujek »

BCG już mam. :D Natomiast poszczególne segmenty za pomocą jakiego kleju najlepiej łączyć? Próbowałem Magiciem vel. CR, niestety efekty okazały się mizerne (zawiera chyba zbyt wiele wody, to po pierwsze, po drugie - spoina jest zbyt gruba). Zastanawiam się nad Minutexem i chyba to będzie najlepsze rozwiązanie.

EDIT:
Więc, tak jak mówiłem: początkowo zastosowałem minutex do łączenia na styk poszycia z wręgą, dopasowałem - wszystko wyglądało wręcz idealnie. Niestety wpadłem na genialny pomysł połączenia obydwu wręg za pomocą wspomnianego Magica-CR (że to niby sprawdzony, stary, spoinę zapewnia mocną); wobec powyższego zabiegu trzeba było wszystko korygować, zrywać, szlifować, przytwierdzać na nowo, a efekt widać na zdjęciach. Przespać się z tym jakoś przespałem, a naprawdę szkoda, bo wychodziło ślicznie...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Oczywiście konieczna okazała się także ponowna korekta... :D Myślę jednak, że chyba nie jest najgorzej.
Ujek
Posty: 29
Rejestracja: wt sie 09 2011, 13:03

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Ujek »

Coś tam się budowa powoli do przodu posuwa... :D

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

... i jak to wygląda? :D
Awatar użytkownika
nebucadneccar
Posty: 74
Rejestracja: ndz lip 24 2011, 18:12
Lokalizacja: Kołobrzeg

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: nebucadneccar »

Nie wygląda to fatalnie :twisted: całkiem dobrze :D
Mam pytanie: czy tam w tym pierwszym segmencie jest wata :?: Po co :?:

I jeszcze jedna rzecz: farbka do retuszu jest nieco inna niż poszycie. Bardzo rzuca się to w oczy. Nie możesz dobrać innej?

Buduj dalej, czekam niecierpliwie na skrzydła. Powodzenia dalej :D
Ujek
Posty: 29
Rejestracja: wt sie 09 2011, 13:03

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Ujek »

Tak, właśnie pracuję nad doborem odpowiedniego odcienia, ten na zdjęciach faktycznie nie jest najlepszy. Oczywiście, że wata - poszedłem za wskazówką z wspomnianej wcześniej foto-relacji (link). Niewątpliwi dodatkowo wzmocni ona segment oraz usztywni konstrukcję - co też w istocie ma miejsce (można łapać za model bez obawy o zapadnięcie się poszycia lub odkształcenia), taki odpowiednik niezbyt trafnie zastosowanego wcześniej Wikolu.

Zamknąłem także ten pierwszy nieszczęsny segment (póki co nie ma jeszcze sensu wklejać zdjęć) - troszku mi się w górnej części odkształciło nie tak, jak miało, ale za to przyłożę się do skomponowania należytego koloru, retusz powinien sprawę załatwić.

Skrzydła już na luzie będą powstawać, wycinanki mam w końcu dwie - wkurzyłem się, zaleciałem do kiosku i kupiłem nową. :D Teraz tylko trzymać kciuki za ogon i można będzie odetchnąć oraz przeprowadzić małe eksperymenty na skrzydłach (linie podziału blach, wzmocnienie od wewnątrz pianką etc.).

P.S. Jakiej farbki używałeś do retuszu (chyba że kleiłeś ten sam model ale w wydaniu MM, gdzie kolorystka jest chyba odrobinę inna)?
Awatar użytkownika
nebucadneccar
Posty: 74
Rejestracja: ndz lip 24 2011, 18:12
Lokalizacja: Kołobrzeg

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: nebucadneccar »

Ów model kleiłem jakieś 6-7 lat temu. Wstyd się przyznać ale nie wiedziałem co to retusz wtedy. :oops: Kleiłem modele w wersji podstawowej bez retuszu. Jak będę kiedyś w domu rodzinnym to zrobię foto tamtego modelu i wrzucę.
Jutro podeślę ci link do strony na której można dobrać kolor wrzucając zdjęcie modelu i klikając na wybrany kolor. Gdzieś tu na forum znalazłem ale mam zapisane na innym kompie. :roll:
Ujek
Posty: 29
Rejestracja: wt sie 09 2011, 13:03

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Ujek »

O, dzięki, dzięęęki. :D
Awatar użytkownika
nebucadneccar
Posty: 74
Rejestracja: ndz lip 24 2011, 18:12
Lokalizacja: Kołobrzeg

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: nebucadneccar »

Obiecany link http://scalemodeldb.com/paint

Myślę, że pomoże chociaż trochę.
Ujek
Posty: 29
Rejestracja: wt sie 09 2011, 13:03

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Ujek »

Genialna jest ta stronka :D:D:D:D:D Z pewnością pomoże, teraz nic, tylko zrobić skan wycinanki i wrzucić tam próbkę koloru, a pomoże ów dobrać bez cienia wątpliwości. :D:D:D:D Póki przekopałem szufladę i próbuję jakoś ten odcień dobrać.
ODPOWIEDZ