[R/G] P-51, czyli jak QŃ robi Qnika

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
QN
Posty: 1062
Rejestracja: czw gru 04 2003, 8:29
Lokalizacja: Stasi Las
x 131

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: QN »

Rozpocząłem wnętrze kabiny.
Jak zwykle, stwierdziłem, że wręgi mi w sklejaniu nie przeszkadzają, więc będę używał co najwyżej niektórych. Postanowiłem nie malować całego wnętrza, tylko dodać parę elementów od siebie.

Najważniejsza rzecz, to zmiana kolejności wykonywania elementów w stosunku do proponowanej w opracowaniu. Aby mieć pewność, że wszystkie elementy wewnętrzne i zewnętrzne pasowały do siebie (szczególnie w okolicach oszklenia) najpierw wkleiłem elementy ścianek wewnętrznych kabiny i oszklenie tylnej części kadłuba wraz z jedną wręgą trzymająca poprawny profil kadłuba:

Obrazek Obrazek

Następna na tapetę trafiła tablica przyrządów. Imitacje śrub i krawędzie tarcz przyrządów są lekko przetłoczone. Dodałem wszelkiego rodzaju przełączniki, pokrętła, tabliczki.
Do zrobienia tabliczek, podstaw pokręteł itp. użyłem aluminiowej folii pomalowanej w kolorach czerwonym i czarnym. Jest to aluminium z osłon szyjek butelek od wina. Jest dość grube i ładnie się wycina. Dodatkowo idealnie nadaje się na zgrubienia przewodów (już barwione), tabliczki znamionowe (można igłą zdrapać farbę i będą srebrne napisy na kolorowym tle). Uchwyty pokręteł zrobione są ze zgniecionych kawałków miedzianego drutu.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Kolejnym elementem była górna wręga z podstawą radiostacji i samą radiostacją. Wyciąłem boczne otwory w desce i dorobiłem widoczny kawałek zbiornika paliwa. Troszkę uplastyczniłem radiostację:

Obrazek

Udało mi się też wykonać drążek sterowy i fotel pilota. O podstaw zrobiłem pasy na fotelu pilota i elementy mechanizmu regulacji fotela.

Obrazek Obrazek Obrazek

I na koniec zdjęcia wklejonych podzespołów montowanych na górnej wrędze:

Obrazek Obrazek

Teraz czas na panele boczne kabiny.
Ostatnio zmieniony czw sty 01 2015, 15:24 przez QN, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
QN
Posty: 1062
Rejestracja: czw gru 04 2003, 8:29
Lokalizacja: Stasi Las
x 131

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: QN »

Przepraszam za podwójny wpis.
Awatar użytkownika
Łukasz K.
Posty: 925
Rejestracja: wt paź 07 2003, 18:08
Lokalizacja: Gdańsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Łukasz K. »

Świetna robota, zwłaszcza to uplastycznienie tablicy jest super. Dobry patent z tym winem. ;)
Awatar użytkownika
QN
Posty: 1062
Rejestracja: czw gru 04 2003, 8:29
Lokalizacja: Stasi Las
x 131

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: QN »

Prawy panel kabiny gotowy. Elementy składowe i całość po przyklejeniu na miejsce.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Troszkę dorobionych elementów. Przełączniki, pokrętła, kabelki.
Niewiele, jak na cały dzień roboty…
Ostatnio zmieniony ndz sty 04 2015, 9:27 przez QN, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
laszlik
Posty: 2056
Rejestracja: pn cze 07 2004, 1:42
Lokalizacja: WAW
x 109

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: laszlik »

Kuniu. Wykon, albo wy-KOŃ jak zwykle klasa.
Ale zdjęcia to porażka. Czym je robisz, że takie słabe?
A i coś kolor retuszu na krawędziach poszycia nie za bardzo...
Weź że zmień aparat... Szkoda psuć relacji.
-Dziadku, ruskie w kosmos poleciały!
-Wszystkie?
-Nie, dwóch tylko.
-To co mi d... zawracasz!?

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
QN
Posty: 1062
Rejestracja: czw gru 04 2003, 8:29
Lokalizacja: Stasi Las
x 131

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: QN »

Podmieniłem 2 zdjęcia na nowe i dodałem kolejne. Tym razem robione w świetle dziennym. Mam nadzieję, że teraz są choć trochę lepsze.

Ze zdjęciami staram się jak mogę. Robione Nikonem coolpix. I tak wybieram najlepsze z kilkudziesięciu... Fotograf ze mnie marny, choć staram się jak mogę. Poprzednie zdjęcia (i pierwsze obecnie) były doświetlone 2 lampkami. Może za duże zbliżenie dałem w makro i ostrość jest do bani.

A na razie mam kiepskie perspektywy wymiany aparatu - chwilowo mam inne priorytety ;-)

Co do retuszu. trochę inaczej wygląda on w świetle dziennym. Kolory farb mieszałem i dobierałem przy pięknej słonecznej pogodzie (tak, trafiła się taka 2 dnia świąt). Zdjęcia były robione przy żarówce i odcień już nieco inaczej wygląda. Do tego nie wiem, dlaczego tak krawędzie wychodzą na zdjęciach. Tak wygląda dobrany odcień farby przy świetle dziennym na nieco większej powierzchni:

Obrazek
Awatar użytkownika
laszlik
Posty: 2056
Rejestracja: pn cze 07 2004, 1:42
Lokalizacja: WAW
x 109

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: laszlik »

W takim razie chyba nie potrzebnie robisz zdjęcia w makro.
Spróbuj zrobić bez makro a potem wykadrować w jakimś programie do obróbki zdjęć to co chcesz, żeby było na zdjęciu. Może będzie lepiej.
A farba rzeczywiście dobrana niemal idealnie, ale ja spróbowałbym dodać odrobinkę białej albo jasnoszarej, by rozjaśnić i odrobinkę jasnego brązu, by złamać odcień. Wtedy przestałby tak bardzo dominować niebiesko-zielony kolor a farba bardziej pasowałaby do pikseli druku. Tak mi się wydaje.
-Dziadku, ruskie w kosmos poleciały!
-Wszystkie?
-Nie, dwóch tylko.
-To co mi d... zawracasz!?

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
QN
Posty: 1062
Rejestracja: czw gru 04 2003, 8:29
Lokalizacja: Stasi Las
x 131

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: QN »

Masz rację - spróbuję jeszcze powalczyć z kolorem, ale poczekam do kolejnego słonecznego dnia. Nie ma co próbować przy żarówce.
A teraz kolejne elementy.
Lewy panel kabiny pilota.
Na początek najważniejszy i najtrudniejszy jego element. Dodałem trochę drutów, cięgieł:
Obrazek Obrazek Obrazek

A tu już skończony lewy panel i zamontowane pedały:

Obrazek Obrazek

I na koniec kilka rzutów na skończone wnętrze kabiny:
Obrazek Obrazek Obrazek

Z tym makrem masz chyba rację. Im większe robię przybliżenie, tym bardziej ruszone zdjęcia wychodzą. Ale czasami muszę choć trochę. Gdyby nie przybliżenie, to z elementów lewego panele niewiele by było widać. Raptem całe 2 cm w najszerszym miejscu, a rolki przy cięgłach mają 1,5 mm średnicy.
Awatar użytkownika
Rudolf
Posty: 60
Rejestracja: pn gru 08 2014, 18:43
Lokalizacja: Wrocław

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Rudolf »

Zdjęcia w makro najlepiej robić z samowyzwalaczem ze statywu - wtedy się nie poruszą od drgnięcia ręki.
Powiadają że prawdziwa sztuka obroni się sama... Ale nie przede mną!
Awatar użytkownika
QN
Posty: 1062
Rejestracja: czw gru 04 2003, 8:29
Lokalizacja: Stasi Las
x 131

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: QN »

Drobna aktualizacja po 5 weekendach walki.

Sporo godzin pracy mnie to kosztowało, ale wnęki podwozia wyglądają troszkę inaczej niż w wycinance. Pierwszym problemem, z którym się zetknąłem był… brak zdjęć wnęk do P-51B. Długo szukałem w Internecie, zanim coś znalazłem. Było mnóstwo zdjęć do P-51D, ale nie no wersji B. A wnęki różniły się dość znacznie – szczególnie układem „drutologii”.

Na początku zmieniłem system otworów we wręgach wnęk:

Obrazek
A potem już było z górki…
Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Jeszcze tylko trochę dorabiania zostało.
ODPOWIEDZ