Most kolejowy

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Mateuszy
Posty: 19
Rejestracja: pt lip 22 2011, 15:56

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Mateuszy »

Moge dostarczyc zdjecia tego mostu dosc zabytkowa konstrukcja w calosci nitowana o ile pamietam sklada sie z 4 przesel widocznych na zdjeciu wiec w razie co dac znac do dokladnie fotografowac. i adresik http://fotopolska.eu/124399,z,48175,1,foto.html
Tap-Chan
Posty: 4
Rejestracja: ndz lis 22 2009, 16:07

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tap-Chan »

Witaj.

Jeżeli zainteresuje Cię konstrukcja odkryta, to w okolicy mam taki nieczynny most - mogę więc fotografować do woli.
Obrazek Obrazek Obrazek

Pozdro
Awatar użytkownika
nebucadneccar
Posty: 74
Rejestracja: ndz lip 24 2011, 18:12
Lokalizacja: Kołobrzeg

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: nebucadneccar »

Dzięki za wszystkie informacje :D Na pewno was kiedyś wykorzystam bo już wiem, że to nie mój ostatni most. A poniżej przedstawiam to co udało mi się do tej pory osiągnąć. Projektuje w skali 1:1 dla ułatwienia. Potem przeskaluję. Zobaczymy jak wyjdzie. Dzięki dla Stacha B. za materiały. Nie mogę na razie odpisać na priv bo mam za mało postów :-? Ale jak możesz to zerknij na to co stworzyłem i oceń.
Obrazek
Awatar użytkownika
kierownik
Posty: 2025
Rejestracja: pn kwie 07 2003, 10:33
Lokalizacja: Ruda Śląska
x 11

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kierownik »

No ładnie, ale projektu w skali 1:1 nie pokazuj na fotce w takim właśnie rozmiarze. Szerokość 1200 wystarczy w zupełności ;-)
Awatar użytkownika
nebucadneccar
Posty: 74
Rejestracja: ndz lip 24 2011, 18:12
Lokalizacja: Kołobrzeg

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: nebucadneccar »

OK, następnym razem będzie nieco mniejszy :razz: Ale projekt i tak chyba ulegnie zmianom. Po konsultacji z fachowcem okazało się, że trochę odbiega od rzeczywistości. Zobaczymy jeszcze.
Awatar użytkownika
nebucadneccar
Posty: 74
Rejestracja: ndz lip 24 2011, 18:12
Lokalizacja: Kołobrzeg

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: nebucadneccar »

Ciąg dalszych prac projektowych.
Obrazek

Jednak brnę dalej we własny projekt. Wiem, że niektórzy będą mnie krytykować, że odbiega on od rzeczywistości. Chociaż moim zdaniem nie do końca bo na fotkach w Internecie widać konstrukcje które są spawane i jednocześnie nitowane. Ja upraszczam trochę konstrukcję żeby łatwo go było wykonać. I tak będzie dość skomplikowany. Do zrobienia zostały mi jeszcze usztywnienia dolnej kratownicy, mocowania podkładów, podpory podestów, barierki i jakieś tam drobiazgi. Na pewno następny mój projekt będzie bardziej zbliżony do rzeczywistości :razz:
Awatar użytkownika
nebucadneccar
Posty: 74
Rejestracja: ndz lip 24 2011, 18:12
Lokalizacja: Kołobrzeg

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: nebucadneccar »

No i powiedzmy, że dotarłem do końca projektu-przynajmniej tak mi się wydaje.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Niestety na wizualizacji nie widać wszystkich nitów-musiałem z nich zrezygnować ponieważ wyszło ich ponad 2000 i mój program nie ogarniał tak dużej liczby krzywizn co powodowało przycinanie się programu. Jednak nity będą wszędzie tam gdzie powinny być. Co do zgodności konstrukcji z rzeczywistością to po przeanalizowaniu mnóstwa zdjęć i kilku dokumentacji stwierdzam, że most jest dość realny. Co do usztywnień i wytrzymałości konstrukcji to w wersji kartonowej na pewno wytrzyma :D W realu - nie wiem. Być może niektóre łączenia nie są odpowiednie. Postanowiłem jednak zrealizować ten most do końca. Następny na pewno będzie konkretną repliką więc nie powinno być takich problemów. Tutaj i tak musiałem mój projekt nieco przerobić. Okazało się, że przeoczyłem ważny element jakim jest skrajnia! W tej chwili jest to już poprawione i jest OK, ale zdenerwowanie było wielkie ponieważ ten projekt wymagał ode mnie mnóstwa pracy. Teraz zabieram się powoli za rysowanie formatek do druku i postaram się pokazać wam relację z budowy tego co wymyśliłem.

Co do tego o czym mówił gnam to moim zdaniem most bez pociągu będzie jakby niepełny, a model na moście zyska na atrakcyjności, mimo tego, że będzie częściowo zasłonięty.

Dla zainteresowanych:
długość w skali 1:1 -> 26464mm / 1:25 -> 1059mm
szerokość zew. w skali 1:1 -> 4440mm / 1:25 -> 178mm
wysokość zew. z rolkami w skali 1:1 -> 7320mm / 1:25 -> 293mm

Mam jeszcze pytanie: Jak wykonujecie tory? Są może gotowe w skali 1:25 czy robicie sami?
uboottd
Posty: 267
Rejestracja: pn lut 16 2004, 0:57
x 3

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: uboottd »

Te górne blachy węzłowe są jednością z górnym ceownikiem ? Bo jakoś to dziwne jest. Dałem to ojcu do obejrzenia (bawił się kiedyś w projektowanie mostów) i w sumie trochę pokręcił nosem na jeszcze jedną rzecz - nie bardzo widać co trzyma ten most przed chwianiem się na boki, reszta ujdzie

PS. 1:25 jest tak naprawdę trochę nietypowa dla kolejnictwa - jakoś tak się przyjęła dla modeli kartonowych u nas. Ci co sie chwalili do tej pory modelami (i ja też) robią od podstaw. Najbliższa by była skala II (1:22.5) ale nie widziałem na razie ofert torów w tej skali, przynajmniej u nas...
Awatar użytkownika
nebucadneccar
Posty: 74
Rejestracja: ndz lip 24 2011, 18:12
Lokalizacja: Kołobrzeg

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: nebucadneccar »

Co do górnych dźwigarów to jest to powiedzmy belka zespawana z czterech blach o odpowiednim kształcie. Widziałem na zdjęciach w necie takie rozwiązanie. A jeśli chodzi o chwianie się a boki to nie bardzo rozumiem. Połączenie górnych dźwigarów zrobiłem podobne do tych w moście w pierwszym moim poście. Oczywiście te C i T-owniki które są na górze są nitowane do dźwigarów. Zwróć też uwagę na to jak masywne są połączenia dolnej kratownicy. Wyjaśnij o co chodzi z tym chwianiem się na boki bo nie bardzo ogarniam.

Skalę 1:25 przyjąłem ze względu na model parowozu. Chciałem żeby zostały zachowane proporcje. Jak przeglądałem nasz polskie modele kolejowe to we wszystkich jest 1:25 (Modelik, GPM itp.) Owszem są też inne skale ale w tej jest najwięcej modeli które chcę zrobić.
uboottd
Posty: 267
Rejestracja: pn lut 16 2004, 0:57
x 3

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: uboottd »

Chodzi mniej więcej o to, że w przekroju masz tylko kwadrat ktory nie jest figurą sztywną.
Zauważ, że w tym moście na początku wątku masz co pewien czas ukośne stężenia tak samo jak te pionowe na górze
ODPOWIEDZ