[R] Mała, pękata pszczoła czyli wyścigówka GEE BEE R1.

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

cyrylus

[R] Mała, pękata pszczoła czyli wyścigówka GEE BEE R1.

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: cyrylus »

Witam serdecznie.
Gdy śledziłem relację z budowy Gee Bee, którą to prowadził Heinrich Kosmala zaciekawił mnie ten samolocik i zapałałem chęcią aby go skleić.
Ale postanowiłem trochę ten model wzbogacić ( jeśli tak to można nazwać ). Dlatego też otwieram relację w celu pokazania co ja tam pozmieniać chcę. :)
Arkusze z częściami pobrałem z tej strony:

http://www.konradus.com/forum/read.php? ... r=0&page=1

Chciałem od razu drukować ale jak dorwałem program corelDRAW to zacząłem się bawić i co nieco zmieniać.
Zmiany polegały jedynie na usunięciu siatek ze skrzydeł linii imitujących wybrzuszenia na płótnie ( a to dlatego że je zrobię ). Zmieniłem też kolor linii na obrysie.

Przed:


Obrazek


Po:


Obrazek i Obrazek


Rzeczy które, według mnie, powinny mi sprawić kłopoty okazały się dość łatwe w budowie, a te proste to cały czas mnie prześladują.
Prześladują mnie papier i druk.
Części wydrukowałem na papierze fotograficznym u kolegi, który ma malutką drukarnię. Po wielu testach okazało się że o impregnacji mogę zapomnieć, z klejami też kłopot. Jedyne kleje które nie reagują z tą farbą to BCG i Wikol, a lakier to Tamiya glos w sprayu ( ale odpowiednio nałożony ).


Budowę rozpocząłem od wnętrza.

Na podstawie tej siatki ...


Obrazek


... zbudowałem klatkę ( drut miedziany i cyjanopan ).


Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


Potem wyposażenie i malowanie.


Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Tego się obawiałem a poszło w miarę. W niektórych miejscach jest krzywo ale chyba tego nie będzie widać po oklejeniu poszyciem.
Z powodu kłopotów z wydrukiem zabrałem się za silnik, który to także ( w brew mniemaniu ) łatwo poszedł.

Obrazek Obrazek

Zostało jeszcze parę rzeczy do przyklejenia i silnik będzie gotowy.
Awatar użytkownika
air_22
Posty: 120
Rejestracja: pn lis 02 2009, 11:53
Lokalizacja: Katowice
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: air_22 »

Wariat!
Awatar użytkownika
MarcinS
Posty: 148
Rejestracja: czw lis 27 2003, 10:43
Lokalizacja: Pabianice/PLL

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: MarcinS »

I o to chodzi!!! Jak zaczynalem swojego viewtopic.php?t=13180&highlight= tez o takiej kabince myslalem ale pary nie starczylo i dla tego jeszcze bardziej podziwiam.
Pozdrawiam
MarcinS
cyrylus

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: cyrylus »

He he! :D Dzięki. :)
Widzisz, sam źle zrobiłem linka ( późno było ). Teraz już nie umiem tego zmienić.
W edytorze tekstu jest taki pasek z prostokącikami. Klikamy na ten pierwszy po prawej ( URL ), wklejamy link i jeszcze raz prostokącik. Przepraszam informatyków za brak fachowej terminologii. :D

Mój link:

http://www.konradus.com/forum/read.php? ... r=0&page=1

Link MarcinaS :

viewtopic.php?t=13180&highlight=
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2113
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 134

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Witaj cyrylus,
cieszę się, że zdecydowałeś się na budowę tego modelu!
A co do kabiny pilota; też się zastanawiałem, czy nie zrobić szkieletu, ale po zamknięciu kabiny i tak nic nie widać– poza fotelem pilota. No ale to nie znaczy, że nie wolno się „wyżyć“… :lol:
Powodzenia!
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
Awatar użytkownika
OSTOJA
Posty: 1216
Rejestracja: pt gru 19 2008, 14:08
Lokalizacja: Mielec (Ostróda, Iława)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: OSTOJA »

Poszedłeś na całość, kratownica, silniczek - trzymam kciuki za resztę. :D
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.
W imadle:
Dorobek
cyrylus

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: cyrylus »

No właśnie ta reszta okazuje się być karkołomna. Nie zdarzyło mi się chyba pracować z białymi częściami.
Wnętrze faktycznie będzie mało widoczne ale planuję zrobić otwierany właz więc może coś więcej będzie można zobaczyć.

Mam pytanie do znających się o klejenie przy pomocy BCG.

Jak kleić?

Ja smaruję ( na przykład ) poszycie w stosownym miejscu i pasek łączący. Czekam aż podeschnie trochę i łączę do kupy.... no i słabo się trzyma. :-?
Wiem że na forum może być mnóstwo o tym kleju ale może szybciej dostanę odpowiedź w mojej relacji. :)
Awatar użytkownika
OSTOJA
Posty: 1216
Rejestracja: pt gru 19 2008, 14:08
Lokalizacja: Mielec (Ostróda, Iława)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: OSTOJA »

BCG to klej dla cierpliwych. Można nim kleić krawędzie na styk, ogólna zasada wg moich doświadczeń - im mniej kleju tym lepiej. Posmarować obie krawędzie i odczekać aż dobrze wyschnie, następnie jedną z krawędzi jeszcze raz posmarować i połączyć obie krawędzie - łapie prawie natychmiast. Nie jest potrzebna podklejka. Im więcej kleju tym gorzej zaczyna się kleić, długo schnie, rozmięka karton. Jest jedna wada - przy dużej wilgotności powietrza przez dłuższy czas skleiny BCG potrafią puścić.
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.
W imadle:
Dorobek
Awatar użytkownika
lehcyfer
Posty: 485
Rejestracja: pt lis 11 2005, 18:19
Lokalizacja: Poznań

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: lehcyfer »

Rozumiem że Butapren rozpuszcza wydruk bo inaczej radziłbym jego użyć do klejenia poszycia. BCG może powodować krowie żebra. Ostoja dobrze radzi. Dodam że BCG tym lepiej klei im go mniej :)

Jeżeli chodzi o impregnację i klejenie innymi klejami zrobiłbym test z zaimpregnowaniem wydruku BCG a potem Caponem - BCG powstrzyma farbę przed rozpływaniem się. Robiłem tak już wcześniej i się udawało. Wtedy mógłbyś używać butaprenu do poszycia.
- Do not try to make a model. Instead only try to realize the truth.
- What truth?
- There is no model. Then you will see that it's not the model that you make, it is only yourself.
cyrylus

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: cyrylus »

Aha. Dzięki panowie.
Tak, butapren rozpuszcza i szewski też. Próbowałem impregnować BCG ale mi pofalowało papier ( pewnie za dużo kleju ).

P.s. Teraz to już kiszka z impregnacją bo nałożyłem " mgiełkę " lakieru w sprayu.
ODPOWIEDZ