Me 109F-4 AH Kartonowy Arsenał 4/2005 by Paolo vanKossi

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Paolo vanKossi
Posty: 39
Rejestracja: śr mar 10 2010, 18:51

Me 109F-4 AH Kartonowy Arsenał 4/2005 by Paolo vanKossi

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Paolo vanKossi »

Witam ponownie w kolejnej relacji.

Relacja dość nietypowa, bo model zaawansowany jest już w 90%, ale co tam. Otóż jakiś czas temu nabyłem w Antykwariacie model z wydawnictwa AH. W modelu brakowało strony z szablonami i rysunkiem montażowym skrzydeł. W sukurs z pomocą przyszli mi forumowicze Kordian i Fisk78 z Papermodels. Tak zrodziła się w mojej głowie idea aby zmierzyć się z nieco trudniejszą materią jaka są modele ze Stegny i postanowiłem sobie ulepić to co przedstawiam na obrazku poniżej:

Obrazek

Zaglądając na różne fora, zacząłem zgłębiać materię dotycząca modeli od Państwa Halińskich i dostałem gęsiej skórki na grzbiecie. Zacząłem się zastanawiać czy podołam czy podołam temu zadaniu. W ruch poszły drukarka i skaner i w ten sposób powstało co za moment będzie można zobaczyć na zdjęciach poniżej.

Na początek kilka ujęć całości:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Model buduję przy użyciu trzech rodzajów kleju: BCG jako główny, klej kontaktowy odpowiednik Butaprenu i klej cjanoakrylowy.
Model klei mi się nadzwyczaj dobrze choć jest bardzo wymagający i nie wybacza błędów. Najtrudniejszym elementem jaki w nim napotkałem to obudowa filtra powietrza aczkolwiek jestem zadowolony, bo udało mi się go wykonać bez szpachlowania "glutem" i malowania ale na nieszczęście z "solidnym" retuszem, który niestety widać. Najbardziej zaś jestem zadowolony z kolektorów wydechowych. A teraz pozwolę sobie wstawić kilka zbliżeń na co ciekawsze elementy modelu:

Kabina pilota:

Obrazek Obrazek Obrazek

Oj ciasno miał tu biedaczek pilot.

Dziób samolotu:

Obrazek Obrazek

Ach ten filtr powietrza i pechowy retusz.

Skrzydła samolotu i ich mechanika - lotki i klapy oraz "bąble" na brzuchu:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Jak się to wszystko powychylało to całkiem interesująco to zaczęło wygadać.

Podwozie główne i kółko ogonowe..... ups:

Obrazek Obrazek Obrazek

Opony niestety "łyse", mechaników trzeba podać do raportu. A tak na poważnie to najbardziej zadowolony jestem z wykonania obręczy kół podwozia głównego. Bieżnik to wciąż jeszcze nie moja liga.

Oraz na koniec ogon samolotu:

Obrazek

Ster kierunku niestety paskudnie odstaje od statecznika dlatego tylko jedno zdjęcie. Nie wiele mogę z tym już zrobić, przykleiłem na cjanoakryl niestety.

Na tym koniec dzisiejszego przydługiego odcinka. Zapraszam do oglądania fotek i chylę pokornie głowę pod topór bezlitosnej krytyki.

Tradycyjnie ciąg dalszy nastąpi kiedy nastąpi.

Do zobaczenia w następnej aktualizacji.
Pozdrawiam
Paolo
----------------------------------------------------------
Kleję bo lubię a nie dlatego, że potrafię

Na warsztacie:
Me-109 G5 KK Nr6(1/2009) 1:50, Me 109F-4 AH Kartonowy Arsenał 4/2005
Awatar użytkownika
laszlik
Posty: 2056
Rejestracja: pn cze 07 2004, 1:42
Lokalizacja: WAW
x 109

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: laszlik »

Poza błędami które sam wypisałeś i jesteś ich świadomy uważam że ładnie Ci wyszedł. Nie rozumiem tylko dlaczego zrobiłeś go ze skanów. Chcesz robić jeszcze raz to samo z oryginału, czy zadowala Cię taki przedruk, przez który ten model sporo traci? Nie przesadzajmy z żałowaniem 30 PLN na model. Efekt końcowy wart jest o wiele więcej niż koszt nowej wycinanki w razie niepowodzenia przy którymś elemencie.
I jeszcze jedno... Źle że przykleiłeś kołpak śmigła bez łopat. Jak teraz zamierzasz idealnie równo ustawić ich geometrię? Miej na uwadze, że drobna różnica kątów między łopatami wygląda strasznie i model od razu traci ze 40% klasy. Przynajmniej jak dla mnie.
-Dziadku, ruskie w kosmos poleciały!
-Wszystkie?
-Nie, dwóch tylko.
-To co mi d... zawracasz!?

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
Paolo vanKossi
Posty: 39
Rejestracja: śr mar 10 2010, 18:51

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Paolo vanKossi »

Witaj laszlik

Miło mi, że zagościłeś w relacji i zechciałeś wyrazić swoją opinię o tym co robię. No wiedziałem, że dostanie mi się za te skany, ale..... . Pozwolę sobie w tym miejscu na parę słów wyjaśnienia. Pieniądze to nie problem, z powodu którego sklejam ze skanu. Otóż mieszkam w UK i tutaj sprawa z zakupem modeli ze Stegny nie jest taka prosta bo wydawnictwo sprzedaje modele poza Polską tylko przez autoryzowanych dystrybutorów a takiego
w UK już nie ma a poza tym nakład tego modelu jest już wyczerpany. Próbowałem nabyć ten model z drugiej ręki, ale ludzie nie chcą lub się boją wysyłać modele zagranicę. Z wydruku jestem średnio zadowolony, aczkolwiek w realu wygląda to lepiej niż na zdjęciach. Mam bardzo prosty aparat, który na za wiele nie pozwala.
Drugi powód to ten który wspomniałem na początku relacji, czyli jest to mój pierwszy model z wydawnictwa AH, a one to do łatwych przecież nie należą. Szkoda by było nie skończyć modelu jak coś się spierniczy tak że nie można tego już przykleić.

Model na pewno wykonam po raz drugi z oryginału i myślę, że z relacją na bieżąco. Na chwilę obecną udało mi się zaopatrzyć w drugą wycinankę tak na wszelki wypadek. Dzięki życzliwości kolegów z innego forum zakupiłem ją od byłego dystrybutora.

Jeszcze raz dzięki za twoją opinię ponieważ uważam ciebie za opiniotwórczego człowieka na tym forum z niekwestionowanym dorobkiem modelarskim.
Pozdrawiam
Paolo
----------------------------------------------------------
Kleję bo lubię a nie dlatego, że potrafię

Na warsztacie:
Me-109 G5 KK Nr6(1/2009) 1:50, Me 109F-4 AH Kartonowy Arsenał 4/2005
Awatar użytkownika
Paolo vanKossi
Posty: 39
Rejestracja: śr mar 10 2010, 18:51

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Paolo vanKossi »

Z przykrością informuję, że w związku z przeprowadzką "syna marnotrawnego" do ojczyzny relacja zostanie zawieszona na czas bliżej nieokreślony. Jeśli model przetrwa szczęśliwie podróż "za morze" relacja z pewnością będzie kontynuowana.
Pozdrawiam
Paolo
----------------------------------------------------------
Kleję bo lubię a nie dlatego, że potrafię

Na warsztacie:
Me-109 G5 KK Nr6(1/2009) 1:50, Me 109F-4 AH Kartonowy Arsenał 4/2005
ODPOWIEDZ