(Relacja) Fokker Dr.I wydawnictwo ORLIK

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

cyrylus

(Relacja) Fokker Dr.I wydawnictwo ORLIK

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: cyrylus »

Witam.
Zacząłem sklejać kolejny model i z tej okazji zdecydowałem się otworzyć relację.
Jest to kolejne "dziwadło" które sobie upatrzyłem. "Dziwadło" dlatego iż, pomimo że ten samolot jest słynny w Świecie, konstrukcja trzypłatowa nie była zbyt powszechna. :D W każdym bądź razie wygląda dość fantastycznie i dlatego mi się podoba. :D No to do dzieła!
Okładka :) :


Obrazek


Budowę rozpocząłem od szkieletu kadłuba. Na ścianki kabiny pilota przykleiłem odcinki drutu imitujące kratownicę, a potem wyposażenie (niewiele go było :D ) ale trochę zabawy dało. :D. Następnie reszta elementów szkieletu.


Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Ostatnio zmieniony wt lut 08 2011, 22:08 przez cyrylus, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Haziaj
Posty: 107
Rejestracja: pt lis 26 2010, 14:26
Lokalizacja: Kętrzyn (Mazury)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Haziaj »

Jakie maleństwo fajne ;-) Powiedz jak z dokładnością pasowania, są problemy czy raczej wszystko dobrze jest zaprojektowane jak na razie.
cyrylus

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: cyrylus »

Rzeczywiście maleństwo ale mam nadzieję, że efekt będzie duży. :D
Jeśli chodzi o szkielet to wszystko w porządku. Nie ma najmniejszych problemów przy sklejaniu. Poszycie też jest świetnie opracowane ale oczywiście trzeba skupić się na dopasowywaniu, bo byle niedokładność może spowodować powstanie "dziur" czy też "naddatków". :D
Mnie poszło dobrze tylko w przedniej części boczne poszycie jest lekko niedociągnięte. Ale to jest moja wina bo za bardzo "wypuściłem" te części w zaznaczonym miejscu:


Obrazek


Żywię jednak szczerą nadzieję i głęboką wiarę, że te niedokładności uda mi się ukryć czy też zniwelować. :D:D
Tak wygląda oklejony kadłub:


Obrazek Obrazek

Następne w kolejności są: statecznik i górne poszycie.
Przed przyklejeniem statecznika zamocowałem od środka linki do sterów.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Ostatnio zmieniony wt lut 08 2011, 22:07 przez cyrylus, łącznie zmieniany 1 raz.
cyrylus

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: cyrylus »

Witam.
Prace idą do przodu i uzbierało mi się trochę fotek więc zamieszczam kolejny post.
Zgodnie z instrukcją następne w kolejności są podwozie, silnik i jego osłona (tyle na razie zrobiłem ).

Podwozie proste - belka , a raczej małe skrzydło, zastrzały i koła.... A! I naciągi :D.


Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek



Silnik pomimo dużej ilości elementów , w dodatku takich które trzeba zrobić samemu z drutu , nie stanowił problemu.



Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek



No i osłona :


Obrazek Obrazek


Coś musiałem poknocić bo silnik ma ciasno w osłonie i nie chce zrobić pełnego obrotu ale to nic istotnego. To ma stać i wyglądać a nie furkotać czy cuś tam. :D

W między czasie obkleiłem izolacją z kabla otwór w kabinie i pomalowałem na odpowiedni kolor.

P.S. Kolego OSTOJA są foty bez reklam. ;-) Zmieniłem "magazyn" na zdjęcia .:D
Awatar użytkownika
OSTOJA
Posty: 1216
Rejestracja: pt gru 19 2008, 14:08
Lokalizacja: Mielec (Ostróda, Iława)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: OSTOJA »

cyrylus pisze:P.S. Kolego OSTOJA są foty bez reklam. ;-) Zmieniłem "magazyn" na zdjęcia .:D
Cieszę się, takie zdjęcia krócej się "ładują" i przyjemniej się je ogląda. Pozdrawiam.
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.
W imadle:
Dorobek
cyrylus

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: cyrylus »

Coś skleiłem więc zamieszczam. :D
Zanim jednak przedstawię kolejny etap z budowy samolotu pokażę fotki maleństwa które skończyłem dzisiaj, a kleiłem je w międzyczasie.
Oto ono! TKS:


Obrazek Obrazek Obrazek


A teraz samolot.
Skleiłem dolne i środkowe skrzydła. Przy dolnych płatach nie miałem problemów ale przy środkowych miałem kłopot z dopasowaniem szkieletu do poszycia, tak jakby był za duży.


Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


Miałem też problem aby okleić zastrzały tymi częściami...

Obrazek

...więc musiałem trochę przyciąć zastrzały...

Obrazek

....i wyszły tak sobie...

Obrazek
cyrylus

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: cyrylus »

No i wyszła kiszka. :(


Obrazek

Na powyższym zdjęciu widać szczelinę pomiędzy osłoną a wręgą ( nie pisałem o tym wcześniej bo myślałem że to nic ) . Nie wiem co jest grane bo do wręgi pasuje poszycie kadłuba, a osłona pasuje do silnika. :-? Coś też z mocowaniem środkowego płata mi nie poszło, tak jakby był za "płytko" osadzony w kadłubie ( ale niżej się nie dało :D ). Efektem tego jest to:


Obrazek Obrazek

Próbowałem to zamaskować i wyszło mi tak:

Obrazek

...Co najwyżej średnio. :cry:
No nic. Trzeba to jakoś skończyć.
Na koniec fotki sterów wysokości ( ster kierunku przykleję na końcu ):

Obrazek
Awatar użytkownika
OSTOJA
Posty: 1216
Rejestracja: pt gru 19 2008, 14:08
Lokalizacja: Mielec (Ostróda, Iława)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: OSTOJA »

Dziwna sprawa. Nie mam tej wycinanki więc nie mogę podpowiedzieć ale wygląda na to, że to jakiś wycinankowy babol. Trzeba jakoś to "przeżyć".
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.
W imadle:
Dorobek
cyrylus

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: cyrylus »

Pewnie masz rację Ostoja, jakiś babol.
No i oczywiście chlastał się nie będę. :D:D:D
Zwłaszcza, że dziś zrobiłem górny płat i model wygląda bardzo fajnie. :)


Obrazek Obrazek


Obrazek Obrazek Obrazek


Pozostały mi jeszcze karabiny, śmigło i ster kierunku, więc już niedaleko. :D
cyrylus

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: cyrylus »

Budowa modelu zakończona.
Wczoraj podoklejałem elementy o których pisałem wcześniej, a dziś zrobiłem kilka fotek.
Niestety na śmigle nie ma tych fajnych linii słoi bo musiałem je pomalować. :D :D
Na głowicy były białe pola pod łopaty tak ustawione jakby śmigło miało obracać się w prawo. Po dogłębnym sprawdzeniu stwierdziłem że powinno obracać się w lewo . :wooow: Więc łopaty przykleiłem "na lewo".... i zostały białe pola :-? .


W trakcie klejenia popełniłem jakieś błędy ale wycinanka też ma swoje babole ( jak to wspominałem wcześniej :D ). Jednakże model jest bardzo fajny, łatwo i szybko się go skleja.
To małe dziwadełko będzie kolejnym eksponatem w mojej małej kolekcji dziwadeł. :lol: :lol: :lol:


Obrazek


Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek


Dziękuję oglądającym za uwagę.
Do następnej relacji.

KONIEC.
ODPOWIEDZ