[R/G] Williams BMW FW26

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
PiterATS
Posty: 435
Rejestracja: pn lip 24 2006, 20:25
Lokalizacja: Opole
x 1

[R/G] Williams BMW FW26

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: PiterATS »

Witam w nowej relacji. Jej przedmiotem będzie model bolidu F1 Williams FW26, w wersji z charakterystyczną, dobrze znaną paszczą na nosie:

Obrazek

Model będzie przedstawiał bolid Juana Pablo Montoi.
Model buduję w związku z konkursem na innym forum więc budowa jest już nieco zaawansowana. A więc w skrócie:
Jest to darmowe opracowanie, które można pobrać ze strony met mania.com. Zdjęcie poglądowe arkuszy i instrukcji.

Obrazek

Na początku zabrałem się za środkową część nadwozia, mieszczącą monocoque kierowcy. W celu ułatwienia sobie pracy odciąłem nos, w miejscu, gdzie był on doczepiany w prawdziwym bolidzie. Dzięki temu będę też miał ułatwione zadanie przy lakierowaniu modelu.

Obrazek Obrazek Obrazek

Podłoga z dyfuzorem i kokpit. Kierownicę i pasy wkleję pod koniec budowy.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Boczne sekcje z chłodnicami wody i oleju:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obecnie kończę robić garb osłony silnika.

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony sob sie 25 2012, 22:28 przez PiterATS, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
PiterATS
Posty: 435
Rejestracja: pn lip 24 2006, 20:25
Lokalizacja: Opole
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: PiterATS »

Udało mi się zrobić garb osłony silnika. Nie ma co ukrywać, ten element dał mi się mocno we znaki. Konieczność uformowania go w sumie w 6 płaszczyznach, łącznie z grzebieniem wieńczącym garb, połączona z doklejaniem zespołu wlotu powietrza, zagłówka i podwyższeń boków kokpitu, sprawia, że to chyba najtrudniejszy do zrobienia, w tym modelu element. Wracając do samego zagłówka, tego ze znaczkiem Burakowozu Młodzieży Wiejskiej :zeby: , to musiałem go opracować od podstaw. Raz, że to, co było wycinance nie za bardzo chciało pasować do reszty, a dwa, po sklejeniu wyglądało to inaczej niż na zdjęciu z instrukcji. Ale jakoś to wymęczyłem :)

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Myślę, że teraz będzie już z górki. Jako następny, pod skalpel pójdzie przedni nos.
Awatar użytkownika
PiterATS
Posty: 435
Rejestracja: pn lip 24 2006, 20:25
Lokalizacja: Opole
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: PiterATS »

Dzisiaj udało mi się jeszcze zrobić nos z paszczą. To kolejny element, na który trzeba uważać. Okazało się, że spód nosa nie chce pasować do reszty, zresztą na zdjęciu z instrukcji, widać, że jest też mocno wymęczony. Rozrysowałem go więc od początku, po swojemu. Zresztą do nosa podchodziłem aż trzy razy. Za pierwszym, powstała mi jakaś tłusta plama, na dopiero co wyciętej części, a za drugim okazało się, że spód nie pasuje. Dopiero trzecia próba zakończyła się jako takim sukcesem :)

Obrazek Obrazek Obrazek

Kolejna odsłona za kilka dni.
Awatar użytkownika
ramm
Posty: 512
Rejestracja: śr lut 06 2008, 0:46
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: ramm »

Oto przewaga modeli z netu nad tymi kupionymi w kiosku. Raz że są nawet nieźle zaprojektowane, a dwa że części można drukować ile dusza zapragnie.

Na jakiej drukarce (model) wydrukowane zostały arkusze, czym je i jak zabezpieczyłeś?
☠Rock Honor Ojczyzna☠
Awatar użytkownika
PiterATS
Posty: 435
Rejestracja: pn lip 24 2006, 20:25
Lokalizacja: Opole
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: PiterATS »

Mam starego, dobrego, poczciwego Canona Ip1000, z kasetami, których zamienniki kosztują 7zł za czarny i 9zł kolorowy :haha:

Arkusze impregnuję kaponem, prosto z puszki, a po skończeniu budowy całość zostanie jeszcze pokryta błyszczącym lakierem i przepolerowana,
Awatar użytkownika
ramm
Posty: 512
Rejestracja: śr lut 06 2008, 0:46
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: ramm »

A na jakim papierze to drukujesz?
☠Rock Honor Ojczyzna☠
Awatar użytkownika
PiterATS
Posty: 435
Rejestracja: pn lip 24 2006, 20:25
Lokalizacja: Opole
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: PiterATS »

Przeważnie na niepotrzebnych arkuszach z różnych modeli. Akurat Williamsa wydrukowałem na odpadach, pochodzących ze zdekompletowanego modelu parowozu Ol-49 z Modelika :cool:
Awatar użytkownika
herbaciany
Posty: 670
Rejestracja: czw lis 04 2004, 23:22
Lokalizacja: Strzegom

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: herbaciany »

Za 800 lat prześwietlą model i się okaże ,że jedno dzieło sztuki zostało zrobione na drugim ;-)
Bardzo mi się twoja praca podoba :!:
Awatar użytkownika
PiterATS
Posty: 435
Rejestracja: pn lip 24 2006, 20:25
Lokalizacja: Opole
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: PiterATS »

Dzięki, pochwały od takiego modelarza, to dla mnie zaszczyt i natchnienie do dalszej pracy :)

Jako następne zrobiłem przednie i tylne skrzydło. Tutaj trzeba zwrócić uwagę na obie lotki przedniego skrzydła. Posiadały one charakterystyczne sfalowania, które nie są ujęte w projekcie. Trzeba więc je wykonać na podstawie zdjęć oryginału:

Obrazek Obrazek

Pylony przednich kierownic strug powietrza:

Obrazek

I zaczątki tylnego zawieszenia:

Obrazek

Na koniec jeszcze zdjęcie wszystkiego złożonego na sucho w przysłowiową kupę :haha:

Obrazek
Awatar użytkownika
PiterATS
Posty: 435
Rejestracja: pn lip 24 2006, 20:25
Lokalizacja: Opole
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: PiterATS »

Święta, a więc i na modele mam mniej czasu niż zwykle. Udało mi się jedynie zrobić prawe tylne zawieszenie, oraz pierwsze koło, które było raczej kołem prototypowym, na którym musiałem sobie jakoś wypracować technikę jego budowy. Wyszło, jak wyszło:

Obrazek Obrazek Obrazek

Poza tym, obecnie nadwozie jest już lakierowane na połysk i pierwsze warstwy lakieru zapowiadają ciekawy efekt końcowy :)
ODPOWIEDZ