[Relacja] Katedra Świętego Wita - 1:350 - Betexa

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
darko79
Posty: 7
Rejestracja: pn gru 13 2010, 15:29

[Relacja] Katedra Świętego Wita - 1:350 - Betexa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: darko79 »

Wstęp
Witajcie po długiej przerwie. Po sklejeniu modeli kościoła w Szczecinie Dąbiu oraz pałacu Neuschwanstein (zdjęcia w otchłaniach forum Konradusa) popełniłem również model paryskiego wzgórza Montmartre (zdjęć w Internecie brak). Na następny model wybrałem Katedrę Świętego Wita w Pradze w skali 1:350 z wydawnictwa Betexa. Model powala nałożonymi teksturami, nie powala natomiast dokładnością ich dopasowania co będzie później pokazane.

Obrazek

Część 1 - Dach

W przeciwieństwie do większości modeli budynków ten zaczynamy kleić od dachu a nie od podstawy. Tutaj wszystko pasowało ładnie i efekt końcowy jest naprawdę zadowalający.

Obrazek

Cześć 2 - Ściana południowa - góra

Górna część ściany południowej wraz z główną wieżą. Opcjonalnym tutaj jest wycięcie części okien (na wieży) i duże okno obok wieży. Problemem jest brak zaznaczonego obrysu do wycięcia przy części okien, bardzo to utrudniło mi pracę, zalecam bardzo dokładne obliczenie i zaznaczenie obszarów do wycięcia. Efekt końcowy jak na zdjęciach, wg mnie dobry.

Obrazek Obrazek

Zapraszam do oglądania i komentowania mojej relacji.

Pozdrawiam
darko79
darko79
Posty: 7
Rejestracja: pn gru 13 2010, 15:29

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: darko79 »

Witam część dalsza relacji z budowy :)

Część 3 – Ściana północna - góra

Obrazek

Obrazek

Tutaj okno do wycięcia, zespół bezproblemowy do wykonania.

Cześć 4 – Ściana zachodnia – góra

Dużo okien do wycięcia, największy problem jest z dużym oknem ze względu na wąski element okalający okno (tworzący głębie) i trzeba uważać by go nie wygiąć. Mniejsze okna – znowu uwaga na miejsca cięcia. I uwaga do druku na szczycie widać wielkie przesunięcie druku, niestety dotyczy pewnie całości wydruku bo na zdjęciach w wycinance również widać ten sam mankament.

Obrazek

Obrazek

Zapraszam do oglądania i komentowania mojej relacji.

Pozdrawiam darko79
Awatar użytkownika
Haziaj
Posty: 107
Rejestracja: pt lis 26 2010, 14:26
Lokalizacja: Kętrzyn (Mazury)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Haziaj »

Bardzo ładnie Darko. Budowle mają coś w sobie. Będziesz robił jakąś podstawkę pod model w stylu terenu przestrzennego, a może jakaś wydrukowana tekstura ? Widziałem takie coś przy modelu Renovy - Twierdza Boyen w Giżycku.
darko79
Posty: 7
Rejestracja: pn gru 13 2010, 15:29

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: darko79 »

Dziękuję Haziaj wiesz zobaczę jak będzie wyglądał standard ale raczej przy nim zostanę, najwyżej jakaś tekturka pod podstawę dla usztywnienia ale zobaczymy :) ...

Pozdrawiam
darko79
darko79
Posty: 7
Rejestracja: pn gru 13 2010, 15:29

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: darko79 »

Część 3 – Połączenie trzech ścian oraz doklejenie balustrad

Tutaj ogólnie problemów być nie powinno, trzeba uważać tylko na równe połączenie ścian. Kolejnym problemem okazały się balustrady, po sklejeniu ich w dwie warstwy przy zaginaniu bardzo łamią się i wyłazi białe na wierzch, niezbędny jest dobry retusz.

Część 4 – Naklejenie dachu

Wbrew temu co napisane w instrukcji połączenie ścian z dachem w całość nie powinno przysporzyć nikomu problemów, zaczynamy od strzelistej ściany z dwiema wieżami (część z dużym okrągłym oknem) i posuwamy się w tył. Ja popełniłem wcześniej błąd i nie skapnąłem się że część szczytów ścian należy zagiąć i podkleić z drugiej strony, na szczęście dałem radę ściąć te elementy (zagiąć nie miałem już szansy) i podkleić jak należy.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Pozdrawiam
darko79
darko79
Posty: 7
Rejestracja: pn gru 13 2010, 15:29

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: darko79 »

Witajcie po przerwie świątecznej... niestety inne priorytety i mniej czasu na klejenie.

Część 5 – Wieża południowa

Sklejenie górnej części głównej wieży nie powinno nastręczyć nikomu problemów. Jedynym minusem opracowania tutaj jest zbyt duże miejsce przewidziane na prawy tylny (patrząc od czoła wieży) „grzybek” na dachu.

Obrazek Obrazek

Pozdrawiam
darko79
darko79
Posty: 7
Rejestracja: pn gru 13 2010, 15:29

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: darko79 »

Witajcie po przerwie spowodowanej dużą ilością klejonych elementów ale po kolei...

Część 6 – Wykończenie wieży głównej

Z trzech stron elementy do wykończenia wieży, oczywiście trzeba uważać przy ukształtowaniu i przyklejeniu ich do wieży.
Można mieć zastrzeżenia do białej przestrzeni na jednym z elementów widać to dokładnie na zdjęciu. Ale z dalszej odległości nie rzuca się to w oczy.
Kolejnym małym minusem jest to iż z czwartej strony, od dachu, nie ma elementu wykańczającego wieże, niby to nie jest widoczne tam z tyłu, ale jednak jest to trochę nie tak jak powinno być w tak ciekawym modelu.
Sam efekt końcowy bardzo ciekawy.

Obrazek

Część 7 – Wykończenie ściany północnej

Dwa dość duże elementy nie przysparzające żadnych problemów.

Obrazek

Część 8 – Dwie wieże

Największe część pracy składająca się na tę część relacji. Same wieże kleiło się dobrze, mały problem może sprawić wpasowanie czterech elementów wokół wież, ale troszkę dokładności i powinno być dobrze.

Obrazek

I dwa zdjęcia całości ze szczególnym uwzględnieniem wież.

Obrazek Obrazek

Pozdrawiam i zapraszam do komentowania
darko79
Awatar użytkownika
chochlik
Posty: 361
Rejestracja: czw lip 24 2008, 12:11
Lokalizacja: Tychy
x 57

Katedra

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: chochlik »

No, mnie się podoba. Gratulacje :D
Pozdrawiam kartoniarzy.
darko79
Posty: 7
Rejestracja: pn gru 13 2010, 15:29

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: darko79 »

Witajcie po bardzo długiej przerwie. Spowodowana była klejeniem bardzo czasochłonnych elementów, szczegóły poniżej

Część 9 – Przypory

Klejenie przypor szło mi niezwykle mozolnie i powolnie. Piętnaście sztuk tych części złożonych z korpusu i małych części uzupełniających może przyprawić o niestrawność :), porównać to można do robienia kół w czołgach. Wymagana przy tym jest naprawdę duża doza cierpliwości i precyzji, mam nadzieję że wyszło mi to względnie dobrze.

Część 10 – Daszki

Daszki między przyporami sporo ich ale bez historii.

Poniżej zdjęcia odnoszące się do obu części relacji. Więcej zdjęć na mojej stronie: http://www.kartoniarz.mojserwer.info Zapraszam.

Obrazek Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ