[RELACJA] 7TP dwuwieżowy

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
mat_79
Posty: 33
Rejestracja: pt maja 09 2008, 22:20
Lokalizacja: Lublin

[RELACJA] 7TP dwuwieżowy

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: mat_79 »

Jakiś czas temu zacząłem dłubać 7TP w wersji dwuwieżowej. Model pochodzi z wydawnictwa GPM i... Hm... Wymaga kilku usprawnień, bowiem wierność niektórych części wobec stalowego oryginału jest dyskusyjna. Na chwilę obecną posiadam już kadłub (bez klap). Model będzie całościowo pomalowany w kamuflaż z 1939 roku.

Jak widać, przednią górną płytę pancerza wykonałem od podstaw.
Obrazek Obrazek

Podobnie jak elementy pancerza tylnego. Silnik dosyć mocno poddałem przeróbkom, tak by rury różnego rodzaju bardziej przypominały oryginał. Kilka wyrzutów sumienia co do wykonania niektórych elementów mam...
Obrazek Obrazek Obrazek

Nity to dżety do paznokci klejone na CA. Prawdopodobnie nie będę mógł ich użyć wszędzie (np. na błotnikach) ze wzgędu na zbyt duży rozmiar - średnica ok 1mm.
Obrazek Obrazek

Zrobiłem już też tłumik spalin, jednak zapomniałem go uwiecznić na tej sesji zdjęciowej... Teraz dłubię koła podtrzymujące.

Pozdrawiam i czekam na krytykę. :oops:
Na warsztacie: Ursus A Tank wodny

Ukończone: TK-S, Ford Tfc
Awatar użytkownika
marcin1323
Posty: 80
Rejestracja: pn sty 19 2009, 19:54

Re: [RELACJA] 7TP dwuwieżowy

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: marcin1323 »

no to masz już przynajmniej jednego pilnego obserwatora. Jest jeden z modeli które leżą w szafie i czekaja na swoja kolej :) - jak 8 innych :(
mam takie pytanko czy dysponujesz jakimiś planami 7tp? a jesli nie to czy zmiana w przedniej części opancerzenia nastąpiła tylko na podstawie zdjeć czy jeszcze szkiców np zamieszczonych w jakiś publikacjach?
Obrazek
Awatar użytkownika
Bartek D
Posty: 64
Rejestracja: pn lut 11 2008, 19:35
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Bartek D »

No to już jest dwóch obserwatorów :)... ciekawie sie zapowiada ... i powodzenia w klejeniu ...
Awatar użytkownika
messer
Posty: 713
Rejestracja: śr maja 28 2003, 21:35
Lokalizacja: Piaseczno
x 18

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: messer »

Niestety nity ( przynajmniej dwa razy za duże ) psują cały efekt. Obejrzyj kilka zdjęć oryginału.
Zetor
Posty: 36
Rejestracja: śr lis 21 2007, 13:16
Lokalizacja: Ciechanów (Las Vegas Północnego Mazowsza)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Zetor »

messer pisze:...nity ( przynajmniej dwa razy za duże ) psują cały efekt...
Zgadzam się z Tobą Messer co do wielkości.
Niestety w tym cały problem, że to nie są nity, tylko śruby o spiczastych łbach dodatkowo sfrezowane z dwóch stron :/ Prawdopodobnie poza słabą dokumentacją w porównaniu z pojazdami pancernymi innych krajów, wykonanie tych śrub jest największą bolączką modeli wrześniowych:-?
Poniżej kilka fotek z Odkrywcy, jak owe śrubki wyglądały:
http://www.odkrywca-online.com/forum_pi ... tks_01.jpg
http://www.odkrywca-online.com/forum_pi ... tks_04.jpg
http://www.odkrywca-online.com/forum_pi ... /rbki1.jpg

marcin1323 zobacz priva :)
Ostatnio zmieniony sob lut 20 2010, 13:52 przez Zetor, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam, Andrzej
Awatar użytkownika
messer
Posty: 713
Rejestracja: śr maja 28 2003, 21:35
Lokalizacja: Piaseczno
x 18

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: messer »

Wiem, że to były śruby stożkowe, tylko że w skali 1:25 dla większości modelarzy nie wykonalne. Dlatego ogólnie napisałem nity. Przy okazji - nie wszędzie były to te śruby stożkowe. Wieża była skręcana śrubami o płaskich łbach, z ładnie zaznaczonym miejscem pod śrubokręt, zaś błotniki były nitowane - bardzo ładne nity o okrągłych łbach.
Zetor
Posty: 36
Rejestracja: śr lis 21 2007, 13:16
Lokalizacja: Ciechanów (Las Vegas Północnego Mazowsza)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Zetor »

Właśnie to bardzo boli że jest to element mega trudny jeśli nie awykonalny w tej skali. Ja do swojego 7tp będę robić żywiczne ale to i tak masa ciężkiej roboty, choć skala znacznie korzystniejsza - 1:10 :razz:
Cholerka, jakby nie mogli tego dziadostwa skręcić na zwykłe śruby właśnie tak jak na wieży, że nie wspomnę już o zanitowaniu całego kadłuba :twisted:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam, Andrzej
Awatar użytkownika
messer
Posty: 713
Rejestracja: śr maja 28 2003, 21:35
Lokalizacja: Piaseczno
x 18

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: messer »

Taki kształt łba śruby zwiększał szanse na zrykoszetowanie pocisku, który mógł w nią trafić. Normalny nit mógłby zostać po prostu zerwany.
Awatar użytkownika
Tomasz D.
Admin
Posty: 2430
Rejestracja: wt lip 01 2003, 9:56
Lokalizacja: Nowogard
x 143

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomasz D. »

Zetor popraw wstawione linki do fotek albo je w ogóle usuń.
Awatar użytkownika
Łosiu
Posty: 572
Rejestracja: ndz lut 15 2004, 16:11
Lokalizacja: Strzebielino

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Łosiu »

az takie trudne te śruby nie są. W TK-Sie robiłem je poraz pierwszy i wydaje mi się że wyszły OK.
Robiłem krążki z folii aluminiowej tak jak się robi nity, tzn wybijałem igłą lekarską odpowiednio obciętą. Potem wygniatałem je zaostrzonym odpowiednio gwoździkiem na gumce myszcze i robiły się stożki.
Inna metoda o której słyszałem ale nie próbowałem to użycie wyżarzonej grubszej folii aluminiowej (np z wieczek jogurtów), robienie stożkowo zakończonym drutem (gwoździem) stożków i dopiero potem wycinanie ich z arkusza igłą lekarską.
ODPOWIEDZ