Bazylika Mariacka w Gdańsku by Iza M.

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
Iza M.
Posty: 77
Rejestracja: czw maja 31 2007, 22:16
Lokalizacja: Szczytno

Bazylika Mariacka w Gdańsku by Iza M.

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Iza M. »

Witam w mojej nowej relacji :)

...................................................Obrazek......................

Po długiej przerwie spowodowanym lenistwem ekipy budowlanej, postanowiłam powrócić do klejenia.
Wybór padł na Bazylikę Mariacką w Gdańsku z GPM. Model jest w skali 1:300, i jak na razie nie sprawia żadnych trudności , ale czas pokaże jak to będzie dalej.
Efekty swojego powrotu przedstawiam poniżej.

Obrazek

Obrazek[/code
Ostatnio zmieniony sob sty 09 2010, 23:37 przez Iza M., łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdrawiam Iza

Moje modele]
Awatar użytkownika
Precyzyjny
Posty: 538
Rejestracja: pt maja 19 2006, 12:22
Lokalizacja: Polska
x 25

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Precyzyjny »

Witam

Ładna i wielka budowla. Zdjęcie pod okładką modelu nie pasuje, bo to co prawda też Bazylika Mariacka, ale nie w Gdańsku tylko w Krakowie.
Pozdrawiam
Precyzyjny

Na warsztacie: parowóz Pu29

Ukończone: parowóz Ty2, parowóz Ol49, parowóz TKp30

* * *
Obrazek
Awatar użytkownika
Iza M.
Posty: 77
Rejestracja: czw maja 31 2007, 22:16
Lokalizacja: Szczytno

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Iza M. »

Precyzyjny dziękuję za zwrócenie uwagi , już poprawiam.
Pozdrawiam Iza

Moje modele]
Awatar użytkownika
greatgonzo
Posty: 284
Rejestracja: pt lis 30 2007, 22:45
Lokalizacja: Giżycko
x 10

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: greatgonzo »

Ciekawy temat. Największy ceglany kościół ever. Ciekawostką jest, że tradycyjnie kościół określa się jako 'Bazylikę Mariacką', choć świątynia jest klasyczną halą. Powstała na miejscu rzeczywistej bazyliki, która istniała tu wcześniej, z wykorzystaniem części elementów tejże.

Powodzenia!
Awatar użytkownika
jaxa
Posty: 15
Rejestracja: pn gru 14 2009, 23:47
Lokalizacja: Gdańsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jaxa »

greatgonzo pisze:świątynia jest klasyczną halą. Powstała na miejscu rzeczywistej bazylik
No nie bardzo rozumiem, ale...
at.blox.pl/2008/02/Bazylika-Mariacka-Brama-Radnych.html
to jeden z portali, a jak masz ochotę na więcej...
Ostatnio zmieniony ndz sty 10 2010, 11:04 przez jaxa, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
greatgonzo
Posty: 284
Rejestracja: pt lis 30 2007, 22:45
Lokalizacja: Giżycko
x 10

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: greatgonzo »

Że niby ja?
Ale w sensie, że o co chodzi?
Awatar użytkownika
jaxa
Posty: 15
Rejestracja: pn gru 14 2009, 23:47
Lokalizacja: Gdańsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jaxa »

no chodzi o to, że mam 200m do tego obiektu i jeśli do budowy przyda się np. jakieś zdjęcie, to nie ma sprawy.
A co do "rzeczywistej bazyliki" to w XIII wieku ważniejszy był kościół (obecnie) św.Mikołaja, a istnienie pod Mariackim innego budynku jest wielce wątpliwe - to raczej mity i przekaz ludowy, wieść gminna ;)
Awatar użytkownika
greatgonzo
Posty: 284
Rejestracja: pt lis 30 2007, 22:45
Lokalizacja: Giżycko
x 10

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: greatgonzo »

OK, rozumiem :).
Zetknąłem się z informacjami, że do budowy obecnego kościoła wykorzystano filary i część murów wieży pochodzących ze starego kościoła. Słabo to pamiętam, ale potwierdzają to informacje z różnych stron internetowych. Nie upieram się co do istnienia tego poprzednika. Wystarczy legenda by usprawiedliwić nieprawidłową nazwę Bazyliki Mariackiej :).
A o co chodzi z tym Św. Mikołajem? Polska usiana wtedy była jeszcze ważniejszymi kościołami.

Edycja:
No tak, musiałem się trochę douczyć. Nie wiedziałem o istnieniu w kościele honorowego tytułu Bazyliki przyznawanego świątyniom ze względu na ich znaczenie liturgiczne lub historyczne. Taką honorową Bazyliką jest NMP w Gdańsku. Stąd też pewnie uwaga o znaczeniu Św. Mikołaja.
Nie wiedząc tego odnosiłem się do tej pory do słowa 'bazylika' jako do określenia systemu konstrukcyjnego kościoła.
Awatar użytkownika
jaxa
Posty: 15
Rejestracja: pn gru 14 2009, 23:47
Lokalizacja: Gdańsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jaxa »

bazylika nie jest katedrą (nikt o tym nie wspominał), ale co do Mikołaja... romański kawałek... jest aktualnie w przebudowie, a na Mariackim też rusztowania stoją - czytałem gdzieś, że jak w latach 50 przebudowę robili, to szczeliny były takie, że człowiek się w nich mieścił, ale wracając do tematu - jakby trzeba było fotek, to są do zrobienia, a jak by się ktoś przespać chciał to też blisko jest :)
Awatar użytkownika
greatgonzo
Posty: 284
Rejestracja: pt lis 30 2007, 22:45
Lokalizacja: Giżycko
x 10

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: greatgonzo »

jaxa pisze:bazylika nie jest katedrą (nikt o tym nie wspominał),
A to o czym? Bo faktycznie absolutnie nikt o tym tu nie mówił.
Z tym że zarówno Bazylika tytularna, jak i bazylika konstrukcyjna katedrą może być, a akurat NMP w Gdańsku konkatedrą jest, o ile się nie mylę.

Drążę temat w nadziei dowiedzenia się jeszcze czegoś nowego. To nie jest wojna. :)
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ