Nietypowy problem z kalkami.

inne techniki modelarskie - plastik, żywica, drewno itd.

Moderatorzy: kartonwork, Edmund_Nita, Tempest

ODPOWIEDZ
MaKuz
Posty: 25
Rejestracja: ndz maja 23 2004, 21:22
Lokalizacja: Łódź

Nietypowy problem z kalkami.

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: MaKuz »

Kończę właśnie P-26 1:48 Academy, model robiony dla znajomego, z pudełka, na szybko i pierwszy raz spotkałem się z następującym problemem. Kalkomanie posiadają wadę fabryczną polegającą na tym że w niektórych miejscach na dwóch kolorach (czerwonym i niebieskim) wtopione są drobne włókienka papieru podkładowego - prawdopodobnie w trakcie drukowania kalkomanie z nie całkowicie wyschniętą farbą układane były w ryzy i farba stykała się ze spodem kolejnego wydrukowanego arkusza. Na spodzie mojego arkusza są także ślady poszarpanych włókien papieru - czyli kolejny arkusz także się lekko skleił z moim. Efektem tego są włókienka papieru wtopione w farbę. Widziałem to przed nałożeniem kalkomanii, ale sądziłem że gdy kalka zostanie namoczona, włókna odkleją się. Niestety są one wtopione zbyt głęboko. Obecnie wszystkie kalki nałożone są na model (bardzo dobrze reagują na zmiękczacze Gunze) i jedynym rozwiązaniem jakie wymyśliłem (bo zmywanie włókienek jest nieskuteczne) to delikatne szlifowanie kalek z uzupełnianiem ewentualnych ubytków farbą. Czy ktoś zna lepsze rozwiązanie tego problemu?
pzdr Marcin
ODPOWIEDZ