*[Relacja/Okręt] HNoMS Thor Heyerdahl - norweska fregata typu Nansen 1:200

Zakończone relacje i galerie gotowych modeli.

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Toff
Posty: 311
Rejestracja: wt lip 12 2005, 15:32
Lokalizacja: Gdańsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Toff »

Myślę że i to da się zrobić - moim zdaniem to kwestia sztywności konstrukcji. Jeśli będzie zwarta i sztywna (czyli będzie stanowiła właśnie blok z mniejszą/większą ilością detali) to dasz kilka kropel kleju i będzie się trzymać. Jeśli konstrukcja będzie wiotka - czyli tu przyciśniesz, a tam będzie odłazić, następnie tam przyciśniesz, to tu będziesz musiał trzymać żeby nie odlazło, itp. - to o zniszczenie detali przy montażu łatwo.
Takie bloki montował zdaje się Qń na swoim Simsie i Leutze.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
strk
Posty: 1051
Rejestracja: śr sie 31 2005, 20:26
Lokalizacja: Gdańsk
x 20

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: strk »

Tak, dawne jednostki mają nadbudówki wręcz przeładowane drobnymi detalami. Ale myślę, że prawidłowe, wstępne spasowanie nadbudówki, a później uzupełnienie detali i montaż na kadłubie to dobre rozwiązanie.

Tym czasem kolejne foto, rufowy komin z kopułą anteny:

Obrazek

Widać, że nie przylega dokładnie do płaszczyzny maty, ale to nie błąd. Otóż, aby do minimum ograniczyć linie oznaczające miejsce montażu elementów na pokładzie (a tym samym dać margines błędu w przypadku czegokolwiek :D ), przedłużyłem przewody wydechowe, które są wpuszczane w wycięcia w pokładzie(a tym samym pozycjonują komin na pokładzie):

Obrazek

Jutro zamieszczę foto całości.
Awatar użytkownika
strk
Posty: 1051
Rejestracja: śr sie 31 2005, 20:26
Lokalizacja: Gdańsk
x 20

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: strk »

Oto foto o którym wspomniałem poprzednio.

Oba bloki kominów, przewody nie są przykryte siatką, ale będą:

Obrazek

Widok ogólny. Sylwetka okrętu już się niemal nie zmieni, jedynie przed masztem głównym będzie podest radaru AN/SPG62 (wraz z jego anteną) oraz gruszka sonaru. Co ciekawe, dostępne zdjęcia wydokowanej fregaty typu Nansen nie wskazują na to, aby ta gruszka była obecna :

Obrazek

Obrazek

Tutaj dziób Nansena. Gruszki brak. Czyżby była montowana już po wodowaniu?? Krawędź dziobu w pobliżu dna wygląda dziwnie:

Obrazek
Awatar użytkownika
lehcyfer
Posty: 485
Rejestracja: pt lis 11 2005, 18:19
Lokalizacja: Poznań

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: lehcyfer »

Dziwnie? Prosty jak nóż - chyba że się spodziewałeś gruszki?
Rozjaśniłem fotkę:
Obrazek
- Do not try to make a model. Instead only try to realize the truth.
- What truth?
- There is no model. Then you will see that it's not the model that you make, it is only yourself.
Awatar użytkownika
strk
Posty: 1051
Rejestracja: śr sie 31 2005, 20:26
Lokalizacja: Gdańsk
x 20

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: strk »

Dziwny, bo właśnie spodziewałem się gruszki, lub chociaż takiego ukształtowania, które pozwoli na jej (późniejszy) montaż. Modele "studyjne" prezentowane na wystawach, targach itp. gruszkę mają, a tymczasem rzeczywisty - nie. A przynajmniej F311. Albo zmienię konstrukcję dziobu (na właściwą), albo zostawię jak jest.


P.S.

A tyle, cholewa, czasu spędziłem nad właściwym ukształtowaniem dziobu... Cała energia wiadomo gdzie :D
Awatar użytkownika
strk
Posty: 1051
Rejestracja: śr sie 31 2005, 20:26
Lokalizacja: Gdańsk
x 20

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: strk »

lehcyfer pisze:chyba że się spodziewałeś gruszki?
Tym się sugerowałem. To docelowa konfiguracja fregaty t. Nansen.

Obrazek
Awatar użytkownika
lehcyfer
Posty: 485
Rejestracja: pt lis 11 2005, 18:19
Lokalizacja: Poznań

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: lehcyfer »

No to masz zagwozdkę - zmieniasz dziób czy numer :D
- Do not try to make a model. Instead only try to realize the truth.
- What truth?
- There is no model. Then you will see that it's not the model that you make, it is only yourself.
Awatar użytkownika
Sleepwalker
Posty: 185
Rejestracja: śr maja 19 2004, 18:25
Lokalizacja: Singapore

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Sleepwalker »

Patrząc na to zdjęcie z wodowania oczywistym jest ze gruszki być nie mogło. Przecież wystaje ona sporo poniżej dna kadłuba. Wyobraź sobie jej stan po przejechaniu się po pochylni... Zauważ, że okręt nie ma również zamontowanych płetw aktywnego systemu przeciwprzechyłowego (zaraz za stępkami stałymi). One również byłyby zmasakrowane podczas wodowania.

Poza tym jakie proste "cięcie" dziobu ułatwia pózniejszy montaż modułu sonaru. Niepotrzebne jest tam żadne profilowanie. Okręt i tak będzie miał zamontowaną gruszkę choćby ze względów konstrukcyjnych (zmniejszenie oporów wody).

Model bardzo mi się podoba.
And somewhere/There's someone who cares/With a heart of gold/To have and to hold
Awatar użytkownika
strk
Posty: 1051
Rejestracja: śr sie 31 2005, 20:26
Lokalizacja: Gdańsk
x 20

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: strk »

O tym nie pomyślałem, choć w głowie mi świtało, że gruszka sonaru jest montowana po wodowaniu - z racji tego, że jej część jest elastyczna (rodzaj gumy) i wypełniona wodą przy okazji.

BTW mnie model też się podoba, choć wykonanie pozostawia wiele do życzenia. Ale to już wyłącznie moja wina :D
Awatar użytkownika
Sleepwalker
Posty: 185
Rejestracja: śr maja 19 2004, 18:25
Lokalizacja: Singapore

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Sleepwalker »

A przy okazji. Z jakich planów korzystasz?
And somewhere/There's someone who cares/With a heart of gold/To have and to hold
ODPOWIEDZ