*[Galeria/Kolej] Polska lokomotywa elektryczna EL.200 (EL.204) 1:45

Zakończone relacje i galerie gotowych modeli.

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

mario555
Posty: 147
Rejestracja: czw sie 16 2007, 8:56
Lokalizacja: Bydgoszcz

*[Galeria/Kolej] Polska lokomotywa elektryczna EL.200 (EL.204) 1:45

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: mario555 »

Witam!

Nareszcie, po długim długim czasie ukończyłem model polskiej lokomotywy elektrycznej EL.204, w skali 1:45, z wydawnictwa Quest. Lokomotywa prowadziła pociągi w Warszawskim Węźle Kolejowym, w latach 1937-1944. Lokomotyw serii EL.200 było cztery, trzy zostały zniszczone jeszcze we wrześniu 1939 roku, a ostatnia, EL.204 pracowała do 1944 roku. Po wojnie, uszkodzony elektrowóz nie został naprawiony i przeznaczono go na złom.
Model był dla mnie trochę kłopotliwy i na jego wykonanie zużyłem dwie wycinanki : -) Pierwszą zniszczyło impregnowanie lakierem akrylowym - arkusze się pofałdowały i zamiast po wyschnięciu wyprostować się jak zwykle, tak im już zostało. Przy drugiej nie obyło się bez kłopotów - planowałem wykonać model w standardzie, ale tak się zdarzyło, że z tubki "wystrzelił" mi cyjanoakryl, niestety plamiąc dotkliwie sklejone już pudło elektrowozu. Postanowiłem więc całość pomalować, co tylko wyszło na dobre, bo oryginalna kolorystyka z wycinanki jest co najmniej dziwna.
Jeśli chodzi o dopasowanie części, to wszystko pasowało. Problematyczny jest jednak dach zaprojektowany jako jeden wielki element. Konia z rzędem temu, kto taką wielką płachtę przyklei dobrze na raz i to na styk z pudłem lokomotywy. Według mnie kompletnie skopane są sprzęgi - wszystkie, hamulcowy, parowy i śrubowy. Zrobiłem je według zdjęć.
Ogólnie jestem bardzo zadowolony z osiągniętego efektu. Polecam model, zwłaszcza, że jest taniutki jak na dzisiejsze ceny.

Zdjęcia mają niezbyt dobre tło, ale na dworze ostatnio albo wieje, albo pada i na fotki w plenerze trzeba będzie trochę poczekać. Jak je zrobię, to uaktualnię galerię.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Pozdrawiam
Mariusz "Mario" Ławicki
Awatar użytkownika
gutes
Posty: 11
Rejestracja: śr lip 02 2003, 0:09
Lokalizacja: Szczecin

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gutes »

Piękna!
Fotka 7 lub 2 według mnie nadaje się na zdjęcie tygodnia.
Nie wstydź się wieku, uzupełnij swój profil :)
MC-Maxim
Posty: 14
Rejestracja: pn kwie 09 2007, 8:45
Lokalizacja: Sosnowiec

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: MC-Maxim »

Poprostu coś pięknego ... nie znam sie na kartoniakach, ale ta lokomotywa powala.
mario555
Posty: 147
Rejestracja: czw sie 16 2007, 8:56
Lokalizacja: Bydgoszcz

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: mario555 »

Ależ miło poczytać :-) Dzięki!
Gutes - nie wstydzę się, po prostu nie pomyślałem, aby to podać, ale już uzupełniłem. Zdjęcie tygodnia?, o jeja, chyba bym zamarł z wrażenia, ale może poczekamy na dobrą pogodę i zrobię w plenerze co? Teraz albo wieje, albo pada, albo jedno i drugie.

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
Precyzyjny
Posty: 538
Rejestracja: pt maja 19 2006, 12:22
Lokalizacja: Polska
x 25

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Precyzyjny »

Gratuluję zdjęcia tygodnia. Ładna lokomotywka, chociaż nie parowóz. Ciekawy pomysł z tą trakcją elektryczną.
Jeżeli mogę coś doradzić, przed malowaniem modelu utwardzam powierzchnię klejem typu kropelka i szlifuję. Wtedy powierzchnia po malowaniu jest gładka, a u kolegi widać na niektórych płaskich powierzchniach efekt skórki pomarańczy, takie jakby dołki i wypukłości zamiast jednorodnej faktury.
Pozdrawiam
Precyzyjny

Na warsztacie: parowóz Pu29

Ukończone: parowóz Ty2, parowóz Ol49, parowóz TKp30

* * *
Obrazek
Awatar użytkownika
metio
Posty: 99
Rejestracja: czw kwie 20 2006, 14:09
Lokalizacja: Wrocław

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: metio »

Wykonanie bardzo staranne. Ogólnie rzecz ujmując ta lokomotywa ma bardziej wartość historyczną niż estetyczną :D
Papier jest najszlachetniejszym tworzywem modelarskim.
mario555
Posty: 147
Rejestracja: czw sie 16 2007, 8:56
Lokalizacja: Bydgoszcz

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: mario555 »

Mariusz, utwardzasz całą powierzchnię kartonu? Masz na to jakiś szczególny sposób? Nie mam jeszcze wprawy w malowaniu aerografem i faktycznie jest skórka pomarańczy. W rzeczywistości model jest mniejszy niż na zdjęciach i tego tak nie widać, ale jest.

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
Precyzyjny
Posty: 538
Rejestracja: pt maja 19 2006, 12:22
Lokalizacja: Polska
x 25

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Precyzyjny »

Pokrywam całą powierzchnię, którą chcę utwardzić, klejem cyjanoakrylowym. Klej rozprowadzam palcem, kupuję go w butelkach 20 ml za 6 zł, wychodzi to znacznie taniej niż ten w tubkach. Klej po minucie wsiąka w karton i od razu można go szlifować. Karton po takim zabiegu jest utwardzony i gładki. Tym sposobem jest wykonana bryła tendra, budka maszynisty, kocioł, wiatrownice i ostoja w moim Ty2:

Obrazek
Pozdrawiam
Precyzyjny

Na warsztacie: parowóz Pu29

Ukończone: parowóz Ty2, parowóz Ol49, parowóz TKp30

* * *
Obrazek
Awatar użytkownika
lehcyfer
Posty: 485
Rejestracja: pt lis 11 2005, 18:19
Lokalizacja: Poznań

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: lehcyfer »

Dla ludzi którzy nie lubią oskrobywać palca z zaschniętego kleju proponuję kapnąć kilka kropel na poskładaną chusteczkę higieniczną i przeciągnięcie szybkim ruchem po powierzchni. Minusem jest większe zużycie kleju - chusteczka lubi się napić :)
- Do not try to make a model. Instead only try to realize the truth.
- What truth?
- There is no model. Then you will see that it's not the model that you make, it is only yourself.
Awatar użytkownika
Łosiu
Posty: 572
Rejestracja: ndz lut 15 2004, 16:11
Lokalizacja: Strzebielino

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Łosiu »

Tylko nalezy pamiętać o wentylacji. Musi być naprawde porządna, nawet babrząc się na balkonie nawdychałem się tego. CA może doprowadzić do zatrucia i wywołuje alergie...
ODPOWIEDZ