*[Relacja/Samolot] SBD-3 Dauntless by ZŁO SQUAD

Zakończone relacje i galerie gotowych modeli.

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
laszlik
Posty: 2056
Rejestracja: pn cze 07 2004, 1:42
Lokalizacja: WAW
x 109

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: laszlik »

Na pewno ciekawość wszystkich zżera co to się z Dauntlessem dzieje...
Ano dzieje się powoli, ale coś tam przybywa. Zrobiła się tablica zegarów, panel przełączników i fotel pilota z niekompletą jeszcze uprzężą, kilka dźwigienek, wukaemy 12,7mm (półcalówki) a właściwie ich korpusy, bo lufy będą później i parapet. Jeżeli chodzi o wyposażenie kabiny pilota (poza tym co będzie zamontowane na ściankach bocznych) to właściwie wszystko. Teraz czas na wyposażenie kabiny strzelca-radiooperatora.
Póki co od siebie dodałem tylko przełączniki i wybieraki (pokrętła). Tablica zegarów przestrzenna, ale to można zaliczyć do standardowego wykonania, bo autor przewidział taką możliwość. Całość przecierana miejscami metalizerem Alluminium (kokpit i wyposażenie) i gunmetal (wukaemy).
Dobra oto kilka zdjęć.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Jakby ktoś miał jakieś pytania, to śmiało.
-Dziadku, ruskie w kosmos poleciały!
-Wszystkie?
-Nie, dwóch tylko.
-To co mi d... zawracasz!?

ZŁO SQUAD
aaryt
Posty: 7
Rejestracja: wt kwie 29 2008, 11:45
Lokalizacja: Chantepie, BZH

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: aaryt »

Z czego te przelaczniki? I jak? Masz jakas maszynke jak w "Kochanie, zmniejszylem nasze dzieci"? ;)

A na powaznie, wklejasz je okiem nieuzbrojonym czy moze korzystasz z jakiejs lupy/lunety? (poza tym ze recami i klejem)
Awatar użytkownika
laszlik
Posty: 2056
Rejestracja: pn cze 07 2004, 1:42
Lokalizacja: WAW
x 109

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: laszlik »

Przełączniki z cienkiego drutu pomalowanego aluminiowym metalizerem. Najpierw nakłuwam otworki szpilką, potem przewlekam drut na wylot, zalewam cyjanoakrylem od spodu, przycinam na odpowiednią długość od widocznej strony, odcinam nadmiar z pod spodu paneli i maluję. Nie używam żadnych maszynek ani lup czy lunet, teleskopów Hubbla ani mikroskopów elektronowych. Wszystko gołym okiem.
-Dziadku, ruskie w kosmos poleciały!
-Wszystkie?
-Nie, dwóch tylko.
-To co mi d... zawracasz!?

ZŁO SQUAD
rowin
Posty: 624
Rejestracja: wt kwie 13 2004, 16:33
Lokalizacja: Lublin/Waw
x 85

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: rowin »

Masz talent Laszlo nie ma co!! Jedyne czego mi brakuje to ...kabli i przewodów oraz podłogi 3D u strzelca!!! ;)

Pytanie natury technicznej...drążek i pedały u radiooperatora-strzelca świadczą o tym, że mógł on pilotować samolot w razie niedyspozycji pilota?
salmon
Posty: 90
Rejestracja: sob lis 12 2005, 21:21
Lokalizacja: Poznań
x 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: salmon »

Dołączam do pytania rowina, czy drążki nie powinny być ze sobą sprzężone,a jeśli tak to czy nie powinny być w tej samej pozycji... a co do jakości wykonania, to jak zwykle- zgodnie z najwyższymi standardami ZŁO SQUAD-u
Galeria: Bf-109E-4 AH
Awatar użytkownika
laszlik
Posty: 2056
Rejestracja: pn cze 07 2004, 1:42
Lokalizacja: WAW
x 109

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: laszlik »

Drążki są ze sobą sprzężone, przecież widać nawet mechanizm na zdjęciach, tyle że nie są one pod tym samym kątem. Pewnie dlatego że pozycja strzelca w locie twarzą do przodu była inna niż pozycja pilota. Zgodnie z rysunkami montażowymi, gdzie pokazane jest nawet z boku jaki jest stosunek kątów drążków względem siebie, zmontowałem to właśnie w taki sposób. Wychyliłem je także oba do przodu bo oczywiście stery wysokości będą opuszczone jak w każdym moim modelu. Rowin i tak dodaję coś od siebie więc już nie marudź o kablach i podłodze. Nie mam zamiaru utknąć z tym modelem na 3 lata. Żona już zamówiła mi Folgore'a, Thunderbolta i Lightninga u Hala na imieniny ;)...
-Dziadku, ruskie w kosmos poleciały!
-Wszystkie?
-Nie, dwóch tylko.
-To co mi d... zawracasz!?

ZŁO SQUAD
rowin
Posty: 624
Rejestracja: wt kwie 13 2004, 16:33
Lokalizacja: Lublin/Waw
x 85

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: rowin »

kąty drążków rzeczywiście nie takie same, ale ja nawet tego nie zauważyłem, po prostu byłem ciekaw co to hamburgery wymyślili w tym samolocie, bo nie wiedziałem o tym.
oj ja nie marudzę, po prostu bardziej realnie wyglądałaby ta kabina :) no, ale w pełni rozumiem, brak czasu robi swoje :)
a to imieninki się szykują, no to najlepszego :piwo:
Awatar użytkownika
laszlik
Posty: 2056
Rejestracja: pn cze 07 2004, 1:42
Lokalizacja: WAW
x 109

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: laszlik »

Spokojnie, dopiero pod koniec lutego... Ale dziękuję!
-Dziadku, ruskie w kosmos poleciały!
-Wszystkie?
-Nie, dwóch tylko.
-To co mi d... zawracasz!?

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
laszlik
Posty: 2056
Rejestracja: pn cze 07 2004, 1:42
Lokalizacja: WAW
x 109

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: laszlik »

No, w końcu po tak długim czasie udało mi się zamknąć kabinę lotników.
Powiem szczerze, że tak uszczegółowionej kabiny jeszcze nie robiłem. Bf-110 przy tym wymięka.
Naprawdę uważam ze dorabianie jakichś tam drucików i linek w środku byłoby bez sensu, poza tym utknąłbym z tym na co najmniej dwa razy dłużej, a już mam dość tego kokpitu. I tak moim zdaniem wygląda obłędnie jak się to poskłada do kupy, tzn burty i ramę. W temacie waloryzacji ograniczyłem się do dorobienia podłużnic na burtach i uplastycznieniu gałek dźwigni. Te pierwsze wykonane po prostu z pasków kartonu, a te drugie z wikolu nanoszonego trzema warstwami.

Dobra, do rzeczy.
Prawa burta:

Obrazek
Obrazek

lewa burta:

Obrazek
Obrazek
Obrazek

wyposażenie tylnej ściany kabiny czyli magazynki, butle i podnóżki strzeleckie:

Obrazek
Obrazek

widok na radiostację:

Obrazek
Obrazek

i kilka zdjęć ze ściankami przyłożonymi na sucho bez kleju.
Widok z lewej:

Obrazek
Obrazek
Obrazek

i z prawej:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Całość dość dobrze pasuje do siebie. Nie uniknąłem małych korekt, ale do przeżycia. Zobaczymy jak będzie dalej.
Co do retuszu, jakby ktoś był zainteresowany, to kolory uzyskuję mieszając (Agama), i tak:
-zielony to mieszanka zieleni Agama C1P GREEN i dwu rodzajów szarego, tyle że numerów nie znam bo mi się starły z pojemniczków, jeden to jasny szary a drugi chyba N6M
-ciemnoszary (graty w kokpicie) to mieszanka BLACK GREY, jasnoszarego i kropelka brązu RED BROWN.
Generalnie odkryłem taką prawidłowość w kolorach modeli od Hala, że jeżeli mam problem z doborem odcienia koloru, to na ogół pomaga przełamanie barwy kropelką brązu (ja używam RED BROWN). Tyczy się to głównie ciemnych kolorów kamuflażu.
Proporcje niestety "na oko". Do koloru bazowego po prostu dodaje po kropelce i mieszam porównując do odcienia druku.
Tyle chyba na teraz.
Miłego oglądania.
Ostatnio zmieniony wt lut 24 2009, 15:32 przez laszlik, łącznie zmieniany 1 raz.
-Dziadku, ruskie w kosmos poleciały!
-Wszystkie?
-Nie, dwóch tylko.
-To co mi d... zawracasz!?

ZŁO SQUAD
madi
Posty: 7
Rejestracja: wt lis 18 2008, 13:28
Lokalizacja: Warszawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: madi »

OOOObłęd ;)

szacun.
lubić papierkowa robota...
ODPOWIEDZ