*[Relacja/Inne] Projekt własny - Stacja Marsjańska ARGON-1 Kosmodr

Zakończone relacje i galerie gotowych modeli.

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

jurgen
Posty: 321
Rejestracja: śr mar 31 2004, 1:06
Lokalizacja: Rzeszów
x 1

*[Relacja/Inne] Projekt własny - Stacja Marsjańska ARGON-1 Kosmodr

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jurgen »

"Mars, jako planeta najbliższa Ziemi fascynuje ludzi od wieków. Teraz, kiedy loty w kosmos stały się faktem, a człowiek postawił swoją stopę na pierwszym ciele niebieskim – Księżycu, przyszła kolej na dalsze wyprawy. To, co do tej pory wiemy o Marsie na podstawie obserwacji zarówno z naszego globu jak i z wysyłanych na czerwoną planetę sond poznawczych, pozwala przypuszczać, że już niedługo człowiek wyruszy na podbój Marsa. Naukowcy z całego świata pracują nad tym, żeby ta wyprawa zakończyła się sukcesem, ale zanim to nastąpi możemy na podstawie wiedzy, którą mamy obecnie o Marsie wyobrazić sobie, jak w przyszłości będzie wyglądać pobyt ludzi na tej planecie.

Wyobraźmy sobie, że w ciągu najbliższych pięciu, dziesięciu czy piętnastu lat, człowiek postawi swoje stopy na Marsie – najbliższej planecie Ziemi. Będzie to kolejny krok ludzkości naprzód, po pamiętnym „małym skoku” Neila Armstronga na Księżycu w 1969 roku. Będzie to na pewno krótka wyprawa, gdyż jako pierwsza będzie na pewno niebezpieczna – ale już kolejne będą o wiele dłuższe i trudniejsze. Zajdzie zatem konieczność zbudowania stałych baz na Marsie. Jak one będą wyglądały? Obecnie możemy dosyć dokładnie nakreślić kształt pierwszych stacji kosmicznych, posiadając obecną wiedzę. Ale technika wciąż idzie naprzód, powstają wciąż zadziwiające budowle, zatem za kilkadziesiąt lat na Marsie mogą powstać budowle o jakich nam się obecnie nie śni.

Stacja marsjańska ARGON-1 jest próbą odpowiedzi na to pytanie. Przedstawia koncepcję modułową stacji, jaka może powstać na Marsie w roku 2030-2045 przy wykorzystaniu materiałów przywiezionych z Ziemi, jak i wytworzonych na miejscu. W tym zeszycie przedstawiłem model Kosmodromu stacji ARGON-1, z którego możliwe są loty na orbitę Marsa, a tam po zadokowaniu do większego statku kosmicznego, lot ku Ziemi – do domu."

Witam serdecznie!

Tym wstępem chciałem zacząć dosyć nietypową relację z budowy pewnego modelu. Projekt ten jest skierowany głównie dla początkujących, najmłodszych modelarzy oraz dla osób, które chcą skleić model w standardzie, po długim okresie nie-klejenia, lub po prostu skleić sobie prosty, kolorowy model.

Projekt ten jest owocem pewnego zeszłorocznego posiedzenia piwnego 'po godzinach' w Porąbce, kiedy to powstała idea zrobienia czegoś właśnie takiego. Niestety, obecna tendencja rynkowa nie za bardzo sprzyja młodszym adeptom sztuki kartonowej, a coraz to pojawiające się modele są coraz trudniejsze - młody człowiek nie ma na czym rozpocząć swojej przygody modelarskiej bez obawy, że model wyrzuci ze zniechęcenia sie do niego.
Powstał zatem pomysł zrobienia miasteczka kosmicznego - modelu składającego się z prostych brył oraz atrakcyjnego kolorowania - ot tak poligon ćwiczebny. Docelowo ma powstać 6 takich makietek, po złączeniu stanowić będą niezwykły kompleks miasteczka kosmicznego. Jako pierwszy temat wybrałem ARGON 1 - Kosmodrom.

Zatem do rzeczy! Czas na zdjęcia!

Cała makietka znajdować się będzie na podstawce, o wymiarze dwóch połączonych arkuszy A4. Na poniższych zdjęciach wkleiłem już hangar główny (trochę mi się podniszczył w transporcie)

Obrazek
Obrazek

Głównym elementem kosmodromu będzie wieża dowodzenia. Składa się ona z następujących części:

- Postawa - pokażę też zdjęcia od spodu - widoczne są wzmocnienia całej konstrukcji:

Obrazek
Obrazek

- Podstawa górna - sklejona analogicznie jak dolna - drugie zdjęcie - pasowanie na sucho, bez kleju:

Obrazek
Obrazek

Oraz główny szyb wieży wraz z elementami podtrzymującymi, podstawami dolną i górną oraz jej zakończenie:

Obrazek

Pokusiłem się jeszcze o wykonanie masztu anten odbiorczo-nadawczych, składa się on z następujących części:

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Wykonałem również elementy dodatkowe hangaru - tylną śluzę powietrzną, 2 zestawy reflektorów oraz tunel łączący hangar z dolną podstawą wieży dowodzenia:

Obrazek

A na koniec dużo zdjęć pokazujących proces sklejania tego wszystkiego w jedną całość :)

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Mam nadzieję że podoba Wam się ta inicjatywa :)

Wkrótce kolejne zdjęcia!
Pozdrawiam,
Jerzy Janukowicz
------------------------------------
http://jerzyjanukowicz.pl
http://sklej-model.pl Autorskie wydawnictwo
lkemot
Posty: 117
Rejestracja: czw mar 03 2005, 10:42
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: lkemot »

Do tego projektu pasuje jak ulał Orzeł z serialu Kosmos 1999. Relacja z budowy jest na forum - co prawda sam model jest bardziej skomplikowany ze względu na dużą ilość rurek z których są kratownice, ale klimat ten sam
Grzegorz75
Posty: 1000
Rejestracja: pt gru 09 2005, 14:34
Lokalizacja: GDYNIA
x 1

Re: [Relacja] Projekt własny - Stacja Marsjańska ARGON-1 Kos

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Grzegorz75 »

jurgen pisze:Mam nadzieję że podoba Wam się ta inicjatywa :)
Bardzo ;-)
jurgen
Posty: 321
Rejestracja: śr mar 31 2004, 1:06
Lokalizacja: Rzeszów
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jurgen »

Witam!

No to jedziemy dalej z budową Kosmodromu!

Czas najwyższy zająć się oprzyrządowaniem stacji w najróżniejsze detale i urządzenia pomiarowe.

Jako pierwszy - magazyn konserwacyjny - z zapleczem technicznym i częściami zapasowymi:

Obrazek

Oraz jego umiejscowienie na podstawce:

Obrazek

Następne "pod skalpel i klej" poszły urządzenia pomiarowe i serwisowe transportera rakiety (o nim będzie później :) ):

Obrazek

i tradycyjnie zdjęcie na podstawce:

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Praca na Marsie nie mogła odbyć się bez zestawu odpowiednich reflektorów, gwarantujących oświetlenie:

Obrazek
Obrazek

Jeśli jest kosmodrom i rakieta, to siłą rzeczy musi być odpowiednia instalacja paliwowa i gaśniczo-ratownicza. Oto ona:

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Służby techniczno-inżynieryjne już uporały się z zainstalowaniem jej:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Dotarła też informacja, że dowieziono z Ziemi części niezbędne do zbudowania gąsienicowego transportera rakiety. Sama rakieta będzie zbudowana, jak tylko ustanie burza piaskowa jaka rozpętała się w okolicy budowy stacji. Uniemożliwia ona wylądowanie transportera, który obecnie przebywa na orbicie wokół-marsjańskiej.
----
Teraz parę informacji o samym modelu - bardzo się cieszę, że wzbudził on zainteresowanie. Jest on robiony na specjalne zamówienie dla Frytka (wydawnictwo Quest II), który jest głównym pomysłodawcą tego przedsięwzięcia - niestety kazałem mu prawie rok czekać na zrealizowanie tego projektu. Zatem wydanie powinno nastąpić już niedługo.

Co do budowanej skali, to cała budowla powstaje w skali.... hmmmm... 1:250 :D:D:D Dokumentację niezbędną do wykonania tego modelu wymyśliłem sam :D Co jest sprawą kapitalną, gdyż daje mi to pole do popisu i praktycznie nic mnie nie ogranicza (no, może poza stopniem skomplikowania części).
Zatem bardzo jest prawdopodobne, że później oprócz budynków powstaną również pojazdy naziemne jak i może stacje orbitalne - zobaczymy. Być może pokuszę się o zrobienie modeli kartonowych prawdziwych prototypów konstruowanych m.in. pod egidą Mars Socciety.

Pozdrawiam!
Pozdrawiam,
Jerzy Janukowicz
------------------------------------
http://jerzyjanukowicz.pl
http://sklej-model.pl Autorskie wydawnictwo
Awatar użytkownika
aple4
Posty: 55
Rejestracja: pt gru 28 2007, 15:24
Lokalizacja: Police

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: aple4 »

Świetny pomysł :D Może warto pójść za ciosem i pokusić się o kompleksową bazę z modułem naukowym, mieszkalnym, technicznym, szklarniami etc. ? ;)
jurgen
Posty: 321
Rejestracja: śr mar 31 2004, 1:06
Lokalizacja: Rzeszów
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jurgen »

Witam!

Burza piaskowa na Marsie ustała, więc brygada inżynieryjna natychmiast przystąpiła do pracy :)

- Skonstruowany został gąsienicowy transporter rakiety:

Obrazek
Obrazek
Obrazek

- Oraz sama rakieta:

Obrazek
Obrazek

- Całość razem:

Obrazek
Obrazek
Obrazek

- A tutaj transporter testowany na miejscu budowy stacji:

Obrazek
Obrazek

@aple4 : cały kompleks bazy, składający się z 6 części docelowo właśnie tak ma wyglądać :)

Pozdrawiam!
Pozdrawiam,
Jerzy Janukowicz
------------------------------------
http://jerzyjanukowicz.pl
http://sklej-model.pl Autorskie wydawnictwo
Awatar użytkownika
ivandrago
Posty: 57
Rejestracja: śr paź 29 2008, 17:58
Lokalizacja: Bristol

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: ivandrago »

Świetny model , mam nadzieje ze po ukończniu budowy trafią na forum materiały budowlane :D
Ukończone : Stolzeneck
Na warsztacie : HMS Victory
Strażak-3
Awatar użytkownika
Wujek Andrzej
Posty: 1900
Rejestracja: czw paź 16 2003, 11:41
Lokalizacja: Tychy
x 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Wujek Andrzej »

Z wiadomych Ci Jurgen powodów już od roku trzymam kciuki i życzę powodzenia w przedsięwzięciu . Tak Tobie jak i Frytkowi !

Wujek ... :czytaj: :spoko:
jurgen
Posty: 321
Rejestracja: śr mar 31 2004, 1:06
Lokalizacja: Rzeszów
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jurgen »

Szybka, mała - przedostatnia aktualizacja tej relacji.

Na dioramce powstał nowy element - dwa magazyny zaplecza technicznego:

Obrazek
Obrazek

W ciągu paru dni - zaprezentowana zostanie galeria końcowa miasteczka kosmicznego.

Pozdrawiam, Jurek

PS. Część druga - elektrownia jest już zaprojektowana, wydrukowana i czeka sobie na sklejenie :)
Pozdrawiam,
Jerzy Janukowicz
------------------------------------
http://jerzyjanukowicz.pl
http://sklej-model.pl Autorskie wydawnictwo
Awatar użytkownika
Jacek Bula
Posty: 278
Rejestracja: pn paź 13 2008, 19:01
Lokalizacja: Małkinia Górna

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Jacek Bula »

Coś niesamowitego, trzymam kciuki i czekam na efekt końcowy. Muszę powiedzieć, że pięknie wygląda model. powodzenia :!:

pozdrawiam
ODPOWIEDZ