[R/G] Taj Mahal w Agra, Indie*

budowle, modelowanie przestrzeni i wnętrz.
Broń, figurki oraz modele SF

Moderatorzy: kartonwork, Rafal N.

Awatar użytkownika
chochlik
Posty: 361
Rejestracja: czw lip 24 2008, 12:11
Lokalizacja: Tychy
x 57

[R/G] Taj Mahal w Agra, Indie*

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: chochlik »

Witam wszystkich.
Chciałem dzisiaj pokazać moje nowe dzieło z zabytków architektury, mauzoleum Taj Mahal z Indii.
Plany do druku można ściągnąć ze strony Canona.

Obrazek
Ostatnio zmieniony pt kwie 29 2011, 22:38 przez chochlik, łącznie zmieniany 9 razy.
Awatar użytkownika
GreyDot
Posty: 17
Rejestracja: pn wrz 15 2008, 10:46
Lokalizacja: Kraków

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: GreyDot »

Modelarsko nie wiem jak ten model prezentuje się w zbliżeniu ale przyjmuję że jesteś zadowolony z efektu swojej pracy, i z daleka wyglada wszystko ładnie :D

To co mi się NIE podoba to pustka. Myślę, że zbyt szablonowo podszedłeś do dokumentacji Canona. O ile sam budynek jest ok i niewiele można by tu dodać (chyba ze pociąga cię robienie własnych elementów) to otoczenie i zieleń wypadają bardzo nieatrakcyjnie.

Myślę że sztywne trzymanie się stylistyki Canona odnośnie otoczenia budynku nie jest dobrym wyborem.
Tak więc 2 rzeczy, które mnie bolą ;-) :

Brak jakikolwiek zaznaczenia ludzi - architektura prawie nigdy nie występuje "samopas" zwłaszcza obiekty zabytkowe typu Taj Mahal.
O ile ten zarzut jest czysto subiektywny o tyle zieleń i woda nie podobają mi się w ogóle :P Drzewa wyglądają nienaturalnie i przy detalu architektury zubażają model zamiast go uatrakcyjnić. Woda jest nieprzestrzenna i poza, na upartego, kolorem nie ma z nią nic wspólnego.

Może warto sięgnąć po własnoręcznie robione drzewa jesli zakup gotowych jest za drogi?
Wodę można łatwo wykonać przy użyciu przezroczystej folii i juz uzyskujesz coś w formie "lustra" wody.

Jeśli jesteś "purystą" i sam obiekt liczy się dla ciebie najbardziej to może model monochromatyczny byłby lepszym wyborem?
aaryt
Posty: 7
Rejestracja: wt kwie 29 2008, 11:45
Lokalizacja: Chantepie, BZH

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: aaryt »

Przeciez nie kazdy musi od razu kupowac drzewka czy robic "naturalna" wode...

Jesli to jeden z Twoich pierwszych modeli, to jest ok, choc do nastepnego prwyloz sie bardziej... Wiecej czasu na wycinanie, wiecej czasu na formowanie elementow, itd. Klej dalej!
Awatar użytkownika
chochlik
Posty: 361
Rejestracja: czw lip 24 2008, 12:11
Lokalizacja: Tychy
x 57

Taj Mahal

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: chochlik »

Dziękuję za tak konstruktywną krytykę, postaram się wyciągnąć wnioski na przyszłość.
Jest to mój drugi model po Bazylice św Piotra, faktycznie że ważny jest dla mnie sam obiekt, ale pomyślę nad dorabianiem otoczenia, tylko bez inwestowania finansowego :) , jestem z niego zadowolony ponieważ podoba się domownikom, są widocznie bardziej tolerancyjni, lub nie zauważają moich błędów :D
Pozdrawiam kartoniarzy.
Awatar użytkownika
Wujek Andrzej
Posty: 1900
Rejestracja: czw paź 16 2003, 11:41
Lokalizacja: Tychy
x 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Wujek Andrzej »

chochlik @

A teraz postaraj się popatrzeć na swój model nieco inaczej . Sam budynek jest ( modelarsko ) prostej budowy . Takiej też budowy zrobiłeś drzewka . To się nie gryzie ... tak jak i tu pasuje prostota "gąbkowych" drzewek , spójrz : viewtopic.php?p=178388#178388

Gdyby wykonać drobiazgowo trawkę , drzewka , krzaczki to mogłoby się okazać że sama budowla się przy nich "zdegraduje" . Otoczenie ją zdominuje . Zawsze warto się nad tym zastanowić .

Wujek .
Edmund_Nita
Posty: 2057
Rejestracja: pt sie 29 2003, 11:06
Lokalizacja: Koszalin
x 8

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Edmund_Nita »

A ja proponuję poogladać fotki w sieci (np. wpisać w guglu Taj Mahal i wybrać grafikę) i okaże się, że chłopak dobrze zrobił. W tym otoczeniu, jaki prezentuje model, nie ma żadnej zieleni. I turystów też tam nie powinno być, bo do tej części grobowca przedstawionej przez chochlika nie są dopuszczani. O ile dobrze pamiętam, to nawet nie zrobiono wyjątku w przypadku księżnej Diany, która mogła sobie obiekt tylko z oddali podziwiać... :lol:
Wniosek? Zanim się cokolwiek napisze lub zrobi, trzeba temat dogłębnie zgłębić... :lol:
Awatar użytkownika
chochlik
Posty: 361
Rejestracja: czw lip 24 2008, 12:11
Lokalizacja: Tychy
x 57

Taj Mahal

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: chochlik »

Dzięki za cenne uwagi, zdjęcie w makro bezlitośnie obnaża wszelkie niedoróbki.
Wujek -te drzewka z gąbki w powiększeniu nie wyglądają lepiej niż moje zrobione z waty nawiniętej na wykałaczkę, spryskanej lakierem do włosów i obsypanej suchymi pastelami :D i domalowanej temperą. Nie chciałem przyklejać tych z wycinanki, bo to byłoby jeszcze gorsze(moim zdaniem)
Faktycznie że lepiej by było zostawić budynek bez otoczenia, ot zachciało mi się ozdabiania
Ten model nie wygląda tak źle kiedy się na niego patrzy, mało tego, w rodzinie słyszę ochy i achy
Następne będą lepsze :D
Pozdrawiam wszystkich
Pozdrawiam kartoniarzy.
Awatar użytkownika
GreyDot
Posty: 17
Rejestracja: pn wrz 15 2008, 10:46
Lokalizacja: Kraków

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: GreyDot »

Edmund_Nita pisze:A ja proponuję poogladać fotki w sieci (np. wpisać w guglu Taj Mahal i wybrać grafikę) i okaże się, że chłopak dobrze zrobił. W tym otoczeniu, jaki prezentuje model, nie ma żadnej zieleni. I turystów też tam nie powinno być, bo do tej części grobowca przedstawionej przez chochlika nie są dopuszczani. O ile dobrze pamiętam, to nawet nie zrobiono wyjątku w przypadku księżnej Diany, która mogła sobie obiekt tylko z oddali podziwiać... :lol:
Wniosek? Zanim się cokolwiek napisze lub zrobi, trzeba temat dogłębnie zgłębić... :lol:
http://www.mapsofworld.com/travel-desti ... -mahal.jpg ;-)
[url]http://saanga_blogger.home.comcast.net/~saanga_blogger/photospot/images/taj_mahal_01_thumb.jpg[/url]

A co do zieleni na makietach to zgodzę się z tym co Wujek opisał, każdy temat musi byc potraktowany indywidualnie, a i ocena może być każdego inna.
Faktem jest że zieleń jest najtrudniejszym tak naprawde do wykonania elementem nawet dysponując gotowcami.
Zieleń może zdominować architekturę tylko w momencie kiedy całkowicie ją przesłania (i nie mówimy o bunkrach). W każdym innym przypadku tak nie jest z 2 powodów: albo została ona tam zaplanowana przez architektów umyślnie, albo to obiekt naturalnie wpisuje się w zieleń.

Sprytnym zabiegiem może być po prostu wykonanie podstawki pod budynek bez sugerowania czegokolwiek poza nim (moze kojarzycie okręty z serii Water Line Tamiyi bodajże) - nie ma nic - nie ma pytań :D

Zobaczcie oto przykład modelu akurat mojej żony ale o to chodzi:
Obrazek

Modelik jest co prawda wielkosci pudełka po zapałach ale chodzi o zasade a nie skalę :)

A tak czy siak 5+ dla Chochlika za podjecie takiego tematu i za zapał do następnych :)
Awatar użytkownika
chochlik
Posty: 361
Rejestracja: czw lip 24 2008, 12:11
Lokalizacja: Tychy
x 57

Model powraca, ale zmieniony

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: chochlik »

Obrazek

http://bollywood.pun.pl/taj-mahal--budo ... a-1022.htm

Zdjęcia znalezione w sieci były inspiracją dla mnie aby powrócić do tematu i zrobić model podobny do tego ze zdjęcia, bo to co oferuje canon jest beznadziejnie uproszczone i zupełnie nie podobne do oryginału

oto co się dzieje w temacie:

Obrazek Obrazek Obrazek

zmieniłem na bardziej podobne do oryginału kształty kopuł, w islamie mają kształty "cebulowe" a nie siedmiokątny jak to oferuje canon, na zdjęciu środkowym widać kopułę dużą z wycinanki i to co zrobiłem na podstawie zdjęć.
Wyciąłem też okna na tarasach minaretów, fazy przeróbki widać na zdjęciu pierwszym
No i ciekawostka, znalazłem w supersamie świetny materiał do wykonywania różnych detali makiet i dioram, jest to masa papierowa o plastyce plasteliny, po nadaniu kształtu i wyschnięciu można ją obrabiać czym się chce, to z niej zrobiłem kopułę i kopułki.
Kopuła duża, jest w środku pusta, podstawa z wycinanki ale przerobiona na okrągłą

Obrazek

Odnoszę wrażenie, że ten temat, na tym forum został stworzony specjalnie tylko dla mnie, bo jakoś mało kto przedstawia tu swoje dokonania w dziedzinie architektury, wstydzą się czy co
:D
No dobrze , dzięki temu nie ginę w tłumie mieszanki tematycznej, jak to się dzieje na forum "karton i papier - makulatura"
Swoją drogą śmieszy mnie to zestawienie karton i papier z makulaturą, ale co kto lubi :D
Pozdrawiam "oglądaczy" ciekawe czy chociaż przewijacie stronę aby przeczytać ostatnie posty :lol:
cdn
Pozdrawiam kartoniarzy.
Awatar użytkownika
chochlik
Posty: 361
Rejestracja: czw lip 24 2008, 12:11
Lokalizacja: Tychy
x 57

Galeria gotowego modelu

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: chochlik »

No i wreszcie "nadejszła ta wiekopomna chwila", że mogę przedstawić efekt mojej wytężonej pracy, Taj Mahal w nowej odsłonie.
Przyznacie że różnic jest sporo, chociaż muszę się przyznać że jeszcze nie jestem w pełni z siebie zadowolony. Model jest przeznaczony na prezent, więc pozostaje mi tylko mieć nadzieję że będzie się podobał :D

Obrazek Obrazek

Zrobiłem co się dało, aby go upodobnić do prawdziwego ze zdjęcia, ale widzę że najlepiej było by rozrysować go na nowo.
Przyglądałem się modelowi i porównywałem ze zdjęciem i widzę jeszcze jedną ważną rzecz błędnie rozrysowaną przez canona i powieloną przeze mnie, mianowicie wszystkie minarety są o wiele za wysokie w stosunku do wielkości mauzoleum, muszę to jeszcze przerobić

No i już po przeróbce, różnicę widać na drugim zdjęciu, budowla odzyskała właściwe proporcje

To tyle, pytania? nie ma? to dziękuję za uwagę :D
Pozdrawiam kartoniarzy.
ODPOWIEDZ