Góraszka 2008

kalendarium

Moderatorzy: Tomasz D., kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Łosiu
Posty: 572
Rejestracja: ndz lut 15 2004, 16:11
Lokalizacja: Strzebielino

Góraszka 2008

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Łosiu »

Witam

Za nami kolejna Góraszka, to już 13 z kolei. Ja byłem tylko pierwszego dnia. Bardzo udana impreza, mimo tradycyjnych braków kilku zapowiedzianych sprzętów, uważam ją za jedną z ciekawszych w historii.
Największymi gwiazdami były Spitfire MkVb w malowaniu J. Zumbacha i C-47 z BBMF, Catalina z gości zagranicznych i Stearman oraz Tiger Moth z Polski. (Stearman chyba z Polski. Nie mogłem niz znaleźć nt tego samolotu ale wieża z pilotem gadała po polski :-) )
Poza tym Orliki, pare śmigłowców (ale maaaało), kilka samolotów General Aviation oraz pokaz pasażerów (Jetstream i ATR-42 w pokazie dynamicznym, przelot Benka 737 nad Góraszką na ok 1500m (wracał z pasażerami)) i pokazy skoczków. Niesamowite pokazy dali jak zwykle Jerzy Makula, Jurgis Kairys i Robert Kowalik. Ciekawostką jest że pasażerem TMotha był Jerzy Główczeski, gość specjalny, pilot 308Sqdr który w 65 lat temu szkolił się na takiej maszynie w Anglii.
Spit śmigał dziarsko, Catalina dostojnie latała w te i z powrotem, generalnie bardzo fajnie :-) Ale najlepszy pokaz to chyba Bo-105 RedBulla - takie tam stardardowe akrobacje śmigłowcowe... pętle, beczki itp :-)))

Z braków - żeby nie było za fajnie
Bronco, Biesy (był tylko jeden na statycznej), Navion, prywatna Iskra - oki przeżyje.
Ale dla mnie największą ŻENADĄ była postawa naszego kochanego Lotnictwa Wojskowego, Marynarki i Lotnictwa Wojsk Lądowych. Kto pomyślał, że w 90 rocznocę Lotnicwa w Polsce zabraknie właśnie ICH?? Nie organizują swoich pokazów, a tu mieli możliwość pokazania się prawie za darmo. Nie było zapowiadanej Anakondy, Seasprite, tak naprawde był tylko Mi-14 (nie wiem czy latał, chyba że w ostatniej pół godzinie - musiałem wyjść przed koncem) do tego stał pod lasem, SW-4 na statyce. Gdzie Mi-24? Sokoły? Mi-2 Mi-8 ? ŻENADA jak wspomniałem... LW ograniczyło się pierwszego dnia do jednorazowego przelotu pary F-16.... Drugiego miałybyć Migi-29, ciekawe czy tylko przeleciały sobie...

Koniec marudzenia, bo pomimo tego było naprawde fajnie. Poniżej zdjęcia - kolejność troche przypadkowa :-)



An-2
Obrazek Obrazek

ATR-42-300
Obrazek

Boeing 737-45D
Obrazek

TS-8 Bies
Obrazek

Bo-105S
Obrazek Obrazek

Bo-105
Obrazek Obrazek

PBY-5A Catalina
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

R-11 Cimbora
Obrazek

Cirrus SR22
Obrazek

CSS-13
Obrazek Obrazek Obrazek

Piper J-3 Cub
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek

Diamond DA-42 Twin Star
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Douglas C-47 Dakota
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Robert Kowalik i Extra-300L
Obrazek Obrazek

F-16C 52+
Obrazek

Jerzy Makula i MDM-1 Fox Solo
Obrazek

PZL-101A Gawron
Obrazek

Jak-18
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek

Jak-52TD
Obrazek Obrazek

BAe Jetstream 32
Obrazek

Jurgis Kairys i Su-26
Obrazek Obrazek Obrazek

Let L-410 UVP-E 15 Turbolet
Obrazek

Me-109G6
Obrazek Obrazek

Mi-14PŁ
Obrazek

PZL-130TC-1 Orlik
Obrazek Obrazek

Spitfire Mk Vb
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Boeing N2S-3 Stearman
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

PZL SW-4
Obrazek

DH-82 Tiger Moth
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

PZL-104 Wilga 80
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Sicore
Posty: 1263
Rejestracja: wt gru 16 2003, 9:59
Lokalizacja: FRA/LUZ
x 40

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Sicore »

Po pierwsze, dzięki za foty.
Po drugie, nim Laszlo (masta od 737) Cie zje, co to jest Boeing 737-45D?
Bo choć na wielu "liczyłem już nity" w swojej karierze(na Lima Delta pewnie też), to takiej wersji nie kojażę.
ZŁO SQUAD

Samuraj nie ma celu, tylko drogę.
Ki-61 . I-16 typ10 . MS.406 C1 . Bf-109D
Awatar użytkownika
Rutek63
Posty: 756
Rejestracja: pn paź 25 2004, 20:03
Lokalizacja: Scarsdale, NY
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Rutek63 »

Ściśle tajna wyszukiwarka internetowa pokazuje kilka stron ze statkiem powietrznym o tej tajemniczej nazwie ;-) A oto jedna z nich:
http://www.planespotters.net/Aviation_P ... ?id=043823
Obraz jest wart tysiąca słów. Model wart jest miliona.
Awatar użytkownika
Łosiu
Posty: 572
Rejestracja: ndz lut 15 2004, 16:11
Lokalizacja: Strzebielino

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Łosiu »

Też nie słyszałem o takiej, ale zaufałem Wujkowi Gógle a przez Niego Lotnictwo.net i arliners.net :)
Awatar użytkownika
laszlik
Posty: 2056
Rejestracja: pn cze 07 2004, 1:42
Lokalizacja: WAW
x 109

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: laszlik »

Masta Laszlo nikogo nie zje :)
Takie oznaczenie występuje w nomeklaturze Boeinga. Nie jestem w stanie teraz powiedzieć na pewno, czy egzemplarz na zdjęciu to 45D czy nie, ale najprawdopodobniej tak. Napewno to 400. Oznaczenia typu 300/400/500, to są oznaczenie bardzo ogólne i używa sie ich raczej tylko po to by napisać na kadłubie jaki to samolot (ogolnie okreslaja wersje). A takie mixy literowo-cyfrowe określają nam po pierwsze wersję, po drgie konfigurację i opcję wyposażenia płatowca (nie mówię tu o aranżacji wnetrza, bo to zależy już od przewoźnika użytkującego maszynę). Na przykład przewoźnik, którego samoloty aktualnie obsługuję uzywa dwóch maszyn typu B-737-300, jeden to 3Q8, a drugi to 33A. Różnią się tym że jeden ma światła logo, a drugi nie i jden ma wskaźniki ilości paliwa analogowe, a drugi cyfrowe, rózne instalacje gaszenia pożarów w bagażnikach itp pierdółki.
Wracając do tematu zdjęć, dobrze że wstawiłeś, dzięki. Miło pooglądać będąc daleko od domu.
Ostatnio zmieniony pn cze 09 2008, 17:42 przez laszlik, łącznie zmieniany 1 raz.
-Dziadku, ruskie w kosmos poleciały!
-Wszystkie?
-Nie, dwóch tylko.
-To co mi d... zawracasz!?

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
punto
Posty: 70
Rejestracja: ndz lut 24 2008, 14:25
Lokalizacja: Leżajsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: punto »

grupie żelazny dobrze poszło :D . Ostatnio kiedy bylem na takiej imprezie to był Radom pokazy AirShow i właśnie wtedy doszło do wypadku ! :cry:
zgineęło dwóch doświadczonych pilotów
ODPOWIEDZ